Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II gimnazjum, Schematy z Edukacja

przedstawia (streszcza) istotę rozmowy Małego Księcia z poszczególnymi ... Pomoce dydaktyczne: tekst lektury Mały Książę, rekwizyty przyniesione przez ...

Typologia: Schematy

2022/2023

Załadowany 24.02.2023

blondie85
blondie85 🇵🇱

2.8

(4)

122 dokumenty

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II gimnazjum i więcej Schematy w PDF z Edukacja tylko na Docsity!

Konspekt lekcji j ę zyka polskiego w klasie II gimnazjum

Temat: Dlaczego według Małego Ksi ę cia doro ś li s ą ś mieszni i dziwni?

Cel główny: rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, przybliżanie rozumienia człowieka i świata, wspomaganie w rozpoznawaniu i rozumieniu wartości

Kompetencje kluczowe włączone do procesu dydaktycznego  Zapamiętywanie i przywoływanie faktów  Umiejętność sprawnej komunikacji (także niewerbalnej)  Łączenie i porządkowanie wiadomości z różnych źródeł

Ś cie ż ka edukacyjna: edukacja filozoficzna

Cele w uj ę ciu operacyjnym

A. Zapami ę tanie wiadomo ś ci. Uczeń:

  • zna treść Małego Księcia
  • wymienia bohaterów zamieszkujących poszczególne planety i ich zajęcia B. Zrozumienie wiadomo ś ci. Uczeń:
  • przedstawia (streszcza) istotę rozmowy Małego Księcia z poszczególnymi postaciami
  • rozpoznaje bohaterów przedstawionych przez innych uczniów
  • charakteryzuje bohaterów lektury

C. Zastosowanie wiadomo ś ci w sytuacjach typowych. Uczeń:

  • analizuje postępowanie postaci według podanego schematu (wypełnia tabelę) D. Zastosowanie wiadomo ś ci w sytuacjach nietypowych. Uczeń:
  • uogólnia informacje zebrane w tabeli
  • wykrywa związki między bohaterami lektury a dorosłymi
  • ocenia i wartościuje postępowanie współczesnych ludzi
  • tworzy (proponuje) odpowiedź na pytanie zawarte w temacie lekcji

Poziom : Działania i postawy. Uczeń :

  • świadomie i uważnie uczestniczy w zajęciach
  • podejmuje działania zgodnie z formułowanymi poleceniami
  • odpowiada za przyjęte zobowiązania
  • jest otwarty i tolerancyjny wobec zdania innych
  • zachęca innych do działania
  • dzieli się wrażeniami z prowadzącym

Metody:  dramowe : odgrywanie scenek prezentujących postacie z lektury (uczniowie w rolach), pięciostopniowa analiza postaci w roli  poszukująca  praca z tekstem Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: tekst lektury Mały Ksi ążę, rekwizyty przyniesione przez uczniów potrzebne do prezentacji postaci, koła wycięte z papieru, kary pracy, pisaki, Słownik wyrazów obcych plansza: Szlak Podróży Małego Ksi ę cia i materiały do jej uzupełnienia,

instrukcja do pracy w grupie, ilustracje symboliczne znaczenia motywu wybranych z utworów,

Przebieg lekcji:

Lp. Uczniowie z dostosowaniem wymagań

  1. Czynności organizacyjne
  2. Inscenizacja wybranych scen z Małego Ksi ę cia – chętni uczniowie przygotowują wcześniej parę scen z lektury związanych z podróżami tytułowego bohatera.

Obserwacja inscenizacji.

  1. Praca indywidualna.
    • Zwrócenie uwagi na dedykację poprzedzająca treść książki. Uczniowie ustnie odpowiadają na pytania: Komu i dlaczego autor dedykuje te książkę? Na czym polega wyjątkowość osoby, do której skierowana jest dedykacja? W jaki sposób charakteryzują go słowa: potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci?
  • Omówienie spotkania Małego Księcia z narratorem – pilotem (rozdziały 2 i 7) Uczniowie ustnie odpowiadają na pytania:
  • Jak doszło do spotkania? O co Mały Książę poprosił pilota? Jakie cechy pilota sprawiły, że potrafił spełnić życzenie Małego Księcia i z nim rozmawiać? W jakiej sytuacji i dlaczego pilot stracił na krótko cierpliwość do Małego Księcia? Jak się wtedy zachował Mały Książę i co poczuł pilot? Jakim dorosłym stał się narrator pilot?

Przysłuchiwanie się wypowiedziom kolegów i koleżanek z klasy.

  1. Praca w grupach: Prześledzenie wędrówki Małego księcia po sąsiednich planetach. Podział klasy na 6 grup, każda wyniku losowania otrzymuje karteczkę z numerem rozdziału (10-15), nad którym będzie pracować, oraz karteczkę w kształcie koła, na której zostanie sporządzony graficzno- słowny obraz mieszkańca planety.

Puzzle: Uczniowie układają puzzle; po ułożeniu układanki ilustrującej bohatera lektury, starają się odgadnąć jak jato postać. Po poprawnym nazwaniu, określeniu mieszkańca jednej z planet odwiedzonych przez małego księcia, otrzymują fragment tekstu lektury i polecenia do tego tekstu.

  1. Prezentacja pracy w grupach. Uczniowie jednocześnie notują/uzupełniają informacje w postaci tabeli.

Gra planszowa : Mały Ksi ążę pytania zawężone do wędrówki małego księcia przez sześć planet.

  1. Podsumowanie lekcji. Wniosek: Mieszka ń cy planet, które odwiedził Mały Ksi ążę , s ą symbolami ludzkich wad spotykanych w ś wiecie dorosłych

Podsumowanie lekcji. Uczniowie zapisują wniosek: Mieszka ń cy planet, które odwiedził Mały Ksi ążę , s ą symbolami ludzkich wad spotykanych w ś wiecie dorosłych

  1. Praca domowa: Napisz do siebie list, który przeczytasz za dwadzieścia lat. Niech ten

Praca domowa: Napisz trzy argumenty; dlaczego warto być dzieckiem.