Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Procenty. Oblicz jak zmieni się cena pewnego towaru w wyniku obniżek/podwyżek, Opracowania z Matematyka

Opracowanie zadania z Matematyki z działu Procenty. Treść zadania: Oblicz jak zmieni się cena pewnego towaru w wyniku obniżek/podwyżek

Typologia: Opracowania

2022/2023

Załadowany 09.02.2023

Elcik
Elcik 🇵🇱

1 dokument

1 / 1

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
1.10. Procenty
Zadanie 1.
Oblicz jak zmieni się cena pewnego towaru w wyniku obniżek/podwyżek
a) Cenę podwyższono dwukrotnie o 20%
Cena po pierwszej podwyżce o 20% wynosi 100% + 20% = 120% = 1,2
Cena po drugiej podwyżce o 20% wynosi 100% + 20% = 120% = 1,2
Obliczamy ostateczną cenę towaru 1,2 * 1,2 = 1,44
Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 1,44 * 100% = 144%
Wynik wskazuje wartość powyżej 100% czyli wzrost ceny , dlatego od wyniku odejmujemy 100% i otrzymujemy 144%
- 100% = 44%
Odpowiedź cena towaru wzrosła o 44%
b) Cenę najpierw podwyższono o 15%, a następnie obniżono o 10%
Cena po podwyżce 15% wynosi 100% + 15% = 115% = 1,15
Cena po obniżce 10% wynosi 100% - 10% = 90% = 0,9
Obliczamy ostateczną cenę towaru 1,15 * 0,9 = 1,035
Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 1,035 * 100% = 103,5%
Wynik wskazuje wartość powyżej 100% czyli wzrost ceny , dlatego od wyniku odejmujemy 100% i otrzymujemy
103,5% - 100% = 3,5%
Odpowiedź cena towaru wzrosła o 3,5%
c) Cenę najpierw obniżono o 30%, a następnie podwyższono o 10%
Cena po obniżce 30% wynosi 100% - 30% = 70% = 0,7
Cena po podwyżce 10% wynosi 100% + 10% = 110% = 1,1
Obliczamy ostateczną cenę towaru 0,7 * 1,1 = 0,77
Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 0,77 * 100% = 77%
Wynik wskazuje wartość poniżej 100% czyli spadek ceny , dlatego wynik odejmujemy od 100% i otrzymujemy
100% - 77% = 23%
Odpowiedź cena towaru spadła o 23%
a) Cenę obniżono dwukrotnie o 15%
Cena po pierwszej obniżce 15% wynosi 100% - 15% = 85% = 0,85
Cena po drugiej obniżce 15% wynosi 100% - 15% = 85% = 0,85
Obliczamy ostateczną cenę towaru 0,85 * 0,85 = 0,7225
Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 0,7225 * 100% = 72,25%
Wynik wskazuje wartość poniżej 100% czyli spadek ceny , dlatego wynik odejmujemy od 100% i otrzymujemy
100% - 72,25% = 27,75%
Odpowiedź cena towaru spadła o 27,75%

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Procenty. Oblicz jak zmieni się cena pewnego towaru w wyniku obniżek/podwyżek i więcej Opracowania w PDF z Matematyka tylko na Docsity!

1.10. Procenty

Zadanie 1.

Oblicz jak zmieni się cena pewnego towaru w wyniku obniżek/podwyżek

a) Cenę podwyższono dwukrotnie o 20%

Cena po pierwszej podwyżce o 20% wynosi 100% + 20% = 120% = 1, Cena po drugiej podwyżce o 20% wynosi 100% + 20% = 120% = 1, Obliczamy ostateczną cenę towaru 1,2 * 1,2 = 1, Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 1,44 * 100% = 144% Wynik wskazuje wartość powyżej 100% czyli wzrost ceny , dlatego od wyniku odejmujemy 100% i otrzymujemy 144%

  • 100% = 44%

Odpowiedź – cena towaru wzrosła o 44%

b) Cenę najpierw podwyższono o 15%, a następnie obniżono o 10%

Cena po podwyżce 15% wynosi 100% + 15% = 115% = 1, Cena po obniżce 10% wynosi 100% - 10% = 90% = 0, Obliczamy ostateczną cenę towaru 1,15 * 0,9 = 1, Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 1,035 * 100% = 103,5% Wynik wskazuje wartość powyżej 100% czyli wzrost ceny , dlatego od wyniku odejmujemy 100% i otrzymujemy 103,5% - 100% = 3,5% Odpowiedź – cena towaru wzrosła o 3,5%

c) Cenę najpierw obniżono o 30%, a następnie podwyższono o 10%

Cena po obniżce 3 0% wynosi 100% - 3 0% = 7 0% = 0, 7 Cena po podwyżce 10% wynosi 100% + 10% = 110% = 1, Obliczamy ostateczną cenę towaru 0,7 * 1,1 = 0, Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 0,77 * 100% = 77% Wynik wskazuje wartość poniżej 100% czyli spadek ceny , dlatego wynik odejmujemy od 100% i otrzymujemy 100% - 77% = 23% Odpowiedź – cena towaru spadła o 23% a) Cenę obniżono dwukrotnie o 15% Cena po pierwszej obniżce 15 % wynosi 100% - 15 % = 85 % = 0, 85 Cena po drugiej obniżce 15 % wynosi 100% - 15 % = 85 % = 0, 85 Obliczamy ostateczną cenę towaru 0,85 * 0,85 = 0, Aby uzyskać procenty mnożymy wynik przez 100% i mamy 0,7225 * 100% = 72,25% Wynik wskazuje wartość poniżej 100% czyli spadek ceny , dlatego wynik odejmujemy od 100% i otrzymujemy 100% - 72,25% = 27,75% Odpowiedź – cena towaru spadła o 27,75%