Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

historia na sprawdziany, Publikacje z Historia

historia starożytna, historia na sprawdziany

Typologia: Publikacje

2021/2022

Załadowany 03.02.2025

aneta-ulatowska
aneta-ulatowska 🇵🇱

1 dokument

1 / 2

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
16 Scenariusz lekcji
Cele lekcji:
Uczeń:
− poprawnieposług ujesiętermina mi:naród,
RzeczpospolitaPolska,dziedzictwonarodowe,
symbolenarodowe,go dło,flaga,hymn,region,
Poloni a,
− podajeprzykładyelementówtworzą cychpolskie
dziedzictwonarodowe,
− tłumaczy,dlaczeg onależydbaćodziedzic two
narodowe,
− wymieniaiopi sujepolskiesymbolenarodowe,
− wskazujenamapieg łówneregionyPolski,
− charakt eryzujeregion,wktór ymmieszka,
− wymienian ajwiększeskupiskaPoloniinaśw iecie.
Metody pracy:
− metodaakty wizująca–dra ma(wywiad),
− pracaztekstempo dręcznika ,
− elementywykładu,
− rozmowanauczająca(pogada nka).
Formy pracy:
indywidualna,grupowa,zbiorowa.
Środkidydaktyczne:
− podręczn ik„Wczorajidziś4”(s.17–21),
− kartapra cy„MieszkamywPolsce”,
− mapaściennaśw iata.
Przebieglekcji
Faza wprowadzająca
1.Czynnościorganizacyjne:sprawdzenieobecnoś ci,poda-
nietematulekcji.
2.Nauczyciel przedstaw iacel ogólny lekcji: poznanie pol-
skichsymbolinarodowychisch arakter yzowaniereg io-
nówPolski.
3. Wybrani uczniowie przy pominają znaczen ie terminu
„ojczyzna” oraz odpowiadają , czym według nich jest
patriotyzm.
Faza realizacyjna
1.Uczniowie otrzymują kar tę pracy „Mieszk amy w Pol-
sce”.Nauczycielwyjaśniazn aczeniesłowa„rzeczp ospo-
lita”znajdującegosięwnazw iepaństwapolsk iego.
2.Prowadząc y zajęcia tłumacz y znaczenie terminu „na-
ród”.Wyjaśniata kże, żenaród polski ukszta łtował się
ze słowiańsk ich plemion, a nazwa polskiego państ wa
pochodziodnazwysłowia ńskiegoplemieniaPolan.
3.Podczasdyskusjiprowad zonejpod kierunkiemnauczy-
ciela uczniowie określają, co łączy ludzi tworzących
jeden naród. Wykorzyst ująw t ym celu informacje za-
mieszczonewtekściegłów nymzes.17podręcznika.Na
polecenie nauczyciela uczniow ie rozwiązują zad anie 1.
zkartypracy.
4.Nauczycielprezentujeprzyk ładypolskiego dziedzictwa
narodowego. Uczniowie zapozn ają się z tekstem i ilu-
stracjami za mieszczonymi w ramce „Polskie d ziedzic-
two narodowe” ze s. 17.Następn ie wyjaśn iają, dlacze -
go przedstawione na zdjęc iach dzieła sztuk i są ważną
częściąpolskiejkultur ynarodowej.Podajątakżewłasne
przykłady zabyt kówlub d zieł tworzących polski doro -
bekkultural ny.
5.Uczniowiezapoznająsięz infogra fiką zes. 24pod ręcz-
nika. Na jej podst awie wymieniają polskie symbole
narodowe. Nauczyciel omawia okoliczności powstania
hymnunaro dowegoiprze dstawia postaćJózefaWybic-
kiego. Uczniowie czyt ajątekst „Mazurka Dąbrowskie -
go” ze s. 18, a następnie odp owiadają na umies zczone
pod ni mpy ta ni a. Nauc zyc iel wy ja śn ia ,ja kąpo stawęn a-
leżyprz yjąć w obecności symbolina rodowych. Ucznio-
wiewykonujązadanie2.zk artyprac y.
6.Nauczyciel omawia zasady prac y metodą dra my
(informacjeo tejmetodzieza mieszczonowMateriałach
dla nauczyciela). Dzieli zespół kla sowy na trzy g rupy.
Każda z n ich przygotowuje scen ki na zadany temat:
grupaI –wywiad zpolskim godłem,g rupaI I–wywiad
z polską fla , grupa III – wywiad z polskim hymnem
narodowym (wtrakcie przygotowań do wyst ępuczłon-
kowie zespołów korzystają z informacji zawart ych
wMateriałach dla ucznia).
7.Kolejnezespołyprzedstawiająscenkipoupływiewyzna-
czonegoczasu. Osoby niebiorące udzia łu w prezentacji
odpowiadają, jakie informacje na temat okre ślonego
symbolunarodowegomożnabyłouzyskaćnapodstawie
obejrzanejscenki.
8.Uczniowie zapoznają się z map ą Polski zamieszczoną
wpodrę cznikun as.20. Następniew ymieniają najważ-
niejsze regiony kraju (w tym reg ion, w którym m iesz-
kają).Nauczycielomawianajważniejszeróżnic emiędzy
poszczególnymiczęściamikraju.S zczególnynaciskkła-
dzienaużywanewnichjęzykigwaroweorazodmienne
tradycjezachowy waneprzezzamieszk ującąjeludność.
9.Nauczyciel wyjaśn ia znaczenie terminu „Polonia”
iwskazujenamapieściennejświatapaństwa,wktórych
mieszkanajwięcejosóbpolskiegopochodzenia.
Faza podsumowująca
Uczniowie zapoznają się z zagadnieniami zawartymi
w„Na cobę dęzwracaćuwagę”ze s.17podręcznika.Na-
stępnie wska zane osoby wypowia dają się na temat tych
zagadnień.
Zadanie domowe
Wykonaj ćwiczenie 3. ze s. 21 podręcznika.
Zadanie domowe dla chętnych
Dowiedz się, jakie zabytki znajdują się w Twoim regionie.
Następnie opisz wkilku zdaniach jeden znich.
Scenariusz lekcji z wykorz ystaniem dramy
Mieszkamy w Polsce
pf2

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz historia na sprawdziany i więcej Publikacje w PDF z Historia tylko na Docsity!

16 Scenariusz lekcji

Cele lekcji:

Uczeń: − poprawnie posługuje się terminami: naród, Rzeczpospolita Polska, dziedzictwo narodowe, symbole narodowe, godło, flaga, hymn, region, Polonia, − podaje przykłady elementów tworzących polskie dziedzictwo narodowe, − tłumaczy, dlaczego należy dbać o dziedzictwo narodowe, − wymienia i opisuje polskie symbole narodowe, − wskazuje na mapie główne regiony Polski, − charakteryzuje region, w którym mieszka, − wymienia największe skupiska Polonii na świecie.

Metody pracy:

− metoda aktywizująca – drama (wywiad), − praca z tekstem podręcznika, − elementy wykładu, − rozmowa nauczająca (pogadanka).

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

− podręcznik „Wczoraj i dziś 4” (s. 17–21), − karta pracy „Mieszkamy w Polsce”, − mapa ścienna świata.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

  1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, poda- nie tematu lekcji.
  2. Nauczyciel przedstawia cel ogólny lekcji: poznanie pol- skich symboli narodowych i scharakteryzowanie regio- nów Polski.
  3. Wybrani uczniowie przypominają znaczenie terminu „ojczyzna” oraz odpowiadają, czym według nich jest patriotyzm.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie otrzymują kartę pracy „Mieszkamy w Pol- sce”. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa „rzeczpospo- lita” znajdującego się w nazwie państwa polskiego.
  2. Prowadzący zajęcia tłumaczy znaczenie terminu „na- ród”. Wyjaśnia także, że naród polski ukształtował się ze słowiańskich plemion, a nazwa polskiego państwa pochodzi od nazwy słowiańskiego plemienia Polan.
  3. Podczas dyskusji prowadzonej pod kierunkiem nauczy- ciela uczniowie określają, co łączy ludzi tworzących jeden naród. Wykorzystują w tym celu informacje za- mieszczone w tekście głównym ze s. 17 podręcznika. Na

polecenie nauczyciela uczniowie rozwiązują zadanie 1. z karty pracy.

  1. Nauczyciel prezentuje przykłady polskiego dziedzictwa narodowego. Uczniowie zapoznają się z tekstem i ilu- stracjami zamieszczonymi w ramce „Polskie dziedzic- two narodowe” ze s. 17. Następnie wyjaśniają, dlacze- go przedstawione na zdjęciach dzieła sztuki są ważną częścią polskiej kultury narodowej. Podają także własne przykłady zabytków lub dzieł tworzących polski doro- bek kulturalny.
  2. Uczniowie zapoznają się z infografiką ze s. 24 podręcz- nika. Na jej podstawie wymieniają polskie symbole narodowe. Nauczyciel omawia okoliczności powstania hymnu narodowego i przedstawia postać Józefa Wybic- kiego. Uczniowie czytają tekst „Mazurka Dąbrowskie- go” ze s. 18, a następnie odpowiadają na umieszczone pod nim pytania. Nauczyciel wyjaśnia, jaką postawę na- leży przyjąć w obecności symboli narodowych. Ucznio- wie wykonują zadanie 2. z karty pracy.
  3. Nauczyciel omawia zasady pracy metodą dramy (informacje o tej metodzie zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela ). Dzieli zespół klasowy na trzy grupy. Każda z nich przygotowuje scenki na zadany temat: grupa I – wywiad z polskim godłem , grupa II – wywiad z polską flagą , grupa III – wywiad z polskim hymnem narodowym (w trakcie przygotowań do występu człon- kowie zespołów korzystają z informacji zawartych w Materiałach dla ucznia ).
  4. Kolejne zespoły przedstawiają scenki po upływie wyzna- czonego czasu. Osoby niebiorące udziału w prezentacji odpowiadają, jakie informacje na temat określonego symbolu narodowego można było uzyskać na podstawie obejrzanej scenki.
  5. Uczniowie zapoznają się z mapą Polski zamieszczoną w podręczniku na s. 20. Następnie wymieniają najważ- niejsze regiony kraju (w tym region, w którym miesz- kają). Nauczyciel omawia najważniejsze różnice między poszczególnymi częściami kraju. Szczególny nacisk kła- dzie na używane w nich języki gwarowe oraz odmienne tradycje zachowywane przez zamieszkującą je ludność.
  6. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie terminu „Polonia” i wskazuje na mapie ściennej świata państwa, w których mieszka najwięcej osób polskiego pochodzenia.

Faza podsumowująca

Uczniowie zapoznają się z zagadnieniami zawartymi w „Na co będę zwracać uwagę” ze s. 17 podręcznika. Na- stępnie wskazane osoby wypowiadają się na temat tych zagadnień.

Zadanie domowe

Wykonaj ćwiczenie 3. ze s. 21 podręcznika.

Zadanie domowe dla chętnych

Dowiedz się, jakie zabytki znajdują się w Twoim regionie. Następnie opisz w kilku zdaniach jeden z nich.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem dramy

Mieszkamy w Polsce

Scenariusz lekcji 17

Drama umożliwia przede wszystkim kształcenie twórcze- go myślenia, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie do aktywnego działania. Dzięki tej technice uczniowie do- skonalą swoje umiejętności werbalne i pozajęzykowe, uczą się współpracy w grupie, a także ćwiczą opanowanie oraz koncentrację. Różnorodne techniki dramowe (np. wejście

w rolę, żywy obraz, pantomima, wywiad) pozwalają na wy- branie odpowiedniego wariantu metody do danego zagad- nienia omawianego na lekcjach historii. Uczeń może m.in. utożsamić się z odgrywaną postacią, lepiej poznać motywy jej postępowania oraz dokonać własnej oceny zachowania bohatera.

Jesteście grupą dziennikarzy, którzy otrzymali zaproszenie na konferencję prasową z polskim godłem. Musicie jak najwię- cej się o nim dowiedzieć. Aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia wywiadu, wykorzystajcie informacje zawarte na stronie 19 podręcznika. Wybierzcie spośród siebie jedną osobę, która wcieli się w rolę polskiego godła. Pozostali członkowie grupy będą dziennikarzami zadającymi pytania.

Przykładowe pytania, które możecie zadać godłu

  1. Kim jesteś?
  2. Co symbolizujesz?
  3. Gdzie występujesz najczęściej?
  4. W jaki sposób należy Ci okazywać szacunek?

Jesteście grupą dziennikarzy, którzy otrzymali zaproszenie na konferencję prasową z polską flagą. Musicie jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia wywiadu, wykorzystajcie informacje zawarte na stronie 19 podręcznika. Wybierzcie spośród siebie jedną osobę, która wcieli się w rolę polskiej flagi. Pozostali członkowie grupy będą dziennikarzami zadającymi pytania.

Przykładowe pytania, które możecie zadać fladze

  1. Kim jesteś?
  2. Co symbolizujesz?
  3. Gdzie występujesz najczęściej?
  4. W jaki sposób należy Ci okazywać szacunek?

Materiały dla nauczyciela

Krótki opis metody aktywizującej „drama”

Materiały dla ucznia

Zadanie dla grupy I

Zadanie dla grupy II

Jesteście grupą dziennikarzy, którzy otrzymali zaproszenie na konferencję prasową z polskim hymnem narodowym. Mu- sicie jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia wywiadu, wykorzystajcie infor- macje zawarte na stronie 19 podręcznika. Wybierzcie spośród siebie jedną osobę, która wcieli się w rolę polskiego hymnu narodowego. Pozostali członkowie grupy będą dziennikarzami zadającymi pytania.

Przykładowe pytania, które możecie zadać hymnowi

  1. Kim jesteś?
  2. Co symbolizujesz?
  3. Gdzie występujesz najczęściej?
  4. W jaki sposób należy Ci okazywać szacunek?

Zadanie dla grupy III