Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Matematyka - Notatki - Analiza matematyczna, Notatki z Analiza matematyczna

Notatki obejmują tematy z obszaru analizy matematycznej: matematyka; renty jako strumienie płatności, procent składany.

Typologia: Notatki

2012/2013

Załadowany 22.03.2013

Aleksy
Aleksy 🇵🇱

4.8

(36)

437 dokumenty

1 / 2

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
OLSZTYŃSKA WYŻSZA SZKOŁA
INFORMATYKI I ZAŻADZANIA W OLSZTYNIE
PRZEDMIOT
MATEMATYKA
PROWADZĄCY ĆWICZENIA
TEMAT PROJEKTU:
RENTY JAKO STRUMIENIE PŁATNOŚCI.
PROCENT SKŁADANY.
WYKONAWCA PROJEKTU:
Tryb studiów: niestacjonarny
Kierunek: zarządzanie i marketing
Rok:
Grupa:
OLSZTYN 2007
pf2

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Matematyka - Notatki - Analiza matematyczna i więcej Notatki w PDF z Analiza matematyczna tylko na Docsity!

OLSZTY Ń SKA WY Ż SZA SZKO Ł A

INFORMATYKI I ZA Ż ADZANIA W OLSZTYNIE

PRZEDMIOT

MATEMATYKA

PROWADZ Ą CY Ć WICZENIA

TEMAT PROJEKTU:

RENTY JAKO STRUMIENIE P Ł ATNO Ś CI.

PROCENT SK Ł ADANY.

WYKONAWCA PROJEKTU:

Tryb studiów: niestacjonarny Kierunek: zarz ą dzanie i marketing Rok: Grupa:

OLSZTYN 2007

Zad. 3

Pan Kowalski otrzymał od swego wuja darowiznę w wysokości 4200 zł. na cele oświatowe. W sporządzonej umowie zobowiązał się do przeznaczenia otrzymanych pieniędzy wyłącznie na opłacenie kursu języka tureckiego. Otrzymana suma została wpłacona na konto o efektywnym oprocentowaniu 12% w stosunku rocznym. Zakładając iż roczny koszt kursu wynosi 800zł (płatne z góry) i przez cały rozpatrywany okres nie ulegnie zmianie, a pan Kowalski zaczął naukę zaraz po otrzymaniu darowizny, odpowiedz na pytania: a) Jaka kwota będzie zgromadzona na rachunku na początku 4 roku? b) Na ile lat nauki starczy darowizny?

K 1 = K 0 (1+ef) K1-ilość gotówki zgromadzonej na koncie w poszczególnych latach K 0 - ilość zgromadzonej gotówki na koncie ef- efektywne oprocentowanie roczne

K 1 = K 0 (1+ef) 4200zł – 800zł = 3400

K 1 = 3400(1+0.12) = 3400 * 1.12 = 3808 3808 – 800 = 3008

K 2 = 3008(1+0.12) = 3008 * 1.12 =3368, 3368.86 – 800 = 2568,

K 3 = 2568.86(1+0.12) = 2568.86 * 1.12 = 2877, 2877,24 – 800 = 2077,24 – pocz ą tek czwartego roku

K 4 = 2077,24(1+0.12) = 2077,24 * 1.12 = 2326, 2326,51 – 800 = 1526,

K 5 =1526,21(1+0.12) = 1526,21* 1.12 = 1709, 1709,69 – 800 = 909,

K 6 = 909,69(1+0.12) = 909,69 * 1.12 = 1018, 1018,85 – 800 = 245,

K 7 = 245,11(1+0.12) =218,85 * 1.12 = 245,

odp. a) Na rachunku Pana Kowalskiego z początkiem czwartego roku nauki będzie zgromadzona kwota w wysokości 2077,24.

odp. b) Darowizna od wuja wystarczy Panu Kowalskiemu na opłacanie 6ciu lat nauki.