Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Konspekt lekcji języka rosyjskiego, Zadania z Filologia

Dokument przedstawia konspekt lekcji języka rosyjskiego

Typologia: Zadania

2022/2023

Załadowany 20.05.2024

dasha-vishnevskaya-1
dasha-vishnevskaya-1 🇵🇱

1 / 4

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO
I. Temat lekcji: Czasowniki nieregularne: есть, пить, любить,
хотеть.
II. Data lekcji: 24.07.2024
III. Klasa IIIABCDE.
IV. Czas trwania: 45 minut - jednostka lekcyjna.
V. Cele lekcji.
- znajomość czasowników: есть, пить, любить, хотеть
- umiejętność odmiany tych czasowników
- umiejętność tworzenia zdań z tymi czasownikami
- umiejętność tłumaczenia zdań na język rosyjski
- kształtowania umiejętności opisu dań
- kształtowanie umiejętności łączenia posiadanej wiedzy z wiedzą
nowo zdobytą
- kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej
VI. Materiały dydaktyczne.
- karta pracy
VII. Formy pracy.
- praca indywidualna
- praca zespołowa
VIII. Przebieg lekcji.
1. Przygotowanie do zajęć.
Nauczyciel sprawdza obecność oraz zadanie domowe. Zapoznaje
uczniów z tematem lekcji.
2. W zadaniu 1 uczniowie zapoznają się z czasownikami, z którymi
będą pracować oraz ich odmianę.
pf3
pf4

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Konspekt lekcji języka rosyjskiego i więcej Zadania w PDF z Filologia tylko na Docsity!

SCENARIUSZ LEKCJI Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO

I. Temat lekcji: Czasowniki nieregularne: есть, пить, любить,

хотеть.

II. Data lekcji: 24.07. III. Klasa IIIABCDE. IV. Czas trwania: 45 minut - jednostka lekcyjna. V. Cele lekcji.

  • znajomość czasowników: есть, пить, любить, хотеть
  • umiejętność odmiany tych czasowników
  • umiejętność tworzenia zdań z tymi czasownikami
  • umiejętność tłumaczenia zdań na język rosyjski
  • kształtowania umiejętności opisu dań
  • kształtowanie umiejętności łączenia posiadanej wiedzy z wiedzą nowo zdobytą
  • kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej VI. Materiały dydaktyczne.
  • karta pracy VII. Formy pracy.
  • praca indywidualna
  • praca zespołowa VIII. Przebieg lekcji.
  1. Przygotowanie do zajęć. Nauczyciel sprawdza obecność oraz zadanie domowe. Zapoznaje uczniów z tematem lekcji.
  2. W zadaniu 1 uczniowie zapoznają się z czasownikami, z którymi będą pracować oraz ich odmianę.
  1. W zadaniu 2 uczniowie wpisują w puste miejsca w zdaniach czasowniki “jeść” i “pić”, odmieniając je. To zadanie ma na celu utrwalenie poznanej w zadaniu 1 odmiany.
  2. Zadanie 3 jest podobne do 2, uczniowie muszą samodzielnie odmienić podane w nawiasach czasowniki.
  3. W zadaniu 4 uczniowie muszą wybrać prawidłową kolejność słów w zdaniu oraz odmienić słowa tak, żeby zdanie było gramatycznie napisane.
  4. Zadanie 5 polega na tłumaczeniu zdań na język rosyjski. Uczniowie tłumaczą zdania samodzielnie, po czym piszą swoje odpowiedzi na tablicy, a nauczyciel sprawdza poprawność napisanego.
  5. W zadaniu 6 uczniowie samodzielnie wymyślają zdania z czasownikami есть, пить, любить, хотеть, a później prezentują swoją pracę.
  6. Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń nauczyciel pyta uczniów czy nowo poznany materiał jest według nich trudny, co przysporzyło im najwięcej problemów. Nauczyciel pyta również, które z ćwiczeń było najtrudniejsze, a które najłatwiejsze, które ćwiczenie najbardziej im się podobało.
  7. Na koniec lekcji nauczyciel zadaje pracę domową. Celem pracy domowej jest podsumowanie lekcji, przygotowanie uczniów do kontynuacji tematyki jedzenia na kolejnych zajęciach, rozwój umiejętności opisu typowego obiadu w domu i umiejętności pisania listu nieformalnego.

KARTA PRACY

1. Спряжение глаголов “есть”, “пить”, “любить”, “хотеть”.

Есть - jeść Пить - pić

Я ем Я пью Ты ешь Ты пьешь Он/она ест Он/она пьет Мы едим Мы пьем Вы едите Вы пьете Они едят Они пьют

Любить - kochać/lubieć Хотеть - chcieć

Я люблю Я хочу

  1. София/картошка/не/есть/никогда. ______________________________________________________.
  2. Сок/я/очень/апельсиновый/хотеть. ______________________________________________________.
  3. Пить/вода/нужно/всем/по/утро. ______________________________________________________. 5. Переведите предложения на русский язык.
  4. Na kolację jem makaron. - __________________________________.
  5. Co twoja siostra pije na śniadanie? - ___________________________ _________________.
  6. Na obiad brat je ziemniaki i zupę. - ______________________________ _________________.
  7. Na śniadanie piję kawę z mlekiem i jem kanapki. - __________________ ___________________________.
  8. Wy jecie zupę pomidorową czy ogórkową? - _______________________ ___________________________. 6. Составьте предложения:
  9. Со словом “едят”. __________________________________________________________.
  10. Со словом “любим”. __________________________________________________________.
  11. Со словом “пью”. __________________________________________________________.
  12. Со словом “хотят”. __________________________________________________________. Домашнее задание. Вы пишете письмо другу из России (50-70 слов). Напишите пожалуйста как выглядит обед в вашей семье. Напишите/упомяните: а) Что вы пьете и едите во время обеда б) Что вы не любите из того, что едите в обед в) Что бы вы хотели изменить в своем обеде