Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Scenariusz lekcji chemii w szkole podstawowej , Opracowania z Nauczanie chemii

Opracowany całościowy schemat przebiegu lekcji

Typologia: Opracowania

2019/2020

Załadowany 05.08.2020

pixel_80
pixel_80 🇵🇱

4.7

(23)

78 dokumenty

1 / 4

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a o - 2 0 1 8
Strona 1
Scenariusz lekcji chemii w klasie 8 SP (III etap edukacyjny), dział: SOLE
Autor: Katarzyna Polonis Borodynko
Temat: W barwnym świecie soli – budowa i nazewnictwo (wprowadzenie).
Cele lekcji Uczeń po zajęciach potrafi:
zapisać wzór ogólny soli,
podać nazwy soli na podstawie ich wzorów sumarycznych,
zapisać wzory sumaryczne soli na podstawie ich nazwy,
wymienić przykłady soli obecnych w naszym otoczeniu.
Metody i techniki pracy:
słowna,
praktyczna ćwiczenia uczniowskie.
Środki dydaktyczne:
prezentacja na temat budowy i nazewnictwa soli*,
komputer, projektor,
przykłady barwnych soli na szalkach Petriego (KMnO4, CoCl2 ·6H2O, CuSO4, FeCl3),
lapbooki zawierające wiadomości o kwasach,
karty z tabelą zbiorczą kwasów (wzory, nazewnictwo),
magnesy, kreda kolorowa,
kostki metodyczne,
karty pracy i ewaluacyjne dla uczniów,
układ okresowy pierwiastków.
*materiał do pobrania znajduje się w sieci współpracy i samokształcenia ODN, kurs CHEMIA.
Tok lekcji:
Faza wprowadzająca, nawiązująca
Nauczyciel:
- wita uczniów, zapoznaje z tematem zajęć oraz celami lekcji,
- prosi jednego z uczniów, aby rzucił niebieską kostką SUS „dobry początek”, odczytał na
głos pytanie i udzielił na nie odpowiedzi,
- prosi o przypomnienie budowy i nazewnictwa kwasów oraz wodorotlenków.
pf3
pf4

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Scenariusz lekcji chemii w szkole podstawowej i więcej Opracowania w PDF z Nauczanie chemii tylko na Docsity!

Scenariusz lekcji chemii w klasie 8 SP (III etap edukacyjny), dział: SOLE

Autor: Katarzyna Polonis – Borodynko

Temat: W barwnym świecie soli – budowa i nazewnictwo (wprowadzenie).

Cele lekcji Uczeń po zajęciach potrafi:

 zapisać wzór ogólny soli,

 podać nazwy soli na podstawie ich wzorów sumarycznych,

 zapisać wzory sumaryczne soli na podstawie ich nazwy,

 wymienić przykłady soli obecnych w naszym otoczeniu.

Metody i techniki pracy:

 słowna,

 praktyczna – ćwiczenia uczniowskie.

Środki dydaktyczne:

 prezentacja na temat budowy i nazewnictwa soli*,

 komputer, projektor,

 przykłady barwnych soli na szalkach Petriego (KMnO 4 , CoCl 2 ·6H 2 O, CuSO 4 , FeCl 3 ),

 lapbooki zawierające wiadomości o kwasach,

 karty z tabelą zbiorczą kwasów (wzory, nazewnictwo),

 magnesy, kreda kolorowa,

 kostki metodyczne,

 karty pracy i ewaluacyjne dla uczniów,

 układ okresowy pierwiastków.

*materiał do pobrania znajduje się w sieci współpracy i samokształcenia ODN, kurs CHEMIA.

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca, nawiązująca

Nauczyciel:

- wita uczniów, zapoznaje z tematem zajęć oraz celami lekcji,

- prosi jednego z uczniów, aby rzucił niebieską kostką SUS – „dobry początek”, odczytał na

głos pytanie i udzielił na nie odpowiedzi,

- prosi o przypomnienie budowy i nazewnictwa kwasów oraz wodorotlenków.

Uczniowie:

  • rzucają niebieską kostką, odczytują na głos pytania i udzielają na nie odpowiedzi,
  • zapisują wzory kwasów, wskazują wodór i resztę kwasową,
  • zapisują wzory wodorotlenków i omawiają budowę.

Faza realizacyjna

Nauczyciel:

  • przedstawia prezentację multimedialną dotyczącą występowania soli w życiu codziennym,
  • prezentuje barwne sole na szalkach Petriego.

Uczniowie:

  • podają przykłady soli występujących w ich otoczeniu,
  • na podstawie zdobytej wcześniej wiedzy o kwasach i wodorotlenkach, próbują wyjaśnić

budowę soli.

Nauczyciel:

  • dzieli klasę na 5-6 osobowe grupy,
  • rozdaje karty pracy i środki dydaktyczne (lapbooki),
  • wyjaśnia sposób realizacji zadań.

Uczniowie:

  • pracują z lapbookiem oraz tabelą zbiorczą przedstawiającą wzory i nazewnictwo kwasów;
  • zapisują wzory sumaryczne soli.

Nauczyciel:

  • obserwuje, koryguje błędy, zachęca do pracy.

Faza podsumowująca

Uczniowie:

  • podsumowują zdobyte wiadomości rzucając czerwoną kostką SUS – „podsumowanie”,

odczytują pytanie i udzielają odpowiedzi;

  • wypełniają kartę ewaluacji zajęć.

Nauczyciel:

  • ocenia uczniów, nagradza aktywnych i pożegnaniem klasy kończy lekcję.

Załącznik 1 – tabela zbiorcza przedstawiająca wzory i nazewnictwo kwasów.

Załącznik 2 – karta pracy i tabela ewaluacyjna.

Nazwa kwasu Wzór sumaryczny Wzór strukturalny Reszta kwasowa Wartościowość reszty kwasowej Nazwa anionu

NAZWA

SOLI

BEZTLENOWE

chlorowodorowy HCl H - Cl Cl-^ I chlorkowy chlorek siarkowodorowy H 2 S S^2 -^ II siarczkowy siarczek fluorowodorowy HF H - F F-^ I fluorkowy fluorek jodowodorowy HI H - I I-^ I jodkowy jodek bromowodorowy HBr H - Br Br-^ I bromkowy bromek TLENOWE siarkowy(VI) H 2 SO 4 SO 42 -^ II siarczanowy(VI) siarczan(VI) siarkowy(IV) H 2 SO 3 SO 32 -^ II siarczanowy(IV) siarczan(IV) azotowy(V) HNO 3 NO 3 -^ I azotanowy(V) azotan(V) azotowy(III) HNO 2

H – O – N =

O

NO 2 -^ I azotanowy(III) azotan(III) węglowy H 2 CO 3 CO 32 -^ II węglanowy węglan fosforowy(V) H 3 PO 4 PO 43 -^ III fosforanowy(V) fosforan(V)

Załącznik 1 Tabela - kwasy