Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

“Rozmowa kwalifikacyjna” Czas trwania: 1-2 godz, Prezentacje z Historia

Uczniowie będą przygotowani do odbycia udanej rozmowy kwalifikacyjnej. ... posłużyć się przykładowym filmem przygotowanym dla młodzieży biorącej.

Typologia: Prezentacje

2022/2023

Załadowany 24.02.2023

Jacek90
Jacek90 🇵🇱

4.9

(17)

226 dokumenty

1 / 4

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
Scenariusz lekcji przedsiębiorczości dla szkoły ponadgimnazjalnej.
Temat: “Rozmowa kwalifikacyjna”
Czas trwania: 1-2 godziny lekcyjne na zapoznanie uczniów z tematem, 2
godziny na zajęcia ćwiczeniowe, podczas których uczniowie odgrywają rolę
osoby ubiegającej się o pracę, po czym otrzymują informację zwrotną.
Materiały: Prezentacja wideo, rozdział 3 przewodnika dla młodych
przedsiębiorców “Young Entrepreneurs on Start! Guidebook”, karty pracy z
materiałami zaczerpniętymi z przewodnika.
Metody: Wykład, burza mózgów, studium przypadku, odgrywanie ról.
Cele lekcji:
Ogólny:
Uczniowie będą przygotowani do odbycia udanej rozmowy kwalifikacyjnej.
Szczegółowe:
Uczniowie poznają teoretyczne i praktyczne zasady i strategie dotyczące
przygotowania się do i odbycia rozmowy kwalifikacyjnej oraz najczęściej
popełniane podczas niej błędy;
Uczniowie będą potrafili odpowiednio zareagować na niespodziewane
sytuacje i pytania, które mogą zaistnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej , jak
również skutecznie poradzić sobie ze stresem;
Uwagi: Lekcja może być realizowana jako oddzielna jednostka tematyczna lub
jako część bloku, w połączeniu z zajęciami na temat pisania CV/Europass
CV/listu motywacyjnego (sugerowane).
pf3
pf4

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz “Rozmowa kwalifikacyjna” Czas trwania: 1-2 godz i więcej Prezentacje w PDF z Historia tylko na Docsity!

Scenariusz lekcji przedsiębiorczości dla szkoły ponadgimnazjalnej. Temat: “Rozmowa kwalifikacyjna” Czas trwania: 1 - 2 godziny lekcyjne na zapoznanie uczniów z tematem, 2 godziny na zajęcia ćwiczeniowe, podczas których uczniowie odgrywają rolę osoby ubiegającej się o pracę, po czym otrzymują informację zwrotną. Materiały: Prezentacja wideo, rozdział 3 przewodnika dla młodych przedsiębiorców “Young Entrepreneurs on Start! – Guidebook”, karty pracy z materiałami zaczerpniętymi z przewodnika. Metody: Wykład, burza mózgów, studium przypadku, odgrywanie ról. Cele lekcji: Ogólny:

  • Uczniowie będą przygotowani do odbycia udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Szczegółowe:
  • Uczniowie poznają teoretyczne i praktyczne zasady i strategie dotyczące przygotowania się do i odbycia rozmowy kwalifikacyjnej oraz najczęściej popełniane podczas niej błędy;
  • Uczniowie będą potrafili odpowiednio zareagować na niespodziewane sytuacje i pytania, które mogą zaistnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej , jak również skutecznie poradzić sobie ze stresem; Uwagi: Lekcja może być realizowana jako oddzielna jednostka tematyczna lub jako część bloku, w połączeniu z zajęciami na temat pisania CV/Europass CV/listu motywacyjnego (sugerowane).

Przebieg lekcji: Nauczyciel prosi uczniów o wyobrażenie sobie sytuacji, w której zostają oni zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jak przygotowywaliby się do niej? Na co należałby zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi zapisywane są na tablicy, w razie potrzeby N uzupełnia je, wyjaśnia i podsuwa inne rady, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów takich, jak:

  • ogólne zachowanie podczas rozmowy (bycie na czas, ubiór, co należy ze sobą zabrać itp.);
  • osobiste dane (weryfikacja własnego CV i historii zatrudnienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej);
  • informacje dotyczące potencjalnego pracodawcy (przed rozmową należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat potencjalnego pracodawcy – zakres działalności, historia, przedstawiciele, a nawet najważniejsi konkurenci. Najlepszymi źródłami dla tego typu informacji są strona internetowa firmy oraz artykuły w mediach);
  • informacje dotyczące oferowanego stanowiska pracy (staranne przeanalizowanie wymagań oraz zakresu obowiązków, przygotowanie odpowiedzi na pytania, w jaki sposób własne kwalifikacje odpowiadają potrzebom pracodawcy;
  • komfort psychiczny – traktowanie rozmowy kwalifikacyjnej jako okazji do pokazania się z najlepszej strony, niedenerwowanie się, mówienie prawdy – firma zweryfikuje podane im informacje;

odpowiedzi na pytania. Następnie rozmowa jest analizowana wspólnie, na forum klasy. ZAKOŃCZENIE / ZADANIE PROJEKTOWE Każdy z uczniów wybiera sobie lub losuje ogłoszenie o pracę. Ich zadaniem jest przygotowanie się na następne zajęcia do odegrania roli osoby ubiegającej się o tą pracę na rozmowie kwalifikacyjnej przeprowadzanej przez nauczyciela. Następne 2 godziny lekcyjne poświęcone są na inscenizacje rozmów kwalifikacyjnych, po których nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej na temat ich występu – biorąc pod uwagę wszystkie aspekty omawiane podczas zajęć. Jest to również okazja dla reszty klasy na obserwację odgrywanych rozmów, ich analizę i wyrażenie swojej opinii na temat ich mocnych i słabych stron.