Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Cztery dni pod Biegunem Północnym: scenariusze zajęć - klasa III, Publikacje z Edukacja

Artykuł opublikowany w: Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce

Typologia: Publikacje

2019/2020

Załadowany 02.09.2020

Grzegorz_Br
Grzegorz_Br 🇵🇱

4.5

(15)

98 dokumenty

1 / 5

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
Magdalena Fołta
Cztery dni pod Biegunem Północnym
: scenariusze zajęć - klasa III
Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 1,
94-97
2007
pf3
pf4
pf5

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Cztery dni pod Biegunem Północnym: scenariusze zajęć - klasa III i więcej Publikacje w PDF z Edukacja tylko na Docsity!

Magdalena Fołta

Cztery dni pod Biegunem Północnym

: scenariusze zajęć - klasa III

Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 1, 94-

Magdalena Fołta Szkoła Podstawowa w Rytrze woj. małopolskie

CZTERY DNI POD BIEGUNEM PÓŁNOCNYM

SCENARIUSZE ZAJĘĆ – KLASA III

rezentowany poniżej cykl scenariuszy zajęć stanowi zapis codziennej pracy nauczyciela pedagogiki wczesnoszkolnej. Dotyczy ośrodka tematycznego „Świat dalekiej Północy”, a w nim: Poznajemy krajobraz Grenlandii, Przyglądamy się zwierzętom Grenlandii, Interesuje nas życie Eskimosów. Zajęcia poprzedzone są oglądaniem filmów ukazujących surowy klimat okołobiegunowy, żyjące w nim gatunki zwierząt oraz ludzi zmagających się z trudnym życiem codziennym. Książka Cz. Centkiewicza pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” ma ogromne walory poznawcze. Przez cztery kolejne dni dzieci dowiadują się o nieznanym im dotychczas świecie dalekiej Północy. Dzięki książce i prowadzonym zajęciom „przenoszą się” w krainę wiecznego lodu. Poznają ciężkie życie Eskimosów, ich zmagania z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi. Efektem przeprowadzonych zajęć jest poznanie przez dzieci bogactw świata przyrody naszej Ziemi.

Ośrodek tematyczny : Świat dalekiej Północy.

Temat dnia : Poznajemy krajobraz Grenlandii.

Cele operacyjne – uczeń:

  • wie, kim byli A. Cz. Centkiewiczowie,
  • interesuje się życiem ludzi na dalekiej Północy,
  • redaguje zdania do opisu,
  • mnoży sposobem pisemnym liczbę trzycyfrową przez jednocyfrową,
  • wskazuje na mapie świata Grenlandię,
  • improwizuje, rysuje, naśladuje czynności ludzi i zwierząt żyjących na Grenlandii.

Metody pracy : aktywizująca, oglądowa, słowna.

Formy pracy : indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne : egzemplarze lektury, portret autora, ilustracje przedstawiające krajobraz Grenlandii, globus lub mapa, wystawka książek, K.M. 38, K. 72 ćw. 1–3, K 73, ćw. 1–6, karta techniczna – mapa świata, L. s. 69, ćw. 1, 2, s. 70, ćw. 3, 4.

Zapis w dzienniku : Poznajemy krajobraz Grenlandii. Wypowiedzi uczniów o postaciach występujących w lekturze pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, układanie opisu krajobrazu Grenlandii. Mnożenie typu 1234 x 3 sposobem pisemnym. Rysowanie kredą „zima na biegunie północnym”, zabawy ruchowe.

Przebieg zajęć :

  1. Odczytanie hasła z rozsypanki sylabowej napisanej na tablicy: Po lan dróż Gren po dii. Podróż po Grenlandii.
  2. Swobodna rozmowa z uczniami na temat dalekich podróży w związku z lekturą pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.
  3. Zapisanie metryczki książki, L. s. 69, ćw. 1.

P

Ośrodek tematyczny : Świat dalekiej Północy. Temat dnia : Interesuje nas życie Eskimosów. Cele operacyjne – uczeń:

  • zna warunki życia Eskimosów,
  • potrafi zredagować notatkę o życiu Eskimosów,
  • wie, co to jest zima polarna,
  • mnoży liczby sposobem pisemnym. Metody pracy : oglądowe, słowne. Formy pracy : indywidualna, grupowa, zbiorowa. Środki dydaktyczne : egzemplarze lektury, ilustracje, L. s. 71, ćw. 5–6, K.M. 40, K. 74, ćw. 1, 2, 4 i 5. Zapis w dzienniku : Swobodne wypowiedzi uczniów na temat życia codziennego mieszkańców dalekiej Północy, na podstawie książki pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Wyjaśnienie zjawiska zimy polarnej. Wspólne redagowanie notatki o życiu Eskimosów. Mnożenie liczb sposobem pisemnym. Zabawy na śniegu. Przebieg zajęć :
  1. Przywitanie się po eskimosku,
  2. Odczytanie kilku wypracowań (opis zwierzęcia), omówienie i ocena.
  3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat warunków życia Eskimosów, odmienności ich obyczajów.
  4. Gromadzenie i zapisywanie wiadomości o życiu Eskimosów – praca w grupach, L. 71 ćw. 5. Grupa I – Gdzie mieszkają i jak ubierają się Eskimosi? Grupa II – W jaki sposób zdobywają pożywienie? Grupa III – Czym się zajmują w okresie zimy polarnej? Grupa IV – Jakie są zajęcia dzieci? Grupa V – Jakie są ich wierzenia i obyczaje?
  5. Wspólne zredagowanie notatki o życiu Eskimosów i zapisanie jej w zeszycie.
  6. Mnożenie liczb sposobem pisemnym, K.M. 40.
  7. Porządkowanie zdań według kolejności wydarzeń, L. s. 71, ćw. 6.
  8. Przedmioty używane przez Eskimosów i ich przeznaczenie. Wyjaśnienie niezro- zumiałych wyrazów, K. 74, ćw. 1.
  9. Tworzenie wyrazów z „h”, K. 74, ćw. 2.
  10. Zabawy na śniegu, np. budowanie igloo.
  11. Podsumowanie dnia i samoocena.
  12. Zadanie pracy domowej, K. s. 73 ćw. 6. Zaznaczyć w tekście opowiadania fragmenty opisujące zwierzęta i rośliny żyjące na Grenlandii.

Ośrodek tematyczny : Świat dalekiej Północy Temat dnia : Opowiadamy o przypadkach Anaruka. Cele operacyjne – uczeń:

  • wymienia postacie główne i drugoplanowe,
  • gromadzi słownictwo określające cechy Anaruka,
  • w pracy pisemnej stosuje zdania złożone,
  • określa kształty, proporcje i cechy charakterystyczne postaci ludzkiej,
  • umie zaprojektować ubiór dla Anaruka,
  • liczy sposobem eskimoskim,
  • pisze znakami rzymskimi.

Metody pracy : oglądowa, słowna. Formy pracy : indywidualna, zbiorowa. Środki dydaktyczne : egzemplarze lektury, materiały tekstylne, K.M. 41, L. s. 71, ćw. 6 i 7, K. 75, ćw. 5, 6, K 76, ćw. 2,3. Zapis w dzienniku : Swobodne wypowiedzi o Anaruku – głównym bohaterze lektury. Wyszukiwanie odpowiednich fragmentów tekstu. Układanie i pisanie zdań o Anaruku. Stosowanie zdań złożonych. Wyrazy z „ż” wymiennym i niewymiennym. Stopniowanie przymiotników. Rachunki Anaruka z Grenlandii. Projektowanie stroju Anaruka. Przebieg zajęć

  1. Zbiorowe określenie postaci głównych i drugoplanowych w lekturze.
  2. Wyszukiwanie i czytanie fragmentów opisujących wygląd, charakterystyczne cechy i postępowanie Anaruka.
  3. Wspólne gromadzenie wyrazów określających cechy chłopca, L. s. 71 ćw. 7.
  4. Stopniowanie przymiotników, K. 76, ćw. 2.
  5. Swobodne wypowiedzi uczniów opisujące Anaruka.
  6. Stosowanie zdań złożonych.
  7. Pisownia wyrazów z „ż” wymiennym i niewymiennym, K 75, ćw. 5 i 6.
  8. Rachunki Anaruka z Grenlandii, K.M. 41.
  9. Projektowanie ubioru dla Anaruka, K. 76, ćw. 3, ustny opis stroju. 10 Podsumowanie dnia i samoocena.
  10. Zadanie pracy domowej, L. 71, ćw. 6.

Objaśnienia skrótów :

  • K. – „Wesoła Szkoła. Kształcenie zintegro- wane w klasie 3. Karta pracy ucznia. Część 2”.
  • L. – „Wesoła Szkoła. Lektury w klasie 3. Zeszyt ćwiczeń”.
  • K. M. – „Wesoła Szkoła. Kształcenie zintegro- wane w klasie 3. Matematyka. Część 2”. Magdalena Fołta

Cezary Wosiński Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie

KTO TWÓRCZO UCZY, DWA RAZY UCZY

  • O WSPOMAGANIU TWÓRCZEGO

ROZWOJU NAUCZYCIELA

oczątek XXI wieku to czas istotnych zmian w sferze społecznej, politycznej, gospo- darczej i kulturowej. Na co dzień jesteśmy świadkami procesów globalizacji stosunków gospodarczych, rozwoju społeczeństwa informacyjnego i postępu naukowo-technicz- nego. E. Zawadzka (2004:62) podkreśla, iż „żyjemy w czasach transformacji politycznych, gospodarczych i społecznych wymagających przygotowania do wprowadzania zmian w wymia-

P