Pobierz Konspekt Lekcji Gimnastyki Korekcyjnej dla Dzieci w Wieku 8 Lat z Wadą Plecy Okrągłe i więcej Notatki w PDF z Medycyna fizykalna i rehabilitacja tylko na Docsity!
UTRWALANIE NAWYKU PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA
Cele: kształtowanie prawidłowej postawy podczas przyjmowania pozycji korekcyjnych, wpływ zabaw na rozwój psychiczny i motoryczny dziecka, wpływ ćwiczeń, ich zastosowanie na formowanie prawidłowej sylwetki. Metody: zabawowo-naśladowcza, naśladowcza ścisła. Miejsce ćwiczeń: teren przedszkolny. Przybory: woreczki, obręcze, karimaty, piłka. Czas trwania zajęć: 30 min. Ilość ćwiczących: 6. Prowadzący: mgr Paweł Różański.
Część l - wstępna
- Moment organizacyjno-wychowawczy -wejście, powitanie, podanie tematu zajęć. Kontrola poprawności przyjmowanej pozycji.
- Zabawa ożywiająca - "Berek-literka". Dzieci kładą woreczki na głowie. Wyznaczone dziecko (berek) goni inne. Ochrona przed berkiem poprzez odwzorowanie własnym ciałem literki "T" lub "l".
Część II -główna
- Zabawa orientacyjno-porządkowa - "Kolory". Dzieci w szeregu w siadzie skrzyżnym, ręce na kolanach, w dłoniach woreczek. Na sygnał wyrzucają obydwa woreczki w tył za siebie. Prowadzący podaje odpowiednią literę, np. "Z". Dzieci wstają bez pomocy rąk i biegną szukać zielonych woreczków. Po zakończeniu zabawy dzieci wracają na karimaty śpiewając piosenkę "Hanka Modrooka".
- Zabawa na czworakach - "ZOO" Dzieci naśladują ruchy i głosy zwierząt. Poruszają się na czworakach po karimatach, przeciągają się, odpoczywają tak jak misie, kotki, żółwie, pieski, zajączki itp.
- Zabawa z elementami równowagi - "Zaczarowane literki". Dzieci poruszają się po placu stając tylko na rozrzuconych woreczkach. Na sygnał zatrzymują się i naśladują literkę "K" lub "R".
- Zabawa bieżna - "Alfabetyczna gonitwa". Dzieci podzielone na dwa zespoły "A" i "B" ustawione w rzędach tyłem do siebie w różnych pozycjach (siad skrzyżny, klęczny). Na hasło "A" dzieci wstają bez pomocy rąk i literki "A" łapią "B".
- Zabawa z elementami rzutu - "Wędrujące woreczki". Dzieci podzielone na dwa zespoły "A" i "B" na sygnał układają na stopach po jednym woreczku i nogą prawą, później lewą starają się wrzucić woreczki na swoją karimatę. Wygrywa zespół, który w określonym czasie zbierze więcej woreczków. Powtórzenie zabawy - w zastępach w leżeniu przodem, każde dziecko rzuca oburącz po 2 woreczki w przód tak, aby trafić do obręczy.
Część III - końcowa
- Ćwiczenia oddechowe z elementami kształtującymi wysklepienie stóp. Dzieci w siadzie ugiętym podpartym uderzają o podłoże naprzemian palcami stóp wypowiadając cicho słowa piosenki "Myszka". Uderzając naprzemian o podłoże głośno wypowiadają słowa wymienionej piosenki. Następnie wstają bez pomocy rąk i śpiewają całą piosenkę w marszu, naśladując ruchy "skradania się".
- Zabawa o charakterze uspokajającym - "Zgaduj-zgadula". Dzieci w szeregu w siadzie klęcznym, ręce na kolanach, dłonie skierowane palcami do środka, plecy proste. Prowadzący rzuca piłkę do ćwiczących. Dziecko chwyta piłkę i wypowiadając wyraz rozpoczynający się na literkę podaną przez prowadzącego odrzuca piłkę.
Podsumowanie zajęć, pożegnanie, wymarsz.
Temat: Zwiększenie ruchomości stawów obręczy barkowej i biodrowej.
Cele:
- Wzmocnienie mięśni grzbietu i mięśni brzucha.
- Utrwalenie prawidłowej postawy w różnych pozycjach.
Umiejętności:
- Wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych na torze przeszkód w terenie otwartym.
- Zachowanie prawidłowej postawy w miejscu i w ruchu
Miejsce ćwiczeń: park "Zofilas" przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej. Przybory i przyrządy (parkowe): drabinka pozioma, drabinka pionowa, belki skośne, belki poziome, ławeczki parkowe, listwy z ogrodzenia od piaskownicy, drzewa parkowe, szarfy. Czas trwania zajęć: 45 min Ilość ćwiczących: 12 Wiek ćwiczących: IIe Prowadzący: mgr Anna Kozak
Dnia: 21.05.
Część wstępna - 10'
- Czynności organizacyjno-porządkowe.
- Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności. Omówienie zadań lekcji
- 1 minuta
- uwaga - Kontrola postawy skorygowanej, sprawdzenie odpowiedniego stroju. Rozdanie szarf.
- Zabawa ożywiająca doskonaląca prawidłową postawę.
- Zabawa "Słonko świeci - deszczyk pada". Na zapowiedź "słonko świeci" dzieci spacerują, biegają w różnych kierunkach, a na zawołanie "deszczyk pada" biegną do drzewa i stoją prosto - (^) - 4 powtórzenia - uwaga: Określenie terenu w parku do zabawy i ćwiczeń. Całym ciałem przylegają do powierzchni drzewa z niewielkim odstępem w odcinku lędźwiowym.
- Ćwiczenie oddechowe.
- Pw. - przysiad podparty. Jesteśmy na łące, czy potraficie naśladować "kwiaty zwiędłe" (przysiad podparty). Powolny wyprost do stania i głęboki wdech nosem "kwiaty rosną i rozwijają się po deszczu". Wydech nosem, powrót do przysiadu podpartego - - 5 powtórzeń - uwaga: Przypomnienie o prawidłowym wdechu i wydechu.
- Ćwiczenie równoważne.
- Czy potrafisz naśladować brodzącego bociana po łące" - stanie jednonóż i naśladowanie klekotu boćka: kle, kle, kle - - 6 powtórzeń - uwaga: Podczas marszu i stania plecy proste, łopatki ściągnięte, 3x LN, 3x PN. Ile kroków wykonał bocian? (doskonalenie dodawania).
- Odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego, wzmocnienie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego, rozciąganie mm. piersiowych, wzmacnianie mm. karku.
- Czy potrafisz naśladować "nurkującą kaczkę". Pw. - przysiad podparty. Na sygnał prowadzącego "kaczki nurkują" - dzieci ruchami głowy i klatki piersiowej naśladują nurkującą i wynurzającą się kaczkę: uginają ręce w łokciach, zbliżają głowę i klatkę piersiową do ziemi, wysuwają głowę daleko do przodu, prostują ręce,
- Wzmacnianie mm. grzbietu i stóp
- Przeszkoda 3 Skoki zawrotne przez belki ustawione skośnie
- 1 raz
- uwaga: Odbicie NN ze śródstopia, a RR są proste.
- Wzmacnianie mm. nóg.
- Przeszkoda 4 (wg inwencji własnej) Czy potrafisz przejść pod i nad belką ustawioną poziomo?
- Marsz ze skrzyżowaniem stóp.
- Rozciąganie mm. klatki piersiowej.
- Przeszkoda 5 Pw. - postawa tyłem do drabinki, RR w poziomym skurczu. Ruch - napiąć mięśnie i wytrzymać(3 sek., brzuch wciągnięty).
- uwaga: ćwiczymy z obu stron drabinki
- Wzmacnianie mm. skośnych brzucha.
- Pw. - zwis tyłem na drabince, RR proste. Ruch - przyciągnąć NN ugięte w kolanach do klatki piersiowej w prawą i lewą stronę
- 2 powtórzenia Marsz z przeniesieniem szarfy RR przodem w górę - wdech, swobodne opuszczenie RR przodem w dół - wydech (4x).
- uwaga: ćwiczący zdejmują szarfy
- Ćwiczenia o mniejszej intensywności, wzmacnianie mm. brzucha i pośladków.
- Przeszkoda 6 Zwis poziomy na niskim drążku (wys. 1m) za pomocą RR i NN ("kiełbaski"), podciągnąć się na RR w prawą i lewą stronę belki z wytrzymaniem
- Ćwiczenia oddechowe.
- Czy potrafisz naśladować głos ptaka za pomocą gwizdu lub świstu?
- Pw. - ustawienie bokiem do kierunku ruchu, dłonie oparte na biodrach z kciukiem skierowanym w przód, plecy proste, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty. Ruch - cwał bokiem w kierunku następnej przeszkody ze zmianą stron (raz PN, raz LN).
- - 6 powtórzeń
- uwaga: prawidłowy wdech i wydech
- Wzmacnianie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego i pośladków.
- Przeszkoda 7 Pw. - leżenie przodem po kolce biodrowe w poprzek ławeczki parkowej, chwyt dłońmi za brzeg ławki, NN ugięte w kolanach na ziemi. Ruch - wznos NN do poziomu i wytrzymać (3 sek.), powrót do pozycji wyjściowej.
- uwaga: zmiana ćwiczących
- Wzmacnianie mm. brzucha i pośladków.
- Przeszkoda 8 Pw. - leżenie tyłem wzdłuż ławeczki parkowej, chwyt RR za brzeg ławki na wysokości głowy, NN ugięte w kolanach, oparte na ziemi. Ruch - wyprost NN do poziomu i wytrzymać (3 sek.), powrót do pozycji wyjściowej. - - 4 powtórzenia - uwaga: Zmiana ćwiczących. Indywidualizacja Pw. - NN ugięte, przyciągnięte do brzucha. Ruch - wyprost NN pod kątem 45°, wytrzymać, powrót do pozycji wyjściowej - Marsz ze stawianiem stóp w jednej linii (plecy proste, brzuch wciągnięty) - uwaga: prowadzący patykiem rysuje prostą linię na ziemi.
- Ćwiczenia równoważne
- Przeszkoda 9 Pw. - postawa skorygowana z szarfą leżącą na głowie. Ruch - przejście we wspięciu wysokim z RR w bok po listwie obudowy piaskownicy (szer. - 20cm, wys. - 30cm). - (^) - 1 raz
- Marsz krokiem "miareczkowym" tzn. stopy ustawione ściśle jedna za drugą - pięta dotyka palców. - uwaga: Ramiona w "skrzydełka", plecy wyprostowane, głowa patrzy przed siebie.
- Ćwiczenia oddechowe
- Przeszkoda 10 Pw. - postawa. Ruch - przejście po trapie i zjazd ślizgiem w siadzie równoważnym ze zjeżdżalni dziecięcej. - - 1 raz
- Pw. - przysiad podparty "kwiaty zwiędłe". Ruch - powolny wyprost do stania i głęboki wdech nosem "kwiaty rosną", wydech nosem - powrót do przysiadu podpartego - - 4 powtórzenia
Część końcowa - 5'
- Zabawa orientacyjno-porządkowa.
- Zabawa "Minutka" - dzieci biegną do najbliższego drzewa i stoją prosto. W chwili gdy poszczególne dzieci uznają, że czas 1min upłyną siadają na ławce parkowej i przyjmują prawidłową postawę w tej pozycji. - - 1 raz - uwaga: całym ciałem przylegają do powierzchni drzewa
- Czynności organizacyjno-porządkowe.
- Omówienie lekcji: Czy pamiętać będziecie o przyjmowaniu prawidłowej postawy w domu? Dziś ćwiczyliśmy w terenie, a może spróbujecie przyjść do parku "Zofilas" z rodziną i wspólnie poćwiczyć. - uwaga: rozmowa kierowana
Ćwiczenie oddechowe. Pw. - leżenie tyłem, RR wzdłuż T, NN ugięte, butelka na piersiach. Ruch - głęboki wdech 0 0 9 6RR proste idą za głowę, wydech 0 0 9 6ręce wracają wzdłuż T.
4x Butelka wznosi się do góry i opada
Część główna - 30' Ćwiczenie ożywiające, zabawa bieżna.
Zabawa "Pospiesz się" - dzieci biegają między rozstawionymi butelkami. Na sygnał prowadzącego zatrzymują się przy wolnej butelce i idą "gąsienicą"
2x Podczas zabawy dzieci dobierają się parami, jedna butelka na parę. Gdy dzieci drugi raz biegają, prowadzący zbiera połowę butelek Ćwiczenia w parach. Ćwiczenie oddechowe, wzmacnianie mm. ściągających łopatki, elongacja kręgosłupa.
Pw. - siad skrzyżny w parach tyłem do siebie, RR ułożone w "skrzydełka" trzymają wspólnie butelkę. Ruch - wdech - unieść RR z butelką wspólnie ze współćwiczącym jak najwyżej, wydech - przeniesienie RR z butelką do ułożenia w "skrzydełkach" z jednoczesnym rozluźnieniem.
5x
Ćwiczenia RR, wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku, wzmacnianie mm. pośladków.
Pw. - siad skrzyżny twarzą do siebie w odległości ok. 1m. Jeden z ćwiczących trzyma w dłoniach, na wysokości klatki piersiowej butelkę, łokcie w bok. Ruch - podanie butelki w parach, RR wyprostować i wyciągnąć w górę z butelką i przez opad T w przód przekazać butelkę do kolegi, powrócić do pozycji wyjściowej.
4x
Wzmacnianie mm. pośladków, mm. prostownika grzbietu odcinak piersiowego, mm. ściągających łopatki
Pw. - siad ugięty przodem do siebie, RR z tyłu oparte na podłodze. Plecy wyprostowane, łopatki ściągnięte, butelka leży na podłodze między stopami współćwiczących. Ruch - uniesienie bioder do poziomu, jednoczesny wyprost PN 0 0 9 6jeden ćwiczący i LN 0 0 9 6drugi ćwiczący.
6x Biodra powinny być uniesione do linii łączącej kolana i barki. Ćwiczący, dotykając się stopami, mówią sobie "cześć"
Wzmacnianie mm. pośladków, mm. prostownika grzbietu i ściągających łopatki
Pw. - podpór tyłem z nogami ugiętymi, butelka trzymana kolanami. Współćwiczący z boku partnera na czworaka. Ruch - współćwiczący przechodzi pod partnerem, ćwiczący w tym czasie utrzymuje pozycję "stoliczka".
4x Biodra powinny być uniesione do linii łączącej kolana i barki. Zmiana ćwiczących
Wzmacnianie mm. skośnych brzucha.
Pw. - leżenie tyłem w parach głowami do siebie, RR w górę w skos, chwyt współćwiczącego, NN ugięte. Ruch - 1) jednoczesne przeniesienie NN w prawo;
- powrót do pozycji wyjściowej;
- jednoczesne przeniesienie NN w lewo;
- powrót do pozycji wyjściowej.
4x Butelka stoi z boku
Ćwiczenia oddechowe. Pw. - leżenie tyłem, NN ugięte, RR wzdłuż T Ruch - wdech 0 0 9 6RR przodem w górę, wydech 0 0 9 6powrót RR bokiem w dół. Rozciąganie mm. prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, wzmacnianie mm. brzucha i wysklepiających stopy.
Pw. - leżenie tyłem głową do współćwiczącego, NN ugięte, RR w pozycji "skrzydełek", między stopami butelka. Współćwiczący przyjmuje pozycję siadu ugiętego skorygowanego twarzą do kolegi. Ruch - przejście do leżenia przewrotnego i przekazanie butelki do współćwiczącego, powrót do siadu ugiętego twarzą do współćwiczącego
4x Zmiana pozycji wyjściowych przez ćwiczących
Wzmacnianie mm. grzbietu odcinka piersiowego, mm. ściągających łopatki
Pw. - dwaj ćwiczący w leżeniu przodem do siebie, RR wyciągnięte w przód, obaj ćwiczący trzymają jedną butelkę. Głowy obu ćwiczących dotykają podłogi. Ruch - jeden ćwiczący przenosi butelkę na łopatki, drugi przenosi RR do ułożenia w "skrzydełka" wytrzymanie 5 sek. Powrót do pozycji wyjściowej
4x Podczas ćwiczenia głowa cały czas dotyka podłoża. Przy powtórzeniu drugi ćwiczący przenosi butelkę
Wzmacnianie mm. prostownika grzbietu odcinka piersiowego i mm. karku, wzmacnianie mm. pośladkowych
Pw. - siad klęczny, T wyprostowany, RR wyprostowane, wyciągnięte w górę (jeden współćwiczący zaczyna ćwiczyć z butelką), stopy ustabilizowane. Ruch - opad T w przód do pozycji niskiej Klappa (ukłon japoński), przekazanie butelki koledze, a następnie powrót do pozycji wyjściowej
4x W "ukłonie japońskim" RR powinny być ułożone w przedłużeniu T. W pozycji siadu klęcznego ćwiczący wciągają brzuch
Ćwiczenie równowagi, wzmacnianie mm. wysklepiających stopy, wzmacnianie mm. brzucha.
Pw. - postawa skorygowana w parach twarzą do siebie w odległości 1m, między ćwiczącymi na podłodze leży butelka. Ruch - współćwiczący jednocześnie wykonują półprzysiad na PN, a LN wyciągają w przód i dotykają palcami butelki.
4x Zmiana nóg 4x PN, 4x LN.
Część końcowa - 5'
Wzmacnianie mm. oddechowych.
Pw. - siad skrzyżny, RR na kolanach. Ruch - "kto ma największe policzki", wdech - nosem, wydech - ustami
4x Przypomnienie o prawidłowej postawie w siadzie, podczas czytania, podnoszenia przedmiotów Utrwalenie nawyku z podłogi, odrabiania lekcji prawidłowej postawy
Dzieci przy ścianie na korytarzu przyjmują pozycję stojącą, "przyklejają się do ściany" - przez obsunięcie po ścianie przejść do przysiadu i siad skrzyżny.
2x
Czynności organizacyjno - porządkowe
Sprzątnięcie przyborów, przypomnienie o prawidłowej postawie, omówienie lekcji, wyróżnienia, pożegnanie DOSKONALENIE PODAŃ l CHWYTÓW ORAZ RZUTÓW DO KOSZA
Cel: F 0 B 7poznawczy - poznanie zasad fair play F 0 B 7kształcący - podnoszenie poziomu sprawności fizycznej w grach i zabawach F 0 B 7wychowawczy - współdziałanie w zespole w czasie zabaw i gry w korfball Metody: naśladowcza-ścisła, zabawowo-naśladowcza Miejsce ćwiczeń: teren przedszkolny Przybory: szarfy, piłki gumowe, kosze korfbal Iowę Czas trwania zajęć: 30 minut Ilość ćwiczących: 8 osób Prowadzący: mgr Krzysztof Piech
Część l - wstępna
- Moment organizacyjno-wychowawczy: ustawienie dzieci w siadzie klęcznym, powitanie, wprowadzenie - przypomnienie zasad gry w korfball.
- Zabawa orientacyjno-porządkowa. "Pościg trójkątów" - w postawie stojącej jak najszybsze podania piłki oburącz i jednorącz po obwodzie, starając się doścignąć przeciwną drużynę*
Część II - główna
- (^) 1. Ćwiczenia kształtujące mięśnie głowy i szyi, ramion, nóg, tułowia, brzucha (we wszystkich płaszczyznach), - a) w miejscu w postawie stojącej - - podrzut piłki w górę, chwyt oburącz, skłon głowy w przód, w tył, w prawą i lewą stronę, - - podrzut piłki w górę, klaśnięcie w dłonie przed sobą oraz za plecami, chwyt oburącz, - - podrzut piłki w górę, przysiad, chwyt oburącz, - b) w siadzie podpartymo nogach ugiętych, piłkatrzymana między stopami, uniesienie nóg z piłką w górę, - c) w miejscu w postawie stojącej w rozkroku, skłon tułowia w przód, toczenie piłki między nogami.
- Ćwiczenia na czworakach lub w poślizgach toczenie piłki na czworakach przemieszczając się po boisku.
- Zabawa z elementami równowagi
- a) ustawienie w dwóch zespołach 4-osobowych dookoła kosza. Rzuty do kosza oburącz stojąc na jednej nodze. Wygrywa zespół, który trafi 3 razy;
- b) ustawienie jw. rzuty do kosza oburącz sprzed klatki piersiowej, wygrywa zespół, który pierwszy trafi 4 razy.
- Zabawa bieżna. Ustawienie w dwóch rzędach twarzą do kosza. Na sygnał pierwsze osoby z rzędów startują, dobiegają do szarfy, dowolnym sposobem przechodzą przez nią, podbiegają do piłki i wykonują rzut do kosza. Po rzucie ustawiają piłkę na poprzednim miejscu i wracają do swojego rzędu. Następna osoba startuje na sygnał.
- na sygnał przysiad podparty b) w marszu:
- (^) wymachy prawą i lewą nogą w górę
- wypady w przód prawą i lewą nogą b) indywidualnie w miejscu z kijami:
- skłony w przód do prawej i lewej nogi z pogłębianiem
- skłony w przód z wyprostem tułowia
- skręty tułowia w bok
- skłony tułowia w bok
wykonywane co trzeci krok
Ćw. ustawieni w rozsypce 6 x do każdej nogi 12 x 6 x w każdą stronę 6 x w każdą stronę
Część II - główna
1. Podania i przyjęcia piłki
kijem w ustawieniu w rzędach:
- podanie piłki kijem na wprost i przejście na koniec swojego rzędu
- (^) podanie piłki kijem, ćwiczący przebiega na koniec rzędu przeciwnego
2. Podania i przyjęcia piłki po
trójkącie, ze zmianą miejsca ćwiczących za piłką.
3. Ćwiczenia w czwórkach:
- podania piłki po prostej, zmiana miejsc podających
- zabawa "Berek odbierający"
4. Ćwiczenia z kijem
markujące strzał na bramkę z miejsca
5. Ćwiczenie jw. - z biegu
6. Strzał z zatrzymania na
bandę po podaniu własnym
7. Strzał z biegu na bandę po
podaniu własnym
8. Strzał na bramkę z biegu
po podaniu
9. Podania piłki w parach
zakończone strzałem na bramkę
10. Ćwiczący poruszają się po
rysunek Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonywania strzałów
Drużyna, która nie uczestniczy w grze, wykonuje strzały do bramki
obwodzie. Po otrzymaniu podania jeden z biegnących wykonuje strzał na bramkę
11. Gra uproszczona 4:
Część III - końcowa 1. Ćwiczenia korekcyjne i oddechowe:
- w leżeniu tyłem, utrzymanie kija w powietrzu nogami dowolnym sposobem
- Rozwiązanie krzyżówki w grupach
- Praca domowa: co to jest rekreacja?
- Omówienie lekcji. Wdrażanie nawyków higieny ciała, pamiętanie o organizacji wolnego czasu i prawidłowej postawie ciała. Pożegnanie
Ćwiczenie należy wykonać bez obuwia Nauczyciel zachęca do gry rekreacyjnej w unihokeja. Nauczyciel poleca umyć ręce i zmienić strój.
ZADANIE
GŁÓWNE: Nauka zastawienia pojedynczego - ćwiczenia wstępne
ZADANIE DODATKOWE: Doskonalenie techniki ataku.
CELE LEKCJI W ZAKRESIE:
a) umiejętności: uczeń potrafi zastosować atak w czasie gry;
b) psychomotorycz ności: uczeń zna ćwiczenia kształtujące RR oraz ćwiczenia oswajające z piłkami;
c) wiadomości: uczeń umie rozróżnić minisiatkówkę od piłki siatkowej oraz wyliczyć rodzaje ataku;
d) wychowania: uczeń poprawnie współpracuje w zespole, jest
- odbicia mieszane - sp. oburącz górnym i dolnym z wykonywaniem dodatkowych czynności
- Ćwiczenia doskonalące technikę ataku
- w dwójkach atak o podłogę z własnego podrzutu
- jw. - do określonego celu
- jw. - z podrzutu partnera
- w czwórkach atak pod gumą
- w czwórkach - markowanie ataku w wyskoku z przełożeniem piłeczki tenisowej
Część II - główna
1. Pokaz i objaśnienie
zastawienia pojedynczego
2. Wykonanie napisu
"BLOK" w wyskoku z dojściem na wprost.
3. Przełożenie kółka wokół
antenk.
4. Chwyt piłki nad taśmą
z dotknięciem klocka na antence.
5. Chwyt piłki nad taśmą
z jednoczesnym wyrzutem piłki nogami.
6. W parach, jeden rzuca
dwie piłki nad taśmą, drugi stara się zablokować jednocześnie obie piłki.
7. W czwórkach, ćw. A i B
na ławeczce trzymają piłkę nad taśmą. Ćw. C wykonuje rzut piłki ok. 30 cm nad siatką, a ćw. D blok tej piłki z wcześniejszym dotknięciem piłek nad taśmą.
8. Atak piłki po wystawie i
zastawienie pojedyncze tego ataku.
rysunek
Nauczyciel poleca dokładną obserwację atakowanej piłki W czasie gry akcent na zastawienie pojedyncze
9. Gra uproszczona 4:
Część III - końcowa
- Ćwiczenia korekcyjne i oddechowe:
- w leżeniu tyłem, nogi ugięte w stawach biodrowych i kolanowych, ręce wzdłuż tułowia - słuchając muzyki, głęboki wdech i wydech
- w siadzie prostym - streching.
- Praca domowa: na czym polegają zmiany w nowych przepisach piłki siatkowej?
- Omówienie lekcji. Wdrażanie nawyków higieny ciała, zachęcanie do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Pożegnanie.
Nauczyciel proponuje zrelaksowanie się przy muzyce
Nauczyciel proponuje spacery, jogging, jazdę na rowerze
ZADANIE
GŁÓWNE:
Minisiatkówka - nauka poruszania się po boisku.
ZADANIE DODATKOWE: Ćwiczenia oswajające z piłkami.
CELE LEKCJI W ZAKRESIE:
a) umiejętności: uczeń potrafi zastosować rzuty w czasie gry;
b) psychomotorycz ności: uczeń umie wykonać ćwiczenia kształtujące;
c) wiadomości: uczeń zna przepisy w minisiatkówce;
d) wychowania: uczeń poprawnie współpracuje w zespole, jest zdyscyplinowany, dba o higienę.
MIEJSCE ĆWICZEŃ : sala gimnastyczna
przeć głowę do tyłu, pokonując opór rąk
- rozciąganie - przy pomocy splecionych rąk przyciągnąć głowę do klatki piersiowej B - mięśnie szyi
- napięcie - pochylić głowę w prawo i położyć na nią prawą rękę. Następnie mocno naciskać głową w lewo , pokonując opór działającej w odwrotnym kierunku ręki.
- rozciąganie - w tej samej pozycji ostrożnie przyciągnąć głowę jak najdalej w bok i przytrzymać. C - mięśnie ramion i karku
- napięcie - spleść dłonie na karku. Następnie spróbować odciągnąć łokieć jednej ręki na zewnątrz, stawiając jednocześnie opór drugą ręką
- rozciąganie - ręką wspomagającą pociągnąć rękę ćwiczącą jak najdalej w dół. D - mięśnie uda (grupa przyśrodkowa)
- napięcie - w siadzie prostym ugiąć kolana i przyciągnąć stopy. Między kolana ustawić w poprzek przedramię i mocno naciskać kolanami do wewnątrz.
- Rozciąganie - w siadzie chwyt dłońmi stopy i przyciągnąć pięty do pośladków, jednocześnie mocno naciskając łokciami na kolana E - mięśnie grzbietu
- napięcie - w siadzie skrzyżnym dłonie oparte z tyłu o podłogę, ściągamy łopatki.
- Rozciąganie - w siadzie prostym skłon w przód trzymając dłońmi jak najdalszego miejsca podudzia.
Część II -
- Dobiegnięcie na wprost do kółka hula - hop z ustawienie jednej nogi wewnątrz kółka.
Ćwiczenie wykonują jednocześnie 4 rzędy, stawiając raz prawą raz lewą
główn a
- Jw. - ustawienie bokiem do kierunku biegu
- Zatrzymanie bokiem do kierunku biegu kółka hula - hop, wprawionego przez siebie w ruch.
- Przekazywanie piłeczki tenisowej z ręki do ręki przez środek wprawionego w ruch kółka hula - hop.
- W parach podania piłki przez środek toczącego się kółka hula - hop.
- W parach uczeń A porusza się tyłem w postawie siatkarskiej trzymając kółko hula - hop, uczeń B kozłuje piłkę wewnątrz kółka.
- W parach uczeń A i B trzymają kocyk. Poruszając się bokiem, toczą piłkę naciskając ją kocykiem.
- Jw. Poruszając się jeden przodem drugi tyłem do kierunku biegu.
- Toczenie piłki po ławeczce poruszając się w postawie siatkarskiej.
- Stojąc między dwoma ławeczkami podrzut piłki na wysokość i odległość 3 m. Następnie dotknięcie jedne i drugiej ławeczki i chwyt odbijającej się piłki.
- Ćwiczenia koordynacyjno - oswajające z piłką w dwójkach:
- Rzuty piłką jednorącz i oburącz do partnera
- Rzuty piłką oburącz z akcentem nadgarstków
- Rzuty piłką z jednoczesną wykroczno - zakroczną pracą nóg
- Rzuty piłką z jednoczesną rozkroczno - skrzyżną pracą nóg
- Ćwiczenia koordynacyjno - oswajające z piłką w czwórkach:
- Równoczesne rzuty piłką po prostej dwóch partnerów ustawionych obok siebie ze zmianą miejsc po rzucie
- (^) Jw. tylko jeden wykonuje rzut a drugi toczenie piłki po boisku
- Rzuty piłką ponad siatką w określone miejsca na boisku na
nogę w kółku Ćwiczenie wykonać z jednej i z drugiej strony kółka. Po zatrzymaniu przyjąć postawę siatkarską.
Ćwiczenia uczniowie wykonują na zmianę.
Ćwiczenie wykonujemy w trzech rzędach.
Rzuty należy wykonywać w ciągłym ruchu
Zwrócić uwagę na chwyt i rzut piłki na wysokości głowy.
SZCZEGÓŁOWE ĆWICZENIA, ZABAW
I GIER
ORGANIZACYJNO-
PORZĄDKOWE
CZĘŚĆ I WSTĘPNA
(8 MIN)
Czynności
organizacyjno-
porządkowe
Nastawienie
uczniów do
aktywnego udziału
w lekcji
Przygotowanie
organizmu do
wysiłku
Ćwiczenia
wzmacniające RR,
NN, T z chusteczką
Zbiórka, raport,
powitanie, sprawdzenie
obecności i
przygotowanie
ćwiczących
Przedstawienie celów
lekcji i uzasadnienia ich
realizacji
Przypomnienie jakie
cechy motoryczne
rozwijają gry i zabawy
ruchowe oraz przy
pomocy jakich
przyborów uczniowie
będą je realizować
Zabawa ożywiająca
"OGONKI"
Na sygnał prowadzącego
uczniowie rozbiegają się
po sali i starają się zebrać
jak najwięcej chusteczek
od przeciwników i
jednocześnie uchronić
swoją szarfę-ogonek.
Zabawa kończy się, gdy
wszystkie ogonki zostaną
zabrane. Wygrywa
dziecko, które ma
najwięcej ogonków.
Siad skrzyżny w
kształcie litery C przed
prowadzącym
(zwrócenie uwagi na
proste plecy, ściągnięcie
łopatek, głowa
wyciągnięta w górę.
Przedstawienie
dzieciom przyborów
nietypowych z którymi
będą ćwiczyć
Przybór: chusteczka dla
każdego ucznia, każde
dziecko wkłada
chusteczkę za spodenki
tak, aby 2/
Wystawało na
zewnątrz, tworząc
ogonek. Zwracanie
uwagi na bezpieczne
poruszanie się.
Ustawienie w luźnej
rozsypce, każdy
ćwiczący posiada
chusteczkę (może też
być sznurek, linka,
wstążka)
Chustka trzymana
oburącz
Chustka w PR
-stojąc w lekkim
rozkroku, opust i wznos
RR z chustką
-p.w. jak wyżej,
naśladowanie ruchów
wycierania pleców
ręcznikiem
-p.w. jak wyżej, krążenie
PR w przód z
przełożeniem chustki do
LR, i odwrotnie
-p.w. zasadnicza,
przechodzenie do
przodu (do tyłu) przez
chustkę
-siad prosty,
przekładanie chustki
pod uniesionymi NN
z PR do LR
-siad prosty,
“rowerek”
przekładanie chustki
pod PN i LN
-leżenie tyłem, RR
przy głowie, przejście
do siadu prostego
skłon T w przód i
położenie chustki za
NN, powrót do leżenia
- leżenie przodem,
uniesienie T, próba
zawiązania supła na
chustce i rozwiązania
-siad skrzyżny,
chustka na wysokości
twarzy, staramy się
tak dmuchnąć w
chustkę, ażeby
zobaczyć
prowadzącego lub
kolegę.
Chwyt chustki oburącz
Chustka w PR
Chwyt chustki oburącz
Chwyt chustki oburącz
za jej rogi
CZĘŚĆ II GŁÓWNA
(30 MIN) 1.zabawa
orientacyjno-
Podział klasy na dwie