Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Reformacja w Europie, Publikacje z Historia

mapa Europy z okresu Reformacji,. ○ 95 tez Marcina Lutra,. ○ ikonografia – portrety Marcina Lutra, Jana Kalwina, Henryka VIII (materiały dostępne na www.

Typologia: Publikacje

2022/2023

Załadowany 24.02.2023

Kuba2013
Kuba2013 🇵🇱

4.6

(48)

482 dokumenty

1 / 6

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
5
SZKOŁA PODSTAWOWA
Reformacja w Europie
– scenariusz zajęć
Cele ogólne:
●zdobyciewiedzydotyczącejReformacjiikonfliktówreligijnychwEuropie,
●poznanienajważniejszychpostaci,datorazpojęćzwiązanychztematem,
● rozwinięcie umiejętności pracy z mapą, tekstem źródłowym, prezentacją
multimedialną,
●
wykształcenieuuczniówumiejętnościmyśleniawkategoriachprzyczynowo-
skutkowych,
●kształtowaniepostawtolerancjireligijnejwśróduczniów.
Cele operacyjne
Uczeń:
●posługujesiępojęciami:celibat,odpusty,tezy,ekskomunika,heretycy,Re-
formacja,protestanci,kontrreformacja,
●wskazujenamapieWittenbergę,AugsburgorazobszaryobjęteReformacją,
●umieszczanaosiczasudatę:wystąpieniaMarcinaLutra–1517rok,sejmu
wWormacji–1521rokipokojuwAugsburgu–1555rok,
●znapostacieMarcinaLutra,JanaKalwina,HenrykaVIII,
●wymieniaprzyczynyReformacji,
●wymieniawyznaniaprotestanckiepowstałewXVIwieku:luteranizm,kal-
winizmianglikanizm,
●opisujereakcjęKościołaRzymskokatolickiegonaReformację,
●omawiaskutkiReformacji,
●oceniaznaczenieprzetłumaczeniaBibliinajęzykinarodowe.
Metody nauczania:
●pogadankaprzyużyciuprezentacjimultimedialnej,
●pracapodkierunkiemnauczyciela(mapa,analizatekstuźródłowego,karty
pracy).
pf3
pf4
pf5

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Reformacja w Europie i więcej Publikacje w PDF z Historia tylko na Docsity!

5Ref ormmafc5jr f r

Reformacja w Europie

– scenariusz zajęć

Cele ogólne:

● zdobycie wiedzy dotyczącej Reformacji i konfliktów religijnych w Europie, ● poznanie najważniejszych postaci, dat oraz pojęć związanych z tematem, ● rozwinięcie umiejętności pracy z mapą, tekstem źródłowym, prezentacją multimedialną, ● wykształcenie u uczniów umiejętności myślenia w kategoriach przyczynowo- skutkowych, ● kształtowanie postaw tolerancji religijnej wśród uczniów.

Cele operacyjne

Uczeń: ● posługuje się pojęciami: celibat, odpusty, tezy, ekskomunika, heretycy, Re- formacja, protestanci, kontrreformacja, ● wskazuje na mapie Wittenbergę, Augsburg oraz obszary objęte Reformacją, ● umieszcza na osi czasu datę: wystąpienia Marcina Lutra – 1517 rok, sejmu w Wormacji – 1521 rok i pokoju w Augsburgu – 1555 rok, ● zna postacie Marcina Lutra, Jana Kalwina, Henryka VIII, ● wymienia przyczyny Reformacji, ● wymienia wyznania protestanckie powstałe w XVI wieku: luteranizm, kal- winizm i anglikanizm, ● opisuje reakcję Kościoła Rzymskokatolickiego na Reformację, ● omawia skutki Reformacji, ● ocenia znaczenie przetłumaczenia Biblii na języki narodowe.

Metody nauczania:

● pogadanka przy użyciu prezentacji multimedialnej, ● praca pod kierunkiem nauczyciela (mapa, analiza tekstu źródłowego, karty pracy).

Środki dydaktyczne:

● mapa Europy z okresu Reformacji, ● 95 tez Marcina Lutra, ● ikonografia – portrety Marcina Lutra, Jana Kalwina, Henryka VIII (materiały dostępne na www.historiareformacji.pl), ● karta pracy, ● oficjalna strona projektu – www.historiareformacji.pl.

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel wprowadza uczniów w kwestię sytuacji w Kościele zachodnim na przełomie XV i XVI wieku. Wspomina o łamaniu przez księży ślubów czystości ( celibatu ), ubóstwa i posłuszeństwa, o upadku autorytetu papieża, o przepychu Kościoła.
  2. Nauczyciel wyjaśnia, że mnich Marcin Luter chciał doprowadzić do dysku- sji w Kościele i rozdaje uczniom karty pracy (patrz s. 8-10). Następnie pro- si uczniów o dopasowanie treści wybranych tez Lutra do wyjaśnienia ich treści (zadanie 1). Potem pyta uczniów o problemy Kościoła wskazane przez autora tez ( odpusty ).
  3. Nauczyciel wykorzystując prezentację oraz mapę przedstawia skutki wystą- pienia Marcina Lutra w Wittenberdze w 1517 roku (wskazuje Wittenbergę na mapie). Najpierw został potępiony przez papieża Leona X – ekskomunika. Następnie w 1521 roku na sejmie w Wormacji Luter nie ugiął się pod presją cesarza i nie zgodził się na odwołanie swoich nauk. (Nauczyciel może zacy- tować symboliczne zdanie reformatora: Odwołać nie mogę, chyba by mi kto z Pisma Świętego dowiódł, że błądziłem. (...) Oto stoję, nie mogę inaczej. Boże pomóż mi. Amen). W konsekwencji cesarz uznał Lutra za heretyka i ska- zał go na banicję. Ten jednak nie zaprzestał krytyki papiestwa, a jego pisma były drukowane i rozpowszechniane, dzięki czemu szybko stały się znane w Niemczech i innych krajach Europy. Wśród zwolenników Marcina Lutra znalazło się wielu rycerzy i książąt. W obecności cesarza zaprotestowali przeciwko potępieniu Lutra. Dlatego też nazwano ich protestantami.
  4. Nauczyciel omawia inne nurty Reformacji w Europie. Na tej podstawie uczniowie wykonują zadanie na karcie pracy (zadanie 2). Luter nie był je- dynym, który chciał zmian w Kościele. W XVI wieku we Francji działał Jan Kalwin , który doprowadził do powstania innego wyznania protestanc- kiego – kalwinizmu. W Anglii król Henryk VIII odrzucił władzę papieża nad Kościołem i w ten sposób doprowadził do powstania anglikanizmu.

Reformacja w Europie – karta pracy

1. Dopasuj tekst tezy Marcina Lutra do zdania dotyczącego jej treści.

5. Papież nie chce ani nie może odpuszczać innych kar za grze- chy jak tylko te, które nałożył wedle rozumienia swego lub we- _dle ustaw kościelnych.

  1. Każdy chrześcijanin, prawdzi- wie żałujący za swoje grzechy, ma i bez listu odpustowego zu- pełne odpuszczenie męki i winy.
  2. Należy nauczać chrześcijan, że gdyby papież wiedział o wszyst- kich szachrajstwach kaznodzie- jów odpustowych, raczej by w stos popiołów zamienił katedrę św. Piotra, aniżeliby miała być bu- dowana kosztem skóry, krwi i cia- ła jego owieczek.
  3. Krzywda się dzieje Słowu Boże- mu, jeżeli w kazaniu tyle a może i więcej czasu poświęca się głosze- niu odpustów, co i Ewangelii._ Prawdziwa pokuta za grzechy daje pełne odpuszczenie grzechów. Papież nie chciałby, aby kate- dra św. Piotra powstawała kosz- tem ubogich wiernych. Kazanie ma służyć przede wszystkim głoszeniu Ewangelii. Papież może odpuszczać tylko te kary, które sam nałożył.

2. Połącz portret z właściwą osobą oraz nazwą kraju. Następnie

w pustym polu pod nazwą kraju wpisz odpowiednią nazwę wyznania.

3. Ułóż wydarzenia we właściwej kolejności. Wpisz daty: 1517, 1521,

1555 przy odpowiednich wydarzeniach. Na końcu umieść daty

na osi czasu.

ogłoszenie 95 tez przez Marcina Lutra ...................... podpisanie pokoju w Augsburgu ...................... wystąpienie Lutra na sejmie w Wormacji ......................

4. Uzupełnij tekst odpowiednimi formami wyrazów z ramki.

W XV wieku jednym z problemów w Kościele było nieprzestrzeganie zasady .........................., czyli bezżeństwa księży. Dodatkowo, aby zebrać pieniądze na

Henryk VIII Marcin Luter Jan Kalwin

Niemcy Francja^ Anglia

odpusty tezy celibat ekskomunika Reformacja protestanci kontrreformacja

1500 r. 1600 r.