Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Nasiona, Streszczenia z Biologia

Nasiona. Zapoznanie uczniów z budową nasienia i procesem kiełkowania. ... Nasiona. Scenariusz zajęć „nasiona”. BIOLOGIA, III etap edukacyjny.

Typologia: Streszczenia

2022/2023

Załadowany 24.02.2023

atom_86
atom_86 🇵🇱

4.5

(18)

115 dokumenty

1 / 7

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
Nasiona
Zapoznanie uczniów zbudową nasienia iprocesem kiełkowania.
Nasiona wielkie i małe
Budowa nasienia
Nasiona
pf3
pf4
pf5

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Nasiona i więcej Streszczenia w PDF z Biologia tylko na Docsity!

Nasiona

Zapoznanie uczniów z budową nasienia i procesem kiełkowania.

Nasiona wielkie i małe Budowa nasienia Nasiona

Nasiona wielkie i małe

Zapoznanie uczniów z budową nasienia i procesem kiełkowania.

Nasiona

Scenariusz zajęć „nasiona”

BIOLOGIA, III etap edukacyjny

Temat: Nasiona.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (5.5) [uczeń] przedstawia budowę nasienia (łupina nasienna, bielmo, zarodek) oraz opisuje warunki niezbędne do procesu kiełkowania (temperatura, woda, tlen).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ definiuje pojęcie: kiełkowanie; określa biologiczną rolę nasion; określa warunki niezbędne do procesu kiełkowania; wie, co dzieje się podczas kiełkowania; wskazuje lokalizację materiałów zapasowych w nasionach bielmowych i bezbielmowych; wyróżnia nasiona bielmowe i bezbielmowe; zna budowę nasienia; zna funkcje elementów budowy nasienia;

Nabywane umiejętności

UCZEŃ doskonali umiejętności pracy w grupie; podaje przykłady roślin produkujących nasiona bielmowe i bezbielmowe; podaje przykłady roślin tworzących największe i najmniejsze nasiona; potrafi określić wpływ wody, temperatury i światła na proces kiełkowania; potrafi rozpoznać nasiona poznanych roślin; rozwija umiejętności samodzielnej obserwacji i wnioskowania; rozwija umiejętności właściwej organizacji pracy; wskazuje na schemacie lub modelu elementy budowy nasienia i je nazywa;

Kompetencje kluczowe

kompetencje informatyczne myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‐techniczne porozumiewanie się w języku ojczystym umiejętność uczenia się

Etapy lekcji

  1. Wstęp:

Zapoznanie uczniów z tematem.

Krótka pogadanka o biologicznej roli nasion.

  1. Przebieg zajęć:

Nauczyciel przedstawia ilustrację interaktywną „Budowa nasienia”. Wskazuje elementy budowy nasienia i omawia ich funkcje.

Uczniowie wraz z nauczycielem charakteryzują nasiona bielmowe i bezbielmowe. W dostępnych źródłach informacji (podręcznik, encyklopedia, Internet) wyszukują przykłady gatunków roślin wytwarzających nasiona bielmowe i bezbielmowe. Określają różnicę w budowie nasion roślin jednoliściennych i dwuliściennych.

Uczniowie dokonują obserwacji.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji

1.Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Nasiona pozostają w stanie spoczynku do czasu, gdy nie zaistnieją odpowiednie warunki do rozpoczęcia procesu kiełkowania. Czynnikami niezbędnymi jest odpowiednia temperatura, obecność wody i tlenu, a w przypadku niektórych nasion (tytoń, sałata) również światła. Kiełkowanie jest pierwszym etapem rozwoju rośliny z nasienia. Nasienie, zanim wykiełkuje, pobiera wodę z otoczenia. Łupina nasienna pod wpływem pęcznienia pęka. W pierwszej kolejności wydostaje się korzeń, a następnie pęd. Dopóki nie rozwiną się liście zdolne do fotosyntezy, roślina żyje kosztem substancji odżywczych zmagazynowanych w nasieniu. 2.Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest określenie wpływu światła, temperatury i wody na kiełkowanie nasion fasoli. 3.Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.): Uczniowie przygotowują i rozpoczynają doświadczenie podczas zajęć w klasie. Obserwacje kontynuują w kolejnych dniach. Uczniowie mają do dyspozycji: szklane słoiczki, gazę, gumki recepturki, wodę, nasiona fasoli. 4.Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie pracują w 3 grupach. Każda z grup zajmuje się określeniem wpływu danego czynnika na kiełkowanie i rozwój fasoli. Grupa I obserwuje wpływ wody na kiełkowanie nasion i rozwój fasoli. Grupa II obserwuje

encyklopedia, podręcznik komputery połączone z Internetem szklane słoiki gaza gumki recepturki woda nasiona fasoli nasiona różnych gatunków roślin notatnik, długopis linijka

Metody nauczania

ćwiczenia laboratoryjne obserwacja pogadanka pokaz

Formy pracy

grupowa indywidualna zbiorowa

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na II etapie edukacyjnym w zakresie nauczania przyrody.

Plik o rozmiarze 108.50 KB w języku polskim Plik o rozmiarze 59.31 KB w języku polskim