Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, Egzaminy z Technologia informacyjna

To dłuższy utwór narracyjny, w którym występuje wiele wątków i wielu bohaterów, pojawiają się także liczne dialogi i opisy. Przygody ukazane w książce Rafała ...

Typologia: Egzaminy

2022/2023

Załadowany 24.02.2023

mellow_99
mellow_99 🇵🇱

4.3

(26)

170 dokumenty

1 / 17

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
Spis treści
Temat 1. Jedna powieść – wiele gatunków 2
Temat 2. Oto my! – profile internetowe bohaterów 7
Temat 3. Nowoczesny świat tradycyjnych wartości w powieści
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi 13
Temat 4. Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku 17
Między nami
Scenariusze do lektury
Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang
Niewidzialnych Ludzi
Opracowała Katarzyna Bandulet
pf3
pf4
pf5
pf8
pf9
pfa
pfd
pfe
pff

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi i więcej Egzaminy w PDF z Technologia informacyjna tylko na Docsity!

Spis treści

Temat 1. Jedna powieść – wiele gatunków 2

Temat 2. Oto my! – profile internetowe bohaterów 7

Temat 3. Nowoczesny świat tradycyjnych wartości w powieści

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi 13

Temat 4. Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku 17

Między nami

Scenariusze do lektury

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Opracowała Katarzyna Bandulet

2

CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

  • [uczeń] nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst I.1.14,
  • rozpoznaje fikcję literacką; rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach (…) I.1.2,
  • rozpoznaje czytany utwór jako (…) powieść oraz wskazuje jego cechy gatunkowe, rozpozna- je odmiany powieści, np. obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantastycznonauko- we, fantasy I.1.3,
  • dokonuje selekcji informacji III.1.4,
  • redaguje notatki III.2.4.

METODY, TECHNIKI:

  • podająca, pogadanka heurystyczna, metoda zajęć praktycznych, praca z tekstem.

FORMY PRACY:

  • zbiorowa, grupowa.

MATERIAŁY DODATKOWE:

  • materiały do wycięcia, karta pracy.

PRZEBIEG LEKCJI

1. Przygotowanie do zajęć – podział klasy na grupy. 2. Wprowadzenie w tematykę lekcji. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej książki. 3. Pogadanka heurystyczna – wskazanie w tekście elementów rzeczywistych, prawdopodob- nych i fantastycznych. Warto zacząć od przypomnienia uczniom (lub wprowadzenia) definicji powieści, a także tego, czym różnią się poszczególne elementy świata przedstawionego. Następnie uczniowie wska- zują ich przykłady w książce. Podsumowaniem pogadanki może być wspólne sformułowanie notatki, np.: Książka Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest powieścią. To dłuższy utwór narracyjny, w którym występuje wiele wątków i wielu bohaterów, pojawiają się także liczne dialogi i opisy. Przygody ukazane w książce Rafała Kosika to fikcja literacka. Świat przedstawiony powieści jest bardzo różnorodny – składa się z elementów rzeczywi- stych, prawdopodobnych i fantastycznych. Elementy rzeczywiste to te, które istnieją w realnym świecie, np. miasto Warszawa. Elementy prawdopodobne to takie, które teoretycznie mogłyby istnieć lub się zdarzyć, ale nie mamy dowodów, że było tak naprawdę, np. wyjazd uczniów gimnazjum na wycieczkę w góry. Elementy fantastyczne to te, których w naszym świecie nie spotykamy i raczej nie mogłyby mieć miejsca, np. przybycie Świętego Mikołaja saniami zaprzęgniętymi w mówiące renifery. 4. Rozdanie materiałów do wycięcia i omówienie polecenia. Pracując w grupach, uczniowie mają za zadanie rozdzielić cechy pięciu wskazanych typów powieści. Praca w grupach zakończona sprawdzeniem poprawności wykonania zadania i jego omówieniem. 5. Praca z tekstem. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wskazują w książce przykłady poszczególnych cech charakterystycznych dla danego typu powieści.

Temat 1 ..........................................................................................1 lekcja

Temat: Jedna powieść – wiele gatunków

4

Materiały do wycięcia dla grup

POWIEŚĆ

PRZYGODOWA

POWIEŚĆ

SCIENCE FICTION

POWIEŚĆ

MŁODZIEŻOWA

POWIEŚĆ

FANTASTYCZNA

POWIEŚĆ

DETEKTYWISTYCZNA

akcja zmierza do punktukulminacyjnego, w którymnastępuje rozwiązanie

zagadki

książka ukazuje możliwezagrożenia związanez rozwojem technologiigłówni bohaterowie todzieci lub młodzi ludzie

w utworze występuje fikcjafantastyczna (np. magiczne

przedmioty lub postaci) w książce występują liczne

bohaterami powieścimogą być ludzie i wysoko zwroty akcji i przygody rozwinięte maszyny

akcja rozgrywa się w środowisku młodych

nauka i technika są ludzi: szkole, domu rozwinięte bardziej, aniżeli

w rzeczywistości bohaterowie zdobywająnowe doświadczenia, pokonując kolejne trudności

i przeciwności losu

książka ukazuje możliwe

zagrożenia związanez rozwojem technologii

obok elementówprawdopodobnych utwór porusza problemy pojawiają się elementybaśniowości, cudowności wieku dorastania, takie jak:pierwsza miłość, przyjaźń,

nieporozumienia

z rodzicami świat przedstawiony odbiega od rzeczywistości

bohater dochodzi dorozwiązania problemu na drodze dedukcji, czyli

wnioskowania

książka ukazuje możliwe

zagrożenia związanez rozwojem technologiiopisywane wydarzenia

mają dostarczać czytelnikowi wrażeńi rozrywki, być okazją

do relaksu główny bohater rozwiązuje zagadkę

Karta pracy – Typy powieści

1. Wskaż przykłady cech charakterystycznych dla różnych typów powieści, jakie możesz znaleźć w książce Rafała Kosika. Książka „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” łączy cechy różnych odmian powieści takich jak:

POWIEŚĆ PRZYGODOWA PRZYKŁAD

  • bohaterowie zdobywają nowe doświadcze- nia, pokonując kolejne trudności i przeciwności losu
  • w książce występują liczne zwroty akcji i przygody
  • opisywane wydarzenia mają dostarczyć czytelnikowi wrażeń i rozrywki, być okazją do relaksu

POWIEŚĆ SCIENCE FICTION PRZYKŁAD

  • książka ukazuje możliwe zagrożenia związane z rozwojem technologii
  • bohaterami powieści mogą być ludzie i wysoko rozwinięte maszyny
  • nauka i technika są rozwinięte bardziej aniżeli w rzeczywistości

POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA PRZYKŁAD

  • główni bohaterowie to dzieci lub młodzi ludzie
  • utwór porusza problemy wieku dorastania, takie jak: pierwsza miłość, przyjaźń, niepo- rozumienia z rodzicami
  • akcja rozgrywa się w środowisku młodych ludzi: szkole i domu

Temat 2 ................................................................................1 lub 2 lekcje

Temat: Oto my! – profile internetowe bohaterów

CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

  • [uczeń] charakteryzuje (…) bohaterów w czytanych utworach I.1.9,
  • wskazuje w utworze bohaterów głównych i drugoplanowych oraz określa ich cechy I.1.11,
  • określa doświadczenia bohaterów literackich i porównuje je z własnymi I.1.16,
  • wyszukuje w utworze informacje wyrażone wprost i pośrednio I.2.2,
  • redaguje notatki III.2.4,
  • doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji IV.2,
  • rozwija umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi (…) IV.9,
  • uczestniczy w rozmowie na zadany temat (…) III.1.1.

METODY, TECHNIKI:

  • podająca, metoda zajęć praktycznych – praca z tekstem, pogadanka heurystyczna.

FORMY PRACY:

  • zbiorowa, grupowa.

MATERIAŁY DODATKOWE:

  • karta pracy.

PRZEBIEG LEKCJI

1. Przygotowanie do zajęć – podział klasy na grupy_._ 2. Wprowadzenie w tematykę lekcji. Zebranie informacji i notatka dotycząca głównych, drugo- planowych i epizodycznych bohaterów książki.

Przykładowa notatka:

Bohaterowie główni (i zarazem tytułowi):

  • Felix Polon
  • Net Bielecki
  • Nika Mickiewicz

Bohaterowie drugoplanowi:

  • Manfred (sztuczna inteligencja)
  • tata i mama Felixa, babcia Lusia
  • tata i mama Neta
  • Morten
  • uczniowie (np. Aurelia, Celina, Marcel i Ruben, Lucjan i inni)
  • nauczyciele (np. pan Butler, dyrektor Stokrotka, Jolanta Chaber, Cecylia Bąk i inni), pan Sylwester, itd.

Bohaterowie epizodyczni, np.:

  • pani Lucynka (sprzątaczka w banku)
  • pani Basia (z kawiarni)
  • madame Josephine
  • Hieronim (przewodnik) itd. 3. Rozdanie kart pracy i omówienie zadania – będzie nim zbieranie materiału do charaktery- styki postaci w formie uzupełniania jej profilu internetowego. 4. Praca w grupach. 5. Prezentacja i omówienie wyników pracy. Uzupełnienie przez uczniów notatek o informacje zebrane przez członków pozostałych grup.

Podstawowe informacje płeć^ wiek

miejsce zamieszkania

praca/ wykształcenie

rodzina

Szczegółowe informacje

inne informacje o tobie

zainteresowania

znajomi

Przykładowe rozwiązanie zadania: Profil internetowy postaci – Felix Polon

Imię i nazwisko

Felix Polon

Mężczyzna

Przedmieścia Warszawy, ul. Serdeczna (piętrowy dom pełen

niezwykłych wynalazków i udoskonaleń).

13 lat

Uczeń klasy Ia w Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego

w Warszawie, znakomity zmysł techniczny i konstruktorski,

szeroka wiedza ogólna.

Tata pracuje jako wynalazca – genialny, pomysłowy, wytrwały.

Mama – dyrektor marketingu w dużym banku, zapracowana

i wiecznie nieobecna bizneswomen. W domu mieszka też babcia

Lusia – siwa, serdeczna i bardzo opiekuńcza staruszka.

Jestem pomysłowy i inteligentny, mam szeroką wiedzę ogólną,

lubię konstruować nowe urządzenia i marzę o stworzeniu robota

uniwersalnego. Zawsze noszę przy sobie podstawowe narzędzia

i gadżety technologiczne. Jestem spokojny, opanowany i rzeczo-

wy, staram się być serdeczny i przyjazny wobec ludzi. Potrafię

wszystko naprawić i uruchomić.

Technika, robotyka, nowoczesne technologie i gadżety, majster-

kowanie, narciarstwo.

..........……...............................................................................Przyjaciele to Net Bielecki i Nika Mickiewicz.

szczupły, jasnowłosy chłopak o przeciętnym wyglądzie

piwne oczy

ubiera się w dżinsy i sweter

zegarek z wbudowanym alarmem i dodatkowymi funkcjami, inne potrzebne gadżety

Podstawowe informacje płeć^ wiek

miejsce zamieszkania

praca/ wykształcenie

rodzina

Szczegółowe informacje

inne informacje o tobie

zainteresowania

znajomi

Przykładowe rozwiązanie zadania: Profil internetowy postaci – Nika Mickiewicz

Imię i nazwisko

Nika Mickiewicz

Kobieta

Warszawa, półtorapokojowe, skromne mieszkanie w kamienicy

na Pradze.

13 lat

Uczennica klasy Ia Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego

w Warszawie.

Sierota – mama zmarła wiele lat wcześniej, a tata dwa lata

temu. Nikt o tym nie wie, co pozwala mi uniknąć pobytu w domu

dziecka, ale oznacza konieczność ukrywania prawdy i samodziel-

nego radzenia sobie za niewielką rentę po ojcu. Podobno moja

pra…pra…prababcia była ostatnią czarownicą :)

Nie szpanuję (co widać po ubraniach i sprzęcie narciarskim czy

rowerze), jestem uboga, ale dumna i honorowa; cenię nieza-

leżność i uczciwość (nie ściągam i nie kłamię). Staram się być

zaradna, samodzielna, odpowiedzialna za siebie i innych. Mam

swoje tajemnice i umiejętności telekinetyczne, o których nie wie

nikt (potrafię przesuwać przedmioty bez ich dotykania i mam

niezwykłą zdolność przewidywania bliskiej przyszłości). Umiem

szybko działać i wykazać się odwagą.

Czytanie książek.

..........……...............................................................................Przyjaciele to Felix Polon i Net Bielecki (nie przepadam za Aurelią

  • koleżanką z klasy).

duże, zielone oczy, lekko zadarty nos, piegi, rude włosy srebrna spinka z zielonym oczkiem odziedziczona po mamie i babci

ładna dziewczyna

oryginalne ubrania z lumpeksu, wypastowane martensy, poprzecierana, stara torba, często powycierane spodnie lub spódniczki

6. Pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z internetu i niebezpieczeństw, na jakie narazili się bohaterowie, zamieszczając pochopnie różne informacje w sieci (niebezpieczny przeciwnik wszystko o nich wiedział i śledził każdy ich ruch, podsłuchi- wano ich rozmowy; bohaterowie nie mogli odzyskać zdjęć, które przesłali przez internet; umożliwili wrogowi kradzież ważnych danych; nie wiedzieli, z kim mają do czynienia). 7. Zadanie pracy domowej:

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z zamieszczaniem w Internecie informacji o sobie i jak można ich uniknąć? Zredaguj zbiór zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Temat 3 ...............................................................................1 lub 2 lekcje

Temat: Nowoczesny świat tradycyjnych wartości w powieści

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

  • [uczeń] określa tematykę oraz problematykę utworu I.1.12,
  • wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze I.1.18,
  • wskazuje wartości ważne w utworze oraz wartości ważne dla bohatera I.1.20,
  • uczestniczy w rozmowie na zadany temat (…) III.1.1.

METODY, TECHNIKI:

  • definicje kreatywne, metoda zajęć praktycznych – praca z tekstem, pogadanka heurystycz- na, dyskusja kierowana.

FORMY PRACY:

  • indywidualna, grupowa.

MATERIAŁY DODATKOWE:

  • karta pracy.

PRZEBIEG LEKCJI

1. Ćwiczenie wprowadzające w tematykę zajęć – formułowanie definicji kreatywnych słowa „nowoczesność”. Uczniowie podają swoje pomysły na twórcze wyjaśnienie terminu. Zapisu- jemy je w formie notatki graficznej, np.:

plastykowy świat cyberkraina obietnica przyszłości

zwycięstwo jutra

wirtualna pułapka pożegnanie tradycji

pomysł na lepszy świat

moda na jutro

NOWOCZESNOŚĆ

2. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat nowych technologii i wynalazków obecnych na kartach powieści (które z nich wydały im się najciekawsze, najbardziej przydatne lub absur- dalne itd.). 3. Rozdanie kart pracy i zapoznanie uczniów z poleceniem. Ich zadaniem będzie wybranie dowolnego wynalazku, który został opisany w książce, a następnie (na podstawie odpowied- niego fragmentu tekstu) uzupełnienie jego zgłoszenia do „Biura patentowego Felixsa, Neta i Niki”.

Uczniowie staną przed koniecznością wyboru jednego z wielu urządzeń. Obszerne opisy niektórych spośród nich znajdują się między innymi na stronach: 19 (zabezpieczenie przed złodziejami kieszonkowymi), 24 (czujnik przechyłu w rowerze), 35 (klucz uniwersalny), 47 (pełzacz), 121 (penetrator), 271 i 279 (latalerz). Pracując z tekstem, uczniowie uzupełniają zgłoszenie dla wybranego wynalazku.

4. Prezentacja wyników pracy. Poszczególni uczniowie czytają swoje propozycje – pozostali mogą ewentualnie uzupełniać schematy o dodatkowe informacje. Podsumowaniem prezentacji może być wystawa prac – kart zgłoszeniowych. 5. Rozmowa na temat możliwości i zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie. Propozycje uczniów zapisujemy w formie notatki graficznej.

Przykładowa notatka:

Możliwości

  • ułatwiają życie
  • podnoszą standard życia
  • pomagają korzystać z zasobów wiedzy
  • umożliwiają rozwój nauki, wymianę informacji i kontakt na odległość
  • często podnoszą nasze bezpieczeństwo

Zagrożenia

  • mogą wymknąć się spod kontroli
  • zmieniają nasz sposób uczenia się i przyswajania wiedzy
  • mogą nas od siebie uzależniać
  • często ulegamy pokusie posiadania nowości, które wcale nie są nam potrzebne
  • mogą okazać się „złodziejami czasu”

NOWOCZESNE

TECHNOLOGIE

6. Dyskusja kierowana: szukanie recepty na problemy współczesności i przyszłości. Podsu- mowanie i zapisanie wniosków z dyskusji w formie notatki.

Uczniowie mogą pracować wspólnie lub w grupach, w obrębie których wybierają Prowadzą- cego i Obserwatora. Prowadzący dba o to, aby każdy miał szansę się wypowiedzieć. Notuje wypowiedzi uczestników (ich poglądy). Obserwator pilnuje, aby dyskusja przebiegała w przyjaznej atmosferze i wszystkie opinie zostały zanotowane. Na tablicy można zapisać pytania pomocnicze, np.:

Dzięki czemu bohaterowie wychodzili cało z kolejnych opresji? Co ostatecznie uratowało bohaterów? W jaki sposób pokonali zbuntowany program i jego androidy? Jakie wartości były dla nich najważniejsze?

Ostatnim etapem jest podsumowanie wniosków i zapisanie ich w formie notatki.

Przykładowa notatka: Receptą na problemy współczesności i przyszłości może okazać się drugi człowiek i wartości takie jak: przyjaźń, lojalność, poczucie odpowiedzialności, solidarność, rodzina, uczciwość… To tradycyjne wartości, które wcale nie przestały być aktualne!

Aby uniknąć zagrożeń, jakie wiążą się z coraz szybszym rozwojem nowoczesnych technologii i zmianami zachodzącymi na świecie, możemy też:

  • ostrożnie i z rozwagą korzystać z najnowszych osiągnięć techniki,
  • wykorzystywać je dla dobra ludzi, nigdy przeciwko nim!
  • starać się przewidywać wszystkie konsekwencje naszych działań
  • pamiętać, że zawsze powinniśmy być odpowiedzialni za to, co tworzymy 7. Zadanie pracy domowej: Zaprojektuj i opisz niezwykły wynalazek, który pomógłby rozwiązać jeden z problemów współczesnych ludzi.

Temat 4 ..........................................................................................2 lekcje

Temat: Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku

CELE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

  • [uczeń] redaguje notatki III.2.4,
  • doskonali różne formy zapisywanie pozyskiwanych informacji IV.2,
  • korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje IV.3,
  • rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji IV.7.

METODY, TECHNIKI:

  • metoda zajęć praktycznych – praca z tekstem, burza mózgów.

FORMY PRACY:

  • zbiorowa.

MATERIAŁY DODATKOWE:

  • materiały plastyczne (np. tekturowe teczki, kolorowe bloki, klej, nożyczki, pisaki).

PRZEBIEG LEKCJI

1. Wprowadzenie w tematykę zajęć: podział klasy na grupy i zapoznanie uczniów z formą lapbooka. „Lapbook”, czyli „książka na kolanie” to interaktywna teczka lub rozkładana książka, w której znajduje się wszystko, co wiąże się z danym tematem. Może zawierać dowolną ilość schowków, kieszonek, karteczek, zakładek, mapek i rysunków. Im bardziej pomysłowo, tym lepiej! Warto również wykorzystać podczas lekcji filmy i zdjęcia prezentujące przykładowe prace. Ciekawe realizacje i opisy poszczególnych etapów tworzenia lapbooków znajdują się na stronie www.fraubuda.wordpress.com. Gotowe szablony można znaleźć na stronie http://www.zaubereinmaleins.de/kommenta- re/blanko-vorlagen-fuer-lapbook-innenteile….589/. 2. Burza mózgów mająca na celu stworzenie banku pomysłów na zakładki, które mogłyby się znaleźć w lapbooku poświęconym książce Rafała Kosika. Spostrzeżenia i pomysły uczniów warto zanotować w formie notatki graficz- nej mającej układ lapbooka. Przykładowa notatka:

3. Planowanie pracy w grupach pod kierunkiem nauczyciela. Uczniowie wykonują szkice, wybierają szablony, przygotowują niezbędne materiały, a następnie wykonują prace.

Przygotowanie lapbooków jest doskonałą formą powtórzenia i utrwalenia materiału. Ich zawartość merytoryczna daje też możliwość sprawdzenia, jaką wiedzę poszczególni uczniowie wynieśli z zajęć.

4. Prezentacja, omówienie i wystawa gotowych lapbooków.