Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Scenariusz lekcji języka polskiego TEMAT: „Wciąż o Ikarach ..., Prezentacje z Język polski

TEMAT: „Wciąż o Ikarach głoszą… ... prezentuje treśd mitu o Dedalu i Ikarze. ... Zauważa różnice w przedstawieniu postaci Dedala i Ikara .

Typologia: Prezentacje

2022/2023

Załadowany 23.02.2023

pixel_80
pixel_80 🇵🇱

4.7

(23)

78 dokumenty

1 / 5

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
M a t e r i a ł y d o r a d c ó w m e t o d y c z n y c h O D N P o z n a ń - 2019
Strona 1
Scenariusz lekcji języka polskiego
TEMAT: „Wciąż o Ikarach głoszą…” Motyw Ikara we współczesnej kulturze
Autor: Agnieszka Gałązka-Kozłowska
Przedmiot, klasa: język polski/wiedza o kulturze, klasa pierwsza liceum/technikum.
Cel główny:
Kształcenie umiejętności interpretacji dawnych i współczesnych tekstów kultury.
Cele operacyjne:
Uczeo:
prezentuje treśd mitu o Dedalu i Ikarze.
Potrafi interpretowad dzieło malarskie.
Zauważa różnice w przedstawieniu postaci Dedala i Ikara .
Na odstawie mitu oraz obrazu charakteryzuje postawę i świat wartości Ikara.
Potrafi interpretowad współczesną rzeźbę podejmującą dyskusję z motywem Ikara.
Metody: praca z tekstami kultury, elementy oceniania kształtującego
(nacobezu, „stop-klatka”, podsumowanie zajęd) elementy dyskusji, burza pytao.
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, utwór muzyczny zapisany
na nośniku, brystol z narysowanymi skrzydłami, pisaki, kolorowe wydruki obrazu
Ch. P. Landona pt. Dedal i Ikar, magnesy.
Formy pracy: praca zbiorowa; praca indywidualna, praca w grupach.
Czas trwania zajęć: 45 min.
TOK LEKCJI:
I Część wstępna:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu lekcji.
2. Nauczyciel w formie ustnej informuje uczniów o głównym celu lekcji. Formułuje
go w sposób konkretny i zrozumiały dla ucznia. Cel: potrafisz intepretowad dawne
i współczesne teksty kultury.
3. Pytanie kontrolne nauczyciela sprawdzające zrozumienie celu przez uczniów.
Uczniowie zgłaszają się, jeśli cel lekcji jest dla nich zrozumiały. Podanie uczniom
kryteriów sukcesu w formie Kart odpowiedzialności (nacobezu). Odczytanie
pf3
pf4
pf5

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Scenariusz lekcji języka polskiego TEMAT: „Wciąż o Ikarach ... i więcej Prezentacje w PDF z Język polski tylko na Docsity!

Scenariusz lekcji języka polskiego

TEMAT: „Wciąż o Ikarach głoszą…” Motyw Ikara we współczesnej kulturze

Autor: Agnieszka Gałązka-Kozłowska

Przedmiot, klasa: język polski/wiedza o kulturze, klasa pierwsza liceum/technikum.

Cel główny:  Kształcenie umiejętności interpretacji dawnych i współczesnych tekstów kultury.

Cele operacyjne:

Uczeo:  prezentuje treśd mitu o Dedalu i Ikarze.  Potrafi interpretowad dzieło malarskie.  Zauważa różnice w przedstawieniu postaci Dedala i Ikara.  Na odstawie mitu oraz obrazu charakteryzuje postawę i świat wartości Ikara.  Potrafi interpretowad współczesną rzeźbę podejmującą dyskusję z motywem Ikara.

Metody: praca z tekstami kultury, elementy oceniania kształtującego (nacobezu, „stop-klatka”, podsumowanie zajęd) elementy dyskusji, burza pytao.

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, utwór muzyczny zapisany na nośniku, brystol z narysowanymi skrzydłami, pisaki, kolorowe wydruki obrazu Ch. P. Landona pt. Dedal i Ikar , magnesy.

Formy pracy: praca zbiorowa; praca indywidualna, praca w grupach.

Czas trwania zajęć: 45 min.

TOK LEKCJI:

I Część wstępna:

  1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu lekcji.
  2. Nauczyciel w formie ustnej informuje uczniów o głównym celu lekcji. Formułuje go w sposób konkretny i zrozumiały dla ucznia. Cel: potrafisz intepretowad dawne i współczesne teksty kultury.
  3. Pytanie kontrolne nauczyciela sprawdzające zrozumienie celu przez uczniów. Uczniowie zgłaszają się, jeśli cel lekcji jest dla nich zrozumiały. Podanie uczniom kryteriów sukcesu w formie Kart odpowiedzialności (nacobezu). Odczytanie

głośne celów lekcji. Sprawdzenie, czy uczniowie je rozumieją. Nauczyciel prosi o sparafrazowanie kryteriów (przedstawcie cele własnymi słowami, spróbujcie zastąpid podane sformułowania prostszym odpowiednikiem).

  1. Krótkie zagajenie nauczyciela: jak już zauważyliście bohaterami naszej dzisiejszej lekcji będą Dedal i Ikar, a zwłaszcza Ikar. Postad, motyw Ikara to bardzo popularny temat w kulturze. Motyw ten bywa rozumiany w różny sposób, czasem budzący kontrowersje…. Z pewnością jest do dziś żywy: na potwierdzenie moich słów chciałabym wam zaprezentowad fragment współczesnego utworu muzycznego: Mrozu, Ikar.
  2. Wysłuchanie i obejrzenie utworu. Refleksje uczniów na jego temat.

II Część zasadnicza lekcji:

  1. Nauczyciel : przejdźmy do przypomnienia historii o Dedalu i Ikarze, dlatego teraz chciałabym, żebyście wykorzystując swoją wiedzę na temat mitu o Dedalu i Ikarze, zaznaczyli na przedstawionym obrazie Ch. P. Landona pt. Dedal i Ikar różnice w sposobie przedstawienia bohaterów.

Zadanie dla uczniów: Zaznaczę na reprodukcji, jakie zauważam różnice w sposobie przedstawienia Dedala i Ikara.

Nauczyciel dokonuje podobnego zabiegu na swojej kopii reprodukcji obrazu, którą przywiesza na tablicy. Zauważa, że mamy do czynienia z kontrastowym zestawieniem postaci.

  1. Przykładowe odpowiedzi i zaznaczenia uczniów: Dedal:  umieszczony w cieniu,  silne, umięśnione ręce trzyma złożone,  jego stopy są oparte o podłoże,  ma ciemne, opuszczone skrzydła,  jest starszy, ma brodę,  patrzy przed siebie,  wydaje się bliższy życiu, „kolorowy”.

Ikar:  ukazany w pełnym świetle, ale jego twarz pozostaje w cieniu,  delikatny, kruchy,  ma „miękki”, dziecięcy brzuch,  ręce trzyma wzniesione ku górze, a stopy unoszą się nad ziemią,  skrzydła są srebrzyste, gotowe do lotu,  jest jasny, zbyt jasny, blady – wręcz trupi,

  1. Zadanie dla uczniów: Zadaj pytanie dotyczące interpretacji rzeźby Igora Mitoraja. (Niech oddaje ono to, czego chciałbyś się dowiedzied o tej rzeźbie.)

Zapis pytao na kartkach samoprzylepnych, umieszczenie ich na brystolu, próba odpowiedzi, dokonanie zmian we wcześniejszym zapisie.

III Podsumowanie zajęć:

  1. Nauczyciel: Igor Mitoraj przez swoje dzieło prowokuje nas do nowych interpretacji postaci Ikara. Zadaje bowiem nowe pytania, podejmuje nowe problemy. Kwestionuje pewne cechy tej postaci. Nie daje jednoznacznej odwiedzi, na pytanie, jaki powinien byd współczesny Ikar. Nieustannie prowokuje. Ikar Mitoraja to pięknie zbudowany mężczyzna, który miał dośd siły, by wzbid się na skrzydłach w niebo. Zapłacił za to - za realizację swoich marzenia
    • wysoką cenę. Został okaleczony, jest smutny i samotny. Mitoraj zdaje się pytad, czy taki jest właśnie los marzycieli we współczesnym świecie, w którym ceni się przede wszystkim: siłę, pieniądze, karierę i wygląd zewnętrzny?
  2. Na zakooczenie zajęd następuje odczyt kolejnych punktów Karty odpowiedzialności, przy każdym punkcie uczniowie poprzez podniesienie ręki sygnalizują, czy zrozumieli dane kryterium, czy potrafią je wytłumaczyd, wykonad. Zapis wyników głosowania i decyzja, do których punktów należy wrócid.
  3. Wybrany uczeo dokonuje „globalnego” podsumowania – opowiada krótko, czego dowiedział się podczas lekcji.
  4. Zadanie domowe:

Przygotuję interpretację rzeźby Igora Mitoraja do katalogu wystawy na temat motywu Ikara w sztuce współczesnej.

Bibliografia:

  1. Landon Ch. P. , Dedal i Ikar, obraz, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Paul_Landon#/media/File:Landon- IcarusandDaedalus.jpg.
  2. Mitoraj I., Ikar uskrzydlony, rzeźba, źródło: https://puszka.waw.pl/ikaro_alato- projekt-pl-3770.html, http://humanisci2013.blogspot.com/2016/10/posag- przedstawia-nagiego-muskularnego.html.
  3. Mrozu, Ikar , utwór muzyczny, źródło: https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=k8rShIDDRV
  4. Rau K., Ziętkiewicz E., Jak aktywizować uczniów? Burza mózgów i inne techniki w edukacji , Poznao 2000.
  5. Sterna D., Ocenianie kształtujące w praktyce , CEO.

Załącznik nr 1

KARTA ODPOWIEDZIALNOŚCI – NACOBEZU:

 Znasz treśd mitu o Dedalu i Ikarze.

 Potrafisz interpretowad dzieło malarskie.  Zauważasz różnice w przedstawieniu postaci Dedala i Ikara.  Na odstawie mitu oraz obrazu charakteryzujesz postawę i świat wartości Ikara.  Potrafisz interpretowad współczesną rzeźbę podejmującą dyskusję z motywem Ikara.

Załącznik nr 2

Zadanie dla uczniów: Zaznaczę na otrzymanej reprodukcji obrazu Ch. P. Landona pt. Dedal i Ikar , jakie zauważam różnice w sposobie przedstawienia Dedala i Ikara.

Załącznik nr 3

Zadanie dla uczniów: Odwołując się do dotychczasowej wiedzy o Ikarze, do obrazu Ch. P. Landona pt. Dedal i Ikar, określę główne cechy tej postaci i wynikającą z tego symbolikę.

Załącznik nr 4

Zadanie dla uczniów: Zadaj pytanie dotyczące interpretacji rzeźby Igora Mitoraja. (Niech oddaje ono to, czego chciałbyś się dowiedzied o tej rzeźbie.)

Załącznik nr 5

Zadanie domowe: Przygotuję interpretację rzeźby Igora Mitoraja do katalogu wystawy na temat motywu Ikara w sztuce współczesnej.