Pobierz Budowa i funkcje układu krwionośnego i więcej Schematy w PDF z Biologia tylko na Docsity! 51Scenariusz lekcji Budowa i funkcje układu krwionośnego Scenariusz z zastosowaniem metody JIGSAW 45 min Hasło programowe: Układ krążenia. Zakres treści: Rodzaje i budowa naczyń krwionośnych. Układ krwionośny człowieka. Krążenie krwi. Cel ogólny: Poznanie budowy i funkcji układu krwionośnego. Cele szczegółowe: Wiadomości A – Uczeń: • wymienia elementy układu krwionośnego, • wymienia funkcje naczyń krwionośnych, • podaje przykłady tętnic i żył, • wymienia typy sieci naczyń włosowatych, • definiuje pojęcia: krwiobieg duży, krwiobieg mały. B – Uczeń: • wyjaśnia mechanizm transportu krwi w żyłach oraz funkcję zastawek, • wyjaśnia, jakie funkcje pełnią krwiobieg duży i krwiobieg mały. Umiejętności C – Uczeń: • omawia budowę tętnic, żył i naczyń włosowatych, • opisuje krwiobieg duży i krwiobieg mały, • rozpoznaje na preparacie oglądanym pod mikroskopem optycznym żyłę i tętnicę, • wykonuje rysunek na podstawie obserwacji preparatu mikroskopowego przekroju poprzecznego tętnicy i żyły. D – Uczeń: • wykazuje związek między budową poszcze- gólnych rodzajów naczyń krwionośnych a pełnionymi przez nie funkcjami. Postawy Współpraca z innymi członkami grupy. Odpowie- dzialność za powierzone zadania. Metody: burza mózgów, metoda JIGSAW, obserwacja mikro- skopowa. Formy pracy: indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: podręcznik, zagadnienia do opracowania (załącznik nr 1), mikroskopy, preparaty mikroskopowe – prze- krój poprzeczny tętnicy i żyły, karta pracy dla każ- dego ucznia. Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne. 2. Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów, zadając uczniom pytania odnoszące się do ich wiedzy z gimnazjum: • Czy terminy układ krążenia i układ krwio- nośny oznaczają to samo? • Jakie funkcje pełni układ krwionośny? 3. Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów. Wyjaśnia, że układ krążenia składa się z układu krwionośnego i układu limfatycznego. Następnie podaje temat lekcji. Strony z podręcznika Biologia na czasie 2 45 min 45 min 2 x 45 min 2 x 45 min s. 190–191 s. 192–193