Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Konspekty zajęć - klasa 2 i 3 szkoły podstawowej, Zadania z Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Praca zawiera 9 konspektów zajęć do klasy 2 i 3 szkoły podstawowej. Każdy konspekt wykonany według schematu: Klasa:.. Czas trwania: .... Temat zajęć: ..... Cele ogólne:.... Cele szczegółowe:... Metody pracy: .... Formy pracy: ... Pomoce dydaktyczne:... Przebieg zajęć:....

Typologia: Zadania

2020/2021

W sprzedaży od 07.04.2025

emilia-mroczynska
emilia-mroczynska 🇵🇱

19 dokumenty

1 / 22

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
Konspekty zajęć
Szkoła Podstawowa
Klasa 3 i 2
Konspekt zajęć 1
Klasa: 3
Czas trwania: 180 min (4 lekcje)
Temat zajęć: Co nas czeka w maju?
Cele ogólne:
obserwuje otoczenie i mówi o swoich spostrzeżeniach
czyta ze zrozumieniem teksty informacyjne i wypowiada się o nich
wyjaśnia nazwę miesiąca oraz znaczenie przysłów o maju
wymienia kwitnące kwiaty, drzewa i krzewy majowe
wyjaśnia i zapamiętuje pisownię wybranych wyrazów o tematyce wiosennej
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi dostrzegać różnice
- uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem
- uczeń zna nazwy miesiący,
- zna nazwy kwiatów, drzew i krzewów, które kwitną w maju
- zna pisownie o tematyce wiosennej
Metody pracy: podająca, problemowa,
Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, indywidualna,
pf3
pf4
pf5
pf8
pf9
pfa
pfd
pfe
pff
pf12
pf13
pf14
pf15
pf16

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Konspekty zajęć - klasa 2 i 3 szkoły podstawowej i więcej Zadania w PDF z Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna tylko na Docsity!

Konspekty zajęć Szkoła Podstawowa Klasa 3 i 2 Konspekt zajęć 1 Klasa: 3 Czas trwania: 180 min (4 lekcje) Temat zajęć: Co nas czeka w maju? Cele ogólne:

  • obserwuje otoczenie i mówi o swoich spostrzeżeniach
  • czyta ze zrozumieniem teksty informacyjne i wypowiada się o nich
  • wyjaśnia nazwę miesiąca oraz znaczenie przysłów o maju
  • wymienia kwitnące kwiaty, drzewa i krzewy majowe
  • wyjaśnia i zapamiętuje pisownię wybranych wyrazów o tematyce wiosennej Cele szczegółowe:
  • uczeń potrafi dostrzegać różnice
  • uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem
  • uczeń zna nazwy miesiący,
  • zna nazwy kwiatów, drzew i krzewów, które kwitną w maju
  • zna pisownie o tematyce wiosennej Metody pracy: podająca, problemowa, Formy pracy: praca indywidualna, grupowa, indywidualna,

Pomoce dydaktyczne: kalendarz ścienny, kartki rysunkowe, kredki Przebieg zajęć

  1. Wiosenne powitanie. Co słychać w majowej przyrodzie? – rozmowa o zmianach w przyrodzie w środowiskach naturalnych (łąka, las, park, staw), w ogrodach i w pogodzie z odwołaniem się do własnych obserwacji i spostrzeżeń.
  2. Praca z tekstem informacyjnym „Maj”.
  • Czytanie informacji z kartki z kalendarza – wyjaśnianie pochodzenia nazwy miesiąca oraz wskazywanie ważnych wydarzeń majowych. Wyszukiwanie ich w kalendarzu.
  • Majowe zmiany w przyrodzie wśród roślin i zwierząt oraz w ogrodach – rozmowa inspirowana zdjęciami i informacjami przeczytanymi w podręczniku oraz własnymi doświadczeniami.
  • Mądrość ludowa w przysłowiach majowych – wyszukiwanie i wyjaśnianie przysłów, np. Ciepły kwiecień, mokry maj – będzie zboże jako gaj. Deszcz majowy, chleb gotowy. Grzmot w maju sprzyja urodzaju. Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju. Święta Zofija kłosy rozwija. Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa. Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon. Maj bogaty sieje kwiaty. Kiedy mokry maj, będzie żyto jak gaj. Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi. Gdy w maju plucha, w czerwcu posucha. Na świętą Zofiję deszcz po polach bije.
  1. „Wiosenna pogoda” – grupowe scenki dramowe. Nauczyciel opisuje pogodę, np. niebo pogodne z lekkim wietrzykiem, wiosenny deszczyk, wiosenna burza, wiosenna ulewa, wiosenny skwar, nagła wichura, a uczniowie w dowolny sposób go inscenizują np. wydają dźwięki padające deszczu, czy ‘’szumienie’’
  2. Gromadzenie „wiosennych” słów z trudnościami ortograficznymi.
  • Dzieci samodzielnie zgłaszają znane im wyrazy z trudnościami ortograficznymi związane z wiosną, wpisują je do zeszytu i starają się wyjaśnić ich pisownię. Nauczyciel uzupełnia ten zbiór: jaskółka, kukułka, żaba, burza, sójka, pszczoła, żuk, żuraw, ważka, rzeżucha, rzodkiewka, wierzba, narzędzia, mżawka, drzewo, krzew, grządka, wróbel, wiewiórka, cebula, rzepak, ogórek, mucha, chrząszcz, hiacynt, ogród, tulipan.
  • Układanie dwóch zdań z jak największą liczbą wybranych wyrazów z utworzonego zbioru.

Temat zajęć: Odbicie w wodzie – praca w programie MS Paint Cele ogólne:

  • korzysta ze zrozumieniem MS Paint Cele szczegółowe:
  • rysuje odbicie w jeziorze w programie ms paint
  • zna zasadę odbicia pionowego i poziomego w programie ms paint
  • nie wiem zapisuję i drukuję prace graficzną Metody pracy: podająca, programowe Formy pracy: indywidualna Pomoce dydaktyczne: komputer, internet, Przebieg zajęć:
    1. Rozmowa na temat krajobrazów. Nauczyciel wita się z dziećmi. Zajęcia rozpoczyna od pokazania kilku znalezionych w internecie ilustracji krajobrazu z odbiciem w wodzie na na przykład: gór budynków, drzew. mówi dzieciom że na dzisiejszych zajęciach zobaczą jak samodzielnie można wykonać taką programy komputerowym.
    2. prezentacja nauczyciela. Nauczyciel na swoim komputerze pokazuje rysunek. Zaczyna od dopasowania wielkości kartki w programie ms paint o wielkości okna tak by nie było pasku przewijania stronę po prawej stronie ani na górze. następnie korzystając z narzędzia linia i przytrzymując wciśnięty klawisz i rysuje poziom i niedzielę człon kartkę na pół wyznacza w ten sposób linii środka. Nauczyciele rysuje część krajobrazu może też wskazać dzieciom przykład takiej ilustracji zamieszczonej w internecie.
    3. Dzieci wykonują górną część rysunku według ilustracji podanej przez nauczyciela nauczyciel podkreśla by nie malować dolnej części obrazka zwraca też uwagę na to żeby dzieci używały pędzla, dzieci będą tworzyły wierzchołki gór kilka odcieni zieleni w lesie chmury i inne elementy krajobrazu.
  1. Dzieci po wykonaniu górnej części rysunku zapisują pracę w swoich prywatnych szkolnych folderach
  2. Po zakończonej pierwszej części lekcji nauczyciel hmm zaczyna od pokazania jak zrobić odbicie górnej części rysunk. najpierw zaznacza górną część rysunku po czym kopiują i wkleja w dowolnym miejscu korzystając klawiszy ctrl plus CI ctrl plus fał lub klonuje przesuwałem zaznaczone obrazek wciśniętym klawiszem ctrl. włącza zaznaczenie przezroczyste a następnie używając narzędzia przerzuć w pionie ustawia równo odbitą część krajobrazu. później nauczyciel pokazuje jak dokonać kolorowania rysunku ponownie za pomocą narzędzia pędzla.
  3. Uczniowie po pokazaniu przez nauczyciela jak wykonać zadanie otwierają swoje prace w zapisanych folderach i i wykonują zadanie według instrukcji.
  4. Po zakończeniu zapisują swoje prace w folderach i wyłączają komputery. Konspekt 3 Klasa: 2 Czas trwania: 45 min Temat zajęć: Tworzenie gry – praca w programie Scratch Cele ogólne:
  • potrafi tworzyć układ zdarzeń z w programie Scratch
  • używa więcej niż jednego duszka w programie Scratch
  • programuje ruch duszka za kursorem myszy i za drugim duszkiem
  • programuje zdarzenie reakcje na potknięcie jednego duszka przez drugiego Cele szczegółowe:
  • używa więcej niż jednego duszka w programie Scratch
  • programuje ruch duszka za kursorem myszy i za drugim duszkiem
  • programuje zdarzenie reakcje na potknięcie jednego duszka przez drugiego Metody pracy: programowe, problemowe,

Konspekt zajęć 4. Klasa: 3 Czas trwania: 180 min (4 lekcje) Temat zajęć: Święta majowe. Cele ogólne:

  • odpowiada na pytania do wysłuchanego tekstu informacyjnego
  • uzupełnia kartki z kalendarza nazwami świąt majowych zgodnie z zasadami ortografii
  • wie, czym jest konstytucja
  • stosuje zasady ortograficzne omówione podczas zajęć
  • szanuje symbole narodowe
  • rozwiązuje zadania, wykorzystując obliczenia pisemne Cele szczegółowe:
  • odpowiesz na pytania do wysłuchanego tekstu informacyjnego
  • uzupełnisz kartki z kalendarza nazwami świąt majowych, pamiętając o ich pisowni wielką literą
  • poznasz fragmenty konstytucji
  • poćwiczysz pisanie wyrazów z h i rzeczowników z zakończeniem - cja
  • przypomnisz symbole narodowe i omówisz zasady zachowania się wobec nich
  • rozwiążesz zadania, wykorzystując obliczenia pisemne Metody pracy: problemowa, podająca, Formy pracy: indywidualna, praca klasą, Pomoce dydaktyczne: krzyżówka, majowa strona z kalendarza, wybrane kartki majowe z kalendarza, egzemplarz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, etykieta z wyrazem konstytucja, symbole narodowe

Polski, Przebieg zajęć:

  1. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem wprowadzającym do tematu zajęć. • Nauczyciel rysuje na tablicy diagram krzyżówki i dzieci wspólnie ją rozwiązują.
    1. Główna postać opowiadania lub filmu.
    2. Melodia ze słowami to …
    3. Kraj, w którym mieszkamy.
    4. Warszawa jest … Polski.
    5. Mieszkaniec Polski.
    6. Postać w herbie Warszawy.
    7. Najdłuższa rzeka Polski.
    8. Piąty miesiąc w roku.
  • Odczytanie hasła historia i próba wyjaśnienia znaczenia tego słowa. Wyszukanie go w słowniku języka polskiego i głośne odczytanie objaśnienia.
  1. Praca z tekstem informacyjnym „Majowe świętowanie”.
  • Głośne czytanie tekstów informacyjnych dotyczących majowych świąt państwowych.
  • Rozmowa sprawdzająca zrozumienie tekstu wspomagana pytaniami, np. O jakich świętach jest mowa w tekście? Kiedy jest obchodzone Święto Pracy? Dlaczego ludzie obchodzą to święto? Od kiedy jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Jaki symbol chętnie noszą niektóre osoby w tym dniu? Jakie święto obchodzimy 3 maja? Jak jest upamiętniany ten dzień w naszym kraju?
  • Próba wyjaśnienia tytułu wysłuchanego tekstu.
  • Czytanie tekstu informacyjnego o istniejących instytucjach rządowych oraz osobach sprawujących władzę w naszym kraju.
  • Wypowiedzi dotyczące instytucji i osób sprawujących rządy w Polsce, wspomagane pytaniami.
  • Dzielenie się spostrzeżeniami na temat udziału w wyborach do władz państwowych.
  1. Znam symbole narodowe – wyrabianie prawidłowych postaw.
  • Słuchanie wiersza M. Brykczyńskiego „Polska”.
  • Z czym kojarzy ci się Polska? – indywidualne odpowiedzi na pytanie; wspólne ustalanie na podstawie wiersza, co kojarzy się z Polską jej mieszkańcom; przypominanie zwyczajów, które kojarzą się z Polską.
  • O czym powinien pamiętać każdy Polak? – rozmowa inspirowana wierszem.
  • Przypomnienie i prezentowanie symboli narodowych (flagi, godła i hymnu). Rozmowa dotycząca sposobów wyrażania szacunku dla symboli narodowych. Przypomnienie informacji o eksponowaniu flagi zgodnie z państwowymi przepisami.
  • Odgrywanie scenek dramowych przedstawiających rozmowę z młodszym kolegą o symbolach narodowych. Dzieci tworzą pary, ustalają role i wybierają symbol, o którym będą sobie opowiadały. Wspólnie tworzą i zapisują scenariusz (starsze dziecko będzie udzielało odpowiedzi na pytania stawiane przez młodsze), a następnie odgrywają scenki w klasie.
  1. Co piszemy wielką, a co małą literą? – ćwiczenia w pisaniu nazw państw.
  • Wypisanie nazw, które pojawiły się w czasie zajęć, i utworzenie od nich przymiotników, sformułowanie wniosku dotyczącego pisowni.
  • Przeczytanie informacji na temat poprawnej nazwy naszego państwa i jego symboli
  • przypomnienie zasad i utrwalanie prawidłowej pisowni nazw państw i ich mieszkańców oraz utworzonych od tych nazw przymiotników. Układanie zdań z wybranymi wyrażeniami.
  1. Doskonalenie umiejętności odejmowania liczb trzycyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
  • Odejmowanie liczb sposobem pisemnym i sprawdzanie wyników za pomocą dodawania.
  • Obliczenia pieniężne – analiza sytuacji przedstawionej na rysunkach, porównywanie cen (tańszy, droższy), zadawanie odpowiednich pytań i wykonywanie obliczeń.
  • Rozwiązywanie zadań tekstowych – odczytywanie danych z ilustracji, obliczanie odległości w centymetrach i metrach, porównywanie różnicowe.
  • Układanie zagadek wg wzoru i ich rozwiązywanie.
  1. Podsumowanie zajęć: kończenie zdania dotyczącego sposobu czczenia majowych świąt.
  • Dzieci siedzą w kręgu. Toczą piłkę do kolegi siedzącego obok i kończą rozpoczęte zdanie: Chcę uczcić majowe święta...
  • Kończenie zdania: Dzisiaj nauczyłam się/nauczyłem się… Konspekt zajęć 5. Klasa: 3 Czas trwania: 225 min ( 5 lekcje) Temat zajęć: Zielono mi Cele ogólne:
  • wyszukuje w tekście odpowiednie fragmenty
  • ilustruje przedmioty zgodnie z opisem
  • pisze opowiadanie, zachowując trójczłonową kompozycję
  • wie, jak zachować się w czasie burzy
  • pisze i odczytuje liczby oraz daty za pomocą znaków rzymskich – rozwiązuje zadania doskonalące logiczne myślenie Cele szczegółowe:
  • wyszukuje w tekście odpowiednie fragmenty
  • zilustruje przedmioty zgodnie z opisem
  • napisze opowiadanie, zachowując trójczłonową kompozycję
  • poznaje zasady zachowania się w czasie burzy
  • poćwiczy pisanie i odczytywanie liczb oraz dat za pomocą znaków rzymskich
  • rozwiązuje zadania doskonalące logiczne myślenie
  • Co jeszcze można wpleść do wiosennego dywanu? – podawanie własnych propozycji zgodnych z konwencją utworu.
  • Malowanie dywanu utkanego przez wiosnę – praca w grupach. Na dużych arkuszach papieru dzieci malują duże obrazy inspirowane wierszem, słuchając ptasich koncertów na tle szumu strumienia, bzyczenia pszczół lub innych odgłosów natury.
  1. Czynności wiosny – utrwalanie wiadomości gramatycznych.
  • Przypomnienie wiadomości o poznanych częściach mowy. Rozpoznawanie rzeczowników, czasowników i przymiotników. Wyszukiwanie czasowników w czasie przeszłym.
  • Wyszukiwanie nazw czynności wykonywanych przez wiosnę. Dobieranie do nich pasujących rzeczowników. Wybieranie etykiet z nazwą rzeczownika, wstawianie w odpowiednią rubrykę na tablicy i dobieranie do niej pasującego rzeczownika.
  1. Bezpiecznie w czasie burzy – kształtowanie prawidłowych postaw.
  • Swobodne wypowiedzi dzieci dotyczące ich przeżyć związanych z burzą. Omówienie niebezpieczeństw i zagrożeń, jakie stwarza burza (np. złamane drzewa i krzewy, porażenia na skutek wyładowań atmosferycznych).
  • Przypomnienie kilku zasad zachowania się na wypadek burzy. W domu: zamknij okna i drzwi; schowaj się w środkowych i najniżej położonych pomieszczeniach z dala od okien i drzwi; nie zbliżaj się do urządzeń elektrycznych ani metalowych. Na otwartej przestrzeni (np. łąka, pole): kucnij i trzymaj złączone nogi. W górach: staraj się nie dotykać skał, trzymaj nogi podkulone i złączone; najlepiej jeszcze przed burzą zejdź do doliny.
  1. Sztuka pisania: opowiadanie – ćwiczenia w pisaniu.
  • Oglądanie ilustracji i opowiadanie o niej.
  • Odczytanie podanego słownictwa.
  • Przypomnienie kompozycji opowiadania (wstęp, rozwinięcie, zakończenie).
  • Indywidualne pisanie rozwinięcia opowiadania z wykorzystaniem podanego wstępu i zakończenia oraz zaproponowanego słownictwa.
  1. Pomyślę i rozwiążę – rozwiązywanie zadań doskonalących logiczne myślenie. • Dzieci otrzymują kartki z liczbami trzy-, cztero- i pięciocyfrowymi. Nie zdradzają nikomu, jaką liczbę otrzymały. Ich zadaniem jest ustawienie się w szeregu od najmniejszej do największej liczby, nie używając słów (dzieci same znajdują sposób przekazania sobie informacji o liczbach).
  • Porządkowanie podanych długości w ciągu rosnącym – stosowanie mian milimetr, centymetr, metr; zamiana metrów na centymetry i odwrotnie.
  • Tworzenie liczb zgodnie z podanymi warunkami – doskonalenie dodawania i dzielenia.
  • Dekodowanie – doskonalenie umiejętności mnożenia: szukanie liczb spełniających warunki podanych iloczynów.
  • Rozwiązywanie zadań tekstowych – tworzenie rysunków pomocniczych, etapowe rozwiązywanie zadania złożonego, obliczanie czasu.
  1. Znaki rzymskie – ćwiczenia w pisaniu i odczytywaniu liczb oraz dat.
  • Przypomnienie znaków rzymskich od I do XII. Poznanie zapisu znaków rzymskich powyżej XII. Znaczenie liter w zapisie znaków rzymskich.
  • Odczytywanie liczb zapisanych za pomocą znaków rzymskich.
  • Zapisywanie liczb, lat i dat znakami rzymskimi Konspekt zajęć 6 Klasa: 3 Czas trwania: 225 min (5 lekcje) Temat zajęć: Woda – bezcenny dar Cele ogólne:
  • czyta ze zrozumieniem teksty informacyjne
  1. Wody płynące i stojące – praca z tekstem informacyjnym.
    • Głośne czytanie tekstu informacyjnego o zbiornikach wodnych.
    • Udzielanie odpowiedzi na pytania sprawdzające zrozumienie wysłuchanego tekstu, np. Gdzie znajduje się woda? Których wód jest najwięcej? Dlaczego niektóre zbiorniki wodne określa się wodami płynącymi, a inne wodami stojącymi? Gdzie biorą początek rzeki? Czym różni się górski potok od strumienia? Do jakich wód zalicza się polne rowy i kanały? Co to jest kanał? Czym charakteryzują się wody stojące? Jaka jest woda w jeziorach i stawach?
    • Zabawy pantomimiczne: wybrane dzieci losują nazwy czynności, przy których wykonywaniu jest używana woda (np. gotowanie, picie, mycie, podlewanie, kąpiel, pływanie, gaszenie pożaru). Pokazują te czynności ruchem, a pozostali zgadują, o jakie czynności chodzi.
    • Podawanie przykładów wód stojących i płynących. Porządkowanie zbiorników wodnych wg ich wielkości. Wskazywanie zbiorników wodnych, które stworzył człowiek.
    • Zbiorniki wodne wokół nas – poznawanie najbliższego środowiska przyrodniczego. Ustalanie, do jakich wód zaliczają się zbiorniki wodne znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania. Wyszukiwanie ich na mapie fizycznej Polski.
  2. Krążenie wody w przyrodzie – rozwijanie wiedzy przyrodniczej.
    • Rozmowa dotycząca stanów skupienia wody oraz tego, gdzie w przyrodzie znajdziemy wodę w poszczególnych stanach skupienia.
    • Próby odpowiedzi na pytania, np. Co się dzieje z parującą wodą? Czy woda w chmurach nie zmienia już stanu skupienia? Co dzieje się z wodą, która spada w postaci deszczu lub innych opadów?
    • Oglądanie filmu edukacyjnego (z internetu) o krążeniu wody w przyrodzie i wskazywanie najważniejszych informacji, które zostały w nim przekazane.
  • Wyjaśnienie nauczyciela, że chmury oziębiają się, skraplają w postaci deszczu, śniegu; część wsiąka w ziemię, część spływa kanałami do rzek; pozostała woda paruje, unosi się i ponownie tworzy chmury.
  1. Rodzina wyrazów – dopisywanie wyrazów pokrewnych.
  • Co robi woda? – zapisywanie czasowników w 3 osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego.
  • Wyszukiwanie w dostępnych źródłach związków frazeologicznych z wyrazem woda i wyjaśnianie ich znaczenia.
  • Wyszukiwanie w słowniku przysłów i powiedzeń dotyczących wody, np. Trochę wody dla ochłody. Cicha woda brzegi rwie. Póty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie. Kto do mycia bierze wodę, ten poprawia swą urodę
  1. Rozszerzenie zakresu liczbowego do 100 000.
  • Doskonalenie rachunku pamięciowego. Nauczyciel zadaje pytania, np. Ile brakuje liczbie 157 (283, 464, 595, 678, 790, 801) do najbliższej setki? Ile brakuje liczbie 1500 (2800, 4600, 5900, 6700, 7900, 8100) do najbliższego tysiąca? Uczniowie wykonują obliczenia w dowolny sposób i pokazują wyniki na kartonikach.
  • Obliczanie, ile kwadracików mieści się w centymetrze kwadratowym (na papierze milimetrowym) oraz ile ich jest na kilku centymetrach kwadratowych.
  • Poznawanie sposobu zapisywania liczb pięciocyfrowych, odczytywanie liczb zapisanych cyframi i słowami w zakresie 100 000 i zapisywanie tych liczb cyframi i słowami.
  • Porównywanie liczb w zakresie 100 000: odczytywanie liczb z tabeli, wskazywanie w nich jedności, dziesiątek, setek, tysięcy, dziesiątek tysięcy i setek tysięcy; wskazywanie liczb najmniejszych i największych w podanym zbiorze; porównywanie cen, stosowanie określeń najdroższy, najtańszy; stosowanie znaków: > Konspekt zajęć 7 Klasa: 3 Czas trwania: 270 min ( 6 lekcje)
  • Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela.
  • Rozmowa dotycząca treści utworu wspomagana pytaniami, np. Kto jest bohaterem wiersza? O jakich uczuciach jest mowa w wierszu? Co obraziło czaplę? Dlaczego żuraw i czapla nie mogą się pobrać? Co mogło być przeszkodą w podjęciu wspólnej decyzji?
  • Ocena zachowania żurawia i czapli. Ustalenie powodu niedomówień i problemów z osiągnięciem założonych przez ptaki celów.
  • Głośne czytanie wiersza z podziałem na role z zachowaniem odpowiedniej intonacji.
  1. Warto rozmawiać – ćwiczenia w mówieniu.
  • Rozmowa o sytuacjach, w których trudno było dzieciom podjąć decyzję.
  • Udzielanie rad bohaterom wiersza dotyczących wyjaśniania i uzasadniania swoich decyzji.
  • Dostrzeganie analogii między zachowaniem ptaków i zachowaniem ludzi. Wyciągnięcie wniosku, że żuraw i czapla prezentują zachowania ludzi.
  1. Jaki żuraw, jaka czapla? – ćwiczenia gramatyczne.
  • Przypomnienie, czym jest dialog i jak go zapisujemy.
  • Określanie cech czapli i żurawia – podawanie i zapisywanie przymiotników i imiesłowów opisujących ich zachowanie, zapisywanie zdania informującego o przyczynie porozumienia między bohaterami wiersza.
  • Zamiana mowy niezależnej (fragmentów dialogu) na mowę zależną (przekształcanie zdań pojedynczych w złożone, stosowanie przecinka).
  1. Wyrazy z ż w poznanym wierszu – ćwiczenia ortograficzne.
  • Wyszukiwanie w wierszu wyrazów z ż i ich zapisywanie.
  • Układanie zdań z wybranymi wyrazami.
  • Wyszukiwanie w słownikach innych wyrazów z literą ż i wyjaśnianie ich pisowni.
  • Ja to wiem! Milczek na rozgrzewkę (ż, rz).
  • Wykonanie kolejnej części kwiatowej girlandy ortograficznej z wyrazami z ż lub z ż i rz (wg uznania nauczyciela).
  1. Rośliny i zwierzęta wodne
  • Oglądanie zdjęć czapli i żurawia i ustne opisywanie ich wyglądu. Czytanie i poprawianie zdań opisujących te ptaki. Układanie pytań do tych zdań.
  • Oglądanie książek przyrodniczych, odszukiwanie rozdziałów poświęconych jeziorom.
  • Wyszukiwanie na mapie Polski jezior i odczytywanie ich nazw. Przypomnienie pisowni nazw geograficznych.
  • Poznawanie jeziora jako ekosystemu wodnego. Czytanie tekstu informacyjnego o jeziorze – miejscu życia roślin i zwierząt. Wyszukiwanie i zapisywanie nazw roślin, które rosną w i na wodzie, nad wodą, oraz zwierząt związanych z jeziorem.
  • Rysowanie omawianego ekosystemu – korzystanie ze zdobytych informacji w podręczniku, obejrzanych zdjęć i ilustracji, uwzględnienie typowych roślin i zwierząt tam żyjących.
  1. Co wiem o jeziorze? – wypowiedz pisemna.
  • Układanie samodzielnej wypowiedzi podsumowującej zdobytą wiedzę o jeziorze z uwzględnieniem poznanych roślin i zwierząt tam żyjących.
  • Podkreślanie przymiotników użytych w tej wypowiedzi
  1. Dbajmy o jeziora! – debata klasowa.
  • Podawanie przez dzieci argumentów wskazujących zalety jezior.
  • Wysuwanie hipotez dotyczących niewłaściwych zachowań ludzi powodujących zanieczyszczanie jezior.
  • Podsumowanie dyskusji przez nauczyciela.
  • Kończenie zdania: Dzisiaj nauczyłam się/nauczyłem się… Konspekt 8 Klasa: 3 Czas trwania: 90 min (2 lekcje) Temat zajęć: Urodzinowe zaproszenie – praca w ms word Cele ogólne:
  • korzysta prawidłowo z programu ms word
  • zna zasady tworzenia zaproszenia Cele szczegółowe:
  • potrafi zaprojektować zaproszenie na urodziny w programie ms word
  • zna zasady tworzenia zaproszenia