Valuation - Corporate Finance - Solved Quiz, Exercises for Corporate Finance. Alliance University
adiaa
adiaa

Valuation - Corporate Finance - Solved Quiz, Exercises for Corporate Finance. Alliance University

PDF (43 KB)
12 pages
4Number of download
1000+Number of visits
Description
Valuation, Portfolios of stocks, Value Per Share, Expected Earnings Per Share, PV of Dividends and Terminal Price, Retention Ratio, Gordon Growth Model, Working Capital are points of this solved quiz. These are for my fr...
20 points
Download points needed to download
this document
Download the document
Preview3 pages / 12
This is only a preview
3 shown on 12 pages
Download the document
This is only a preview
3 shown on 12 pages
Download the document
This is only a preview
3 shown on 12 pages
Download the document
This is only a preview
3 shown on 12 pages
Download the document

Valuation: Solutions

Problem 1 a. False. The dividend discount model can still be used to value the dividends that the company will pay after the high growth eases. b. False. It depends upon the assumptions made about expected future growth and risk. c. False. This will be true only if the stock market falls more than merited by changes in the fundamentals (such as growth and cash flows). d. True. Portfolios of stocks that are undervalued using the dividend discount model seem to earn excess returns over long time periods. e. True. The model is biased towards these stocks because of its emphasis on dividends.

Problem 2 a. Cost of Equity = 6.25% + 0.90 * 5.5% = 11.20% Value Per Share = $3.56 * 1.055/(.1120 - .055) = $65.89 b. $3.56 (1 + g)/(.1120 - g) = $80 Solving for g,

g = (80 * .112 - 3.56)/(80 + 3.56) = 6.46%

Problem 3 a. There will be an increasing in the stable growth rate; the discount rate will also go up. b. The stable growth rate will be higher, if the economy is growing faster. c. The stable growth rate will not be affected, but the high growth period for this company will be longer. d. Again the stable growth rate will be unaffected, but the high growth period and growth rate will be higher.

Problem 4 A. Expected Earnings Per Share in 1999 = $2.10 * 1.155 * 1.06 = $4.48 Expected Dividends Per Share in 1999 = $4.48 * 0.65 = $2.91 Cost Of Equity After 1999 = 6.25% + 1.1 * 5.5% = 12.30% Expected Price at the End of 1998 = Expected DPS in 1999/(ke, 1999 - g)

= $2.91/(.1230 - .06) = $46.19 B. Year EPS DPS

1994 $2.42 $0.79 1995 $2.78 $0.91 1996 $3.19 $1.05 1997 $3.67 $1.21 1998 $4.22 $1.39 $46.19

Cost of Equity = 6.25% + 1.40 * 5.5% = 13.95% PV of Dividends and Terminal Price (@ 13.95%) = $27.59

Problem 5 a. Retention Ratio = 1 - Payout Ratio = 1 - 0.42/1.50 = 72% Return on Assets = (Net Income + Int Exp (1-t))/(BV of Debt + BV of Equity)

FALSE

Page 1

Valuation: Solutions

Debt/Equity Ratio = 7.6/160 = .0475 Interest Rate on Debt = 0.8/7.6 = 10.53% Expected Growth Rate = 0.72 [.1819 + .0475 (.1819 - .1053 * (1 - 0.385))] = 13.5% Alternatively, and much more simply, Return on Equity = 30/160 = .1875 Expected Growth Rate = 0.72 * .1875 = 13.5% B. Expected payout ratio after 1998: = 1 - g/[ROA + D/E (ROA - i (1-t))] = 1 - .06/(.125+.25(.125 - .07(1-.385))

58.76% c. Beta in 1993 = 0.85

Unlevered Beta = 0.85/(1 + (1 - 0.385) * 0.05) = 0.8246 Beta After 1998 = 0.8246 * (1 + (1 - 0.385) * 0.25) = 0.95

d. Cost of Equity in 1999 = 7% + 0.95 * 5.5% = 12.23% Expected Dividend in 1999 = ( $1.50 * 1.1355 * 1.06) * 0.5876 = $1.76 Expected Price at End of 1998 = $1.76/(.1223 - .06) = $28.25

e. Year EPS DPS

1994 $1.70 $0.48 1995 $1.93 $0.54 1996 $2.19 $0.61 1997 $2.49 $0.70 1998 $2.83 $0.79 $28.25

Cost of Equity = 7% + 0.85 * 5.5% = 11.68% PV of Dividends and Terminal Price (@ 11.68%) = $18.47 f. Total Value per Share = $18.47

Value Per Share Using Gordon Growth Model = $1.50 * 1.06 * 0.5876/(.1223 - .06) = $15.00 Value Per Share With No Growth = $1.50 * 0.5876/.1223 = $7.21 Value of Extraordinary Growth = $18.47 - $15.00 = $3.47 Value of Stable Growth = $15.00 - $7.21 = $7.79

Problem 6 a. Period EPS DPS

1 $4.58 $0.79 2 $5.32 $0.92 3 $6.17 $1.07 4 $7.15 $1.21

Page 2

Valuation: Solutions

5 $8.30 $1.43 6 $9.46 $2.35 7 $10.59 $3.56 8 $11.65 $4.94 9 $12.58 $6.44

10 $13.34 $8.00 b.. Expected Price at End of 2003 = ($13.34 * 1.06 * 0.60)/(.1175 - .06) = $147.54 (Cost of Equity = 6.25% = 5.5% = 11.75%) c. PV of Dividends - High Growth = $3.67 PV of Dividends - Transition = $9.10 PV of Terminal Price = $44.59 Value Per Share = $57.36

Problem 7 a. Value Per Share = $1.70 * 1.07/(.1203 - .07) = $36.20 (Cost of Equity = 6.25% + 1.05 * 5.50% = 12.03%) b. Current Earnings per share = $3.20 - (1 - Desired Debt Fraction) * (Capital Spending - Depreciation) = 83.61%* $ 1.00 = $0.84 - (1 - Desired Debt Fraction) * ∆ Working Capital = 83.61% * $0.00 = $0.00 Free Cash Flow to Equity = $2.36 Cost of Equity = 6.25% + 1.05 * 5.5% = 12.03% Value Per Share = $2.36 * 1.07/(.1203 - .07) = $50.20 This is based upon the assumption that the current ratio of capital expenditures to depreciation is maintained in perpetuity. c. The FCFE is greater than the dividends paid. The higher value from the model reflects the additional value from the cash accumulated in the firm. I would use the FCFE model, because it is a more realistic model.

Problem 8 a. Year EPS Cap Exp Depr ∆ WC FCFE Term Price

1 $2.71 $2.60 $1.30 $0.05 $1.64 2 $3.13 $3.00 $1.50 $0.05 $1.89 3 $3.62 $3.47 $1.73 $0.05 $2.19 4 $4.18 $4.00 $2.00 $0.06 $2.54 5 $4.83 $4.62 $2.31 $0.06 $2.93 $84.74 6 $5.12 $4.90 $4.90 $0.04 $5.08

Net capital expenditures (Cap Ex - Depreciation) and working capital change is offset partially by debt (20%). The balance comes from equity. For instance, in year 1:

Page 3

Valuation: Solutions

FCFE = $2.71 - ($2.60 - $1.30) * (1 - 0.20) - $0.05 * (1 - 0.20) = $1.64) Cost of Equity = 6.5% + 1 * 5.5% = 12% Terminal Value Per Share = $5.08/(.12 - .06) = $84.74 Present Value Per Share = 1.64/1.12 + 1.89/1.122 + 2.19/1.123 + 2.54/1.124 + (2.93 + 84.74)/1.125 = $55.89 b. Year EPS Cap Exp Depr ∆ WC FCFE Term Price

1 $2.71 $2.60 $1.30 $0.05 $1.64 2 $3.13 $3.00 $1.50 $0.05 $1.89 3 $3.62 $3.47 $1.73 $0.05 $2.19 4 $4.18 $4.00 $2.00 $0.06 $2.54 5 $4.83 $4.62 $2.31 $0.06 $2.93 $52.09 6 $5.12 $4.90 $2.45 $0.04 $3.13

Terminal Value Per Share = $3.13/(.12 - .06) = $52.09 Present Value Per Share = 1.64/1.12 + 1.89/1.122 + 2.19/1.123 + 2.54/1.124 + (2.93+52.09)/1.125 = $37.36 c. Year EPS Cap Exp Depr ∆ WC FCFE Term Price

1 $2.71 $2.60 $1.30 $0.05 $1.43 2 $3.13 $3.00 $1.50 $0.05 $1.66 3 $3.62 $3.47 $1.73 $0.05 $1.92 4 $4.18 $4.00 $2.00 $0.06 $2.23 5 $4.83 $4.62 $2.31 $0.06 $2.58 $45.85 6 $5.12 $4.90 $2.45 $0.04 $2.75

Terminal Value Per Share = $2.75/(.12 - .06) = $45.85 Present Value Per Share = 1.43/1.12 + 1.66/1.122 + 1.92/1.123 + 2.23/1.124 + (2.58 + 45.85)/1.125 = $32.87 The beta will probably be lower because of lower leverage.

Problem 9 a.

Year EPS Cap Ex Deprc Ch. WC FCFE Terminal Price 1 2.30$ 0.68$ 0.33$ 0.45$ 1.57$ 2 2.63$ 0.78$ 0.37$ 0.48$ 1.82$ 3 2.99$ 0.89$ 0.42$ 0.51$ 2.11$ 4 3.41$ 1.01$ 0.48$ 0.54$ 2.45$ 5 3.89$ 1.16$ 0.55$ 0.57$ 2.83$ 52.69$ 6 4.16$ 0.88$ 0.59$ 0.20$ 3.71$

Net capital expenditures (Cap Ex - Depreciation) and working capital change is offset partially by debt (10%). The balance comes from equity. For instance, in year 1 - FCFE = $2.30 - ($0.68 - $0.33) * (1 - 0.10) - $0.45 * (1 - 0.10) = $1.57)

b. Terminal Price = $3.71/ (.1305 - .07) = $52.69 c. Present Value Per Share = 1.57/1.136 + 1.82/1.1362 + 2.11/1.1363 + 2.45/1.1364 + (2.83 + 52.69)/1.1365 = $35.05

Page 4

Valuation: Solutions

Problem 10 a. Year 1 2 3 4 5 Earnings $0.66 $0.77 $0.90 $1.05 $1.23 (CapEx-Deprec'n) * (1-∂)$0.05 $0.06 $0.07 $0.08 $0.10 ∆ Working Capital * (1-∂)$0.27 $0.31 $0.37 $0.43 $0.50 FCFE $0.34 $0.39 $0.46 $0.54 $0.63 Present Value $0.29 $0.30 $0.30 $0.31 $0.31

Transition Period (up to ten years) Year 6 7 8 9 10 Growth Rate 14.60% 12.20% 9.80% 7.40% 5.00% Cumulated Growth 14.60% 28.58% 41.18% 51.63% 59.21% Earnings $1.41 $1.58 $1.73 $1.86 $1.95 (CapEx-Deprec'n) * (1-∂)$0.11 $0.13 $0.14 $0.15 $0.16 ∆ Working Capital * (1-∂)$0.45 $0.39 $0.30 $0.22 $0.13 FCFE $0.84 $1.07 $1.29 $1.50 $1.67 Beta 1.38 1.31 1.24 1.17 1.1 Cost of Equity 14.59% 14.21% 13.82% 13.44% 13.05% Present Value $0.37 $0.41 $0.43 $0.44 $0.43 End-of-Life Index 1 Stable Growth Phase Growth Rate: Stable Phase = 5.00% FCFE in Terminal Year = $1.92 Cost of Equity in Stable Phase = 13.05% Price at the End of Growth Phase = $23.79

PV of FCFE in High Growth Phase = $1.51 Present Value of FCFE in Transition Phase = $2.08 Present Value of Terminal Price = $6.20 Value of the Stock = $9.79 b. Year 1 2 3 4 5 Earnings $0.66 $0.77 $0.90 $1.05 $1.23 (CapEx-Deprec'n)* (1-∂)$0.05 $0.06 $0.07 $0.08 $0.10 ∆ Working Capital * (1-∂)$0.27 $0.31 $0.37 $0.43 $0.50 FCFE $0.34 $0.39 $0.46 $0.54 $0.63 Present Value $0.29 $0.30 $0.30 $0.31 $0.31

Transition Period (up to ten years) Year 6 7 8 9 10

Page 5

Valuation: Solutions

Growth Rate 14.60% 12.20% 9.80% 7.40% 5.00% Cumulated Growth 14.60% 28.58% 41.18% 51.63% 59.21% Earnings $1.41 $1.58 $1.73 $1.86 $1.95 (CapEx-Deprec'n)*(1-∂)$0.11 $0.13 $0.14 $0.15 $0.16 ∆ Working Capital *(1-∂)$0.50 $0.48 $0.43 $0.36 $0.26 FCFE $0.79 $0.97 $1.16 $1.35 $1.54 Beta 1.38 1.31 1.24 1.17 1.1 Cost of Equity 14.59% 14.21% 13.82% 13.44% 13.05% Present Value $0.34 $0.37 $0.39 $0.40 $0.40 End-of-Life Index 1 Stable Growth Phase Growth Rate in Stable Phase = 5.00% FCFE in Terminal Year = $1.78 Cost of Equity in Stable Phase = 13.05% Price at the End of Growth Phase = $22.09

PV of FCFE in High Growth Phase = $1.51 Present Value of FCFE in Transition Phase = $1.90 Present Value of Terminal Price = $5.76 Value of the Stock = $9.17 c. Year 1 2 3 4 5 Earnings $0.66 $0.77 $0.90 $1.05 $1.23 (CapEx-Deprec'n) * (1-∂)$0.05 $0.06 $0.07 $0.08 $0.10 D Working Capital * (1-∂)$0.27 $0.31 $0.37 $0.43 $0.50 FCFE $0.34 $0.39 $0.46 $0.54 $0.63 Present Value $0.29 $0.30 $0.30 $0.31 $0.31

Transition Period (up to ten years) Year 6 7 8 9 10 Growth Rate 14.60% 12.20% 9.80% 7.40% 5.00% Cumulated Growth 14.60% 28.58% 41.18% 51.63% 59.21% Earnings $1.41 $1.58 $1.73 $1.86 $1.95 (CapEx-Deprec'n) * (1-∂)$0.11 $0.13 $0.14 $0.15 $0.16 D Working Capital * (1-∂)$0.45 $0.39 $0.30 $0.22 $0.13 FCFE $0.84 $1.07 $1.29 $1.50 $1.67 Beta 1.45 1.45 1.45 1.45 1.45 Cost of Equity 14.98% 14.98% 14.98% 14.98% 14.98% Present Value $0.36 $0.40 $0.42 $0.43 $0.41 End-of-Life Index 1 Stable Growth Phase

Page 6

Valuation: Solutions

Growth Rate in Stable Phase = 5.00% FCFE in Terminal Year = $1.92 Cost Of Equity in Stable Phase = 14.98% Price at End of Growth Phase = $19.19

PV of FCFE In High Growth Phase = $1.51 Present Value of FCFE in Transition Phase = $2.03 Present Value of Terminal Price = $4.75 Value of the Stock = $8.29

Problem 11 A. Year 1 2 3 4 5 Earnings $1.02 $1.22 $1.47 $1.76 $2.12 (CapEx-Deprec'n)* (1-∂)$0.00 $0.00 $0.00 $0.00 $0.00 D Working Capital * (1-∂)$0.85 $1.02 $1.22 $1.47 $1.76 FCFE $0.17 $0.20 $0.24 $0.29 $0.35 Present Value $0.15 $0.16 $0.17 $0.18 $0.19

Transition Period (up to ten years) Year 6 7 8 Growth Rate 15.00% 10.00% 5.00% Cumulated Growth 15.00% 26.50% 32.83% Earnings $2.43 $2.68 $2.81 (CapEx-Deprec'n)*(1-∂) $0.00 $0.00 D Working Capital *(1-∂)$1.59 $1.22 $0.67 FCFE $0.85 $1.46 $2.14 Beta 1.1 1.1 1.1 Cost of Equity 13.05% 13.05% 13.05% Present Value $0.41 $0.62 $0.80 End-of-Life Index 1 Stable Growth Phase Growth Rate in Stable Phase = 5.00% FCFE in Terminal Year = $2.25 Cost of Equity in Stable Phase = 13.05% Price at the End of Growth Phase = $27.92

PV of FCFE in High Growth Phase = $0.85 Present Value of FCFE in Transition Phase = $1.83 Present Value of Terminal Price = $10.46 Value of the Stock = $13.14

Page 7

Valuation: Solutions

b. It is impossible to say. Easier credit terms will increase working capital as a percentage of revenues, and thus act as a drain on cash flows. On the other hand, the higher growth in revenues and earnings will create a positive effect. The net effect c c. WC as % of RevenuesValue Per Share

60% $8.62 50% $10.88 40% $13.14 30% $15.40 20% $17.66

* This assumes that there is no change in expected growth, as a consequence.

Problem 12 A. Both models should have the same value, as long as a higher growth rate in earnings is used in the dividend discount model to reflect the growth created by the interest earned, and a lower beta to reflect the reduction in risk. B. The dividend discount model will overstate the true value, because it will not reflect the dilution that is inherent in the issue of new stock. C. Both models should provide the same value. D. Since acquisition, with the intent of diversifying, implies that the firm is paying too much (i.e., negative net present value), the dividend discount model will provide a lower value than the FCFE model. E. If the firm is over-levered to begin with, and borrows more money, there will be a loss of value from the over-leverage. The FCFE model will reflect this lost value, and will thus provide a lower estimate of value than the dividend discount model.

Problem 13 a. FCFF in 1993 = Net Income + Depreciation - Capital Expenditures - DWorking Capital + Interest Expenses (1 - tax rate) = $770 + $960 - $1200 - 0 + $320 (1 - 0.36)= 734.80 million b. EBIT = Net Income/(1 - tax rate) + Interest Expenses

= $1523.125 million Return on Assets = EBIT (1-t)/ (BV of Debt + BV of Equity)

10.83% Expected Growth Rate in FCFF = Retention Ratio * ROA

6.50% Cost of Equity = 7% + 1.05 * 5.5% = 12.775% Cost of Capital = 8% (1 - 0.36) (4000/(4000 + 12000)) + 12.775% (120 /(4000 + 12000)) = 10.86% Value of the Firm = 734.80/(.1086 - .065) = $16,853 millions c. Value of Equity = Value of Firm - Market Value of Debt

= $16,853 - $4,000 = $12,853 millions Value Per Share = $12,853/200 = $64.27

Problem 14 a. Yr EBITDA Deprec'n EBIT EBIT Cap ∂ WC FCFF Term

(1-t) Exp. Value 0 $1,290 $400 $890 $534 $450 $82 $402

Page 8

Valuation: Solutions

1 $1,413 $438 $975 $585 $493 $90 $440 2 $1,547 $480 $1,067 $640 $540 $98 $482 3 $1,694 $525 $1,169 $701 $591 $108 $528 4 $1,855 $575 $1,280 $768 $647 $118 $578 5 $2,031 $630 $1,401 $841 $708 $129 $633 $14,941

'93-97 After 1998 Cost of Equity = 13.05% 11.89% AT Cost of Debt = 4.80% 4.50% Cost of Capital = 9.37% 9.45%

Terminal Value = {EBIT (1-t)(1+g) - (Rev1998 - Rev1997) * WC as % of Rev}/(WACC-g)

283.07 * 0.07 /(.0945-.04) = $14,941

Value of the Firm = 440/1.0937 + 482/1.09372 + 528/1.09373 + 578/1.09374 + (633 + 14941)/1.09375 = $11,566 b. Value of Equity in the Firm = ($11566 - Market Value of Debt) = 11566 - 3200 = 8366 Value Per Share = $8366/62 = $134.94

Problem 15 a. Beta for the Health Division = 1.15 Cost of Equity = 7% + 1.15 * 5.5% = 13.33% Cost of Capital = 13.33% * 0.80 + (7.5% * 0.6) * 0.2 = 11.56% b. Year Deprec'n EBIT EBIT(1-t) Cap Ex FCFF Term Val

0 $350 $560 $336 $420 $266 1 $364 $594 $356 $437 $283 2 $379 $629 $378 $454 $302 3 $394 $667 $400 $472 $321 4 $409 $707 $424 $491 $342 5 $426 $749 $450 $511 $364 $5,014

Now After 5 years Cost of Equity = 13.33% 13.33% Cost of Debt = 4.50% 4.50% Cost of Capital = 11.56% 11.56%

Value of the Division = 283/1.1156 + 302/1.11562 + 321/1.11563 + 342/1.11564 + (364 + 5014)/1.11565 = $4,062 millions c. There might be potential for synergy, with an acquirer with related businesses. The health division at Kodak might also be mismanaged, creating the potential for additional value from better management.

Problem 16

Page 9

Valuation: Solutions

a. Payout Ratio = 1.06/$2.40 = 44.17 % Expected Growth Rate = 6% Cost of Equity = 7% + 1.05 * 5.5% = 12.775% P/E Ratio = 0.4417 * 1.06/(.12775 - .06) = 6.91

b. The stock is trading at ten times earnings. P/E Ratio = 10 = 0.4417 (1+g)/(.12775-g)

Solving for g in this equation, g = (1.2775 - 0.4417)/10.4417 = 8%

Problem 17 a. Average P/E Ratio for the Industry = 13.2

Median P/E Ratio for the Industry = 12.25 If the firms in this group are homogeneous, the average P/E ratio provides an estimate of how much the market values earnings in this sector, given the expected growth potential and the risk in the sector. The average P/E ratio can be skewed by extreme values (since P/E cannot be less than zero). The median corrects for this by looking at the median firm in the sector. b. This statement is likely to be true only if (1) Thiokol has the same growth prospects and risk profile of the typical firm in the industry. It also generates cash flows for disbursement as dividends which are similar to the typical firm in the industry. (2) Thiokol has higher growth potential and/or lower risk than the typical firm in the industry. c. The regression of P/E ratios on fundamentals yields the following: P/E = -2.33 + 35.74 Growth Rate + 11.97 Beta + 2.90 Payout Ratio

R2= 0.4068 The following table provides predicted P/E ratios for the firms in the group:

Actual P/E Predicted P/E Difference Boeing 17.3 12.9 4.4 General Dynamics 15.5 17.9 -2.4 GM- Hughes 16.5 13.68 2.82 Grumman 11.4 12.07 -0.67 Lockheed Corp. 10.2 12.31 -2.11 Logicon 12.4 13.17 -0.77 Loral Corporation 13.3 13.21 0.09 Martin Marietta 11 11.34 -0.34 McDonnell Doug. 22.6 17.15 5.45 Northrop 9.5 14.82 -5.32 Raytheon 12.1 10.85 1.25 Rockwell 13.9 14.85 -0.95 Thiokol 8.7 11.44 -2.74 United Industrial 10.4 9.11 1.29 Again, negative numbers indicate that the stock is undervalued. The problem with a regression like this one is that it has relatively few observations and is likely to be thrown off by a few extreme observations.

Page 10

Valuation: Solutions

Problem 18 a. Dividend Payout Ratio = $2/$4 = 50%

Return on Equity = $4/$40 = 10% Cost of Equity = 7% +0.85 * 5.5% = 11.68% Expected Growth Rate = 6% Price/Book Value Ratio = (.1) (.5)(1.06)/(.1168 - .06) = 0.93

b. If the P/BV ratio is 1.5, 1.5 = ROE (.5) (1.06)/(.1168 - .06), Solving for ROE = 16.08%

Problem 19 a. Company Price BV/ P/BV Beta Exp. Payout ROE

Share Growth Air & Water $9.60 $8.48 1.13 1.65 10.50% 0.00% 4.72% Allwaste $5.40 $3.10 1.74 1.1 18.50% 0.00% 8.06% Browning Ferris $29.00 $11.50 2.52 1.25 11.00% 46.90% 12.61% Chemical Waste $9.40 $3.75 2.51 1.15 2.50% 33.33% 12.00% Groundwater $15.00 $14.45 1.04 1 3.00% 0.00% 4.50% Intern'l Tech. $3.30 $3.35 0.99 1.1 11.00% 0.00% 4.78% Ionics Inc. $48.00 $31.00 1.55 1 14.50% 0.00% 7.10% Laidlaw Inc. $6.30 $5.85 1.08 1.15 8.50% 30.00% 6.84% OHM Corp. $16.00 $5.65 2.83 1.15 9.50% 0.00% 10.62% Rollins $5.10 $3.65 1.4 1.3 1.00% 0.00% 1.37% Safety-Kleen $14.00 $9.25 1.51 1.15 6.50% 45.00% 8.65% Average 1.66 1.18 8.77% 14.11% 7.39% Dividend Payout = DPS/EPS ROE = EPS/ BV of Equity The average price/book value ratio of these firms is 1.66, based on the following: (1) These firms have, on average, a lower growth rate than the firm being valued. (2) The firm being valued has more free cash flows available for paying dividends than the average firm in the sector. (3) The firm is unlevered. It should therefore have a lower beta. b. What subjective adjustments would you make to the price/book value ratio for this firm and why? On all three counts, a higher price/book value ratio should be used for this company.

Problem 20 a. Dividend Payout Ratio = $1.12/$2.45 = 0.4571

Expected Growth Rate = 6% Cost of Equity = 7% + 0.9 (5.5%) = 11.95% Profit Margin = 2.45/122 = 2%

Page 11

Valuation: Solutions

P/S Ratio = .02 * 0.4571 * (1.06)/(.1195 - .06) = 0.16288 Price Based on this Multiple = 0.16288 * 122 = $19.87

b. P/S Ratio Needed for a Price of $34 = $34/122 = 0.2787 Profit Margin Needed for this P/S Ratio = 0.0342 or 3.42%

Problem 21 No. One would explain its high price to sales ratio by pointing to the combination of a high profit margin and a moderate growth rate. P/S = -0.79 + 11.50 Profit Margin + 0.60 Payout + 1.50 Growth + 0.51 Beta Walgreen's predicted P/S ratio would be - P/S = -0.79 + 11.50 (0.027) + 0.60 (.31) + 1.50 (.135) + 0.51 (1.15) = 0.4955

Page 12

no comments were posted
This is only a preview
3 shown on 12 pages
Download the document