Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

scenariusz lekcji języka polskiego, Notatki z Edukacja

Wysłuchanie nagrania z kasety – muzycznej interpretacji wiersza E. Stachury „Życie to nie teatr” w wykonaniu Jacka Różańskiego.

Typologia: Notatki

2022/2023

Załadowany 23.02.2023

Klara_86
Klara_86 🇵🇱

5

(1)

112 dokumenty

1 / 5

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
1
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
DLA KLASY II GIMNAZJUM
Temat : Kto ma racjęw wierszu Edwarda Stachury
pt. Życie to nie teatr”?
- Edukacja filozoficzna : człowiek jako istota wolna, szukająca prawdy,
odrzucająca kłamstwo, pozory/ człowiek wobec wyboru drogi życia
(zachęcanie do zadawania pytańegzystencjalnych i głębszego
poznawania siebie)
Cele operacyjne:
Po lekcji uczeńpowinien umieć:
- czytaćze zrozumieniem
-wskazaćistotne treści w tekście informacyjnym
-stosowaćpojęcia teoretycznoliterackie związane z utworem lirycznym
- dobieraćskojarzenia do pojęć :„życie” i „teatr”
- nazwaćiocenićpostawę„ja” i „ty” lirycznego wobec życia
-znaleźć rozwiązanie problemu zgodne z zaakceptowanymi wartościami
-pracowaćw zespole
Metody pracy:
- mapa mentalna
- praca z tekstem
- burza mózgów
- słoneczko
- metaplan
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Pomoce:
- plansze ze zdaniami typu : prawda / fałsz
- wystawkanatematżycia i twórczości E.Stachury (uzupełniona w trakcie
lekcji)
- kaseta z nagraniem piosenki Życie to nie teatr” w wykonaniu Jacka
żańskiego
- wiersz E. Stachury pt. Życie to nie teatr” (podr. s.234)
- schemat do uzupełnienia
- sentencje związane z życiem i teatrem
- metaplan rozsypanka dla uczniów
- schemat metaplanu
pf3
pf4
pf5

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz scenariusz lekcji języka polskiego i więcej Notatki w PDF z Edukacja tylko na Docsity!

S CENARIUSZ LEKCJI J Ę ZYKA POLSKIEGO

DLA KLASY II GIMNAZJUM

Temat : Kto ma racj ę w wierszu Edwarda Stachury pt. „ Ż ycie to nie teatr”?

  • Edukacja filozoficzna : człowiek jako istota wolna, szukająca prawdy, odrzucająca kłamstwo, pozory / człowiek wobec wyboru drogi życia (zachęcanie do zadawania pytań egzystencjalnych i głębszego poznawania siebie)

Cele operacyjne: Po lekcji uczeń powinien umieć :

  • czytać ze zrozumieniem
  • wskazać istotne treści w tekście informacyjnym
  • stosować pojęcia teoretycznoliterackie związane z utworem lirycznym
  • dobierać skojarzenia do pojęć : „życie” i „teatr”
  • nazwać i ocenić postawę „ja” i „ty” lirycznego wobec życia
  • znaleźć rozwiązanie problemu zgodne z zaakceptowanymi wartościami
  • pracować w zespole

Metody pracy:

  • mapa mentalna
  • praca z tekstem
  • burza mózgów
  • słoneczko
  • metaplan

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • grupowa

Pomoce:

  • plansze ze zdaniami typu : prawda / fałsz
  • wystawka na temat życia i twórczości E.Stachury (uzupełniona w trakcie lekcji)
  • kaseta z nagraniem piosenki „ Życie to nie teatr” w wykonaniu Jacka Różańskiego
  • wiersz E. Stachury pt. „Życie to nie teatr” (podr. s.234)
  • schemat do uzupełnienia
  • sentencje związane z życiem i teatrem
  • metaplan – rozsypanka dla uczniów
  • schemat metaplanu
  • krzyżówka z hasłem (praca domowa)
  • tekst z lukami (praca domowa)
  • ankieta ewaluacyjna dla uczniów i nauczycieli

Tok lekcji: I. Czynno ś ci organizacyjne

II. Zaanga ż owanie

  1. Poinformowanie uczniów, czym będą się zajmować w czasie lekcji.
  2. Przypomnienie sylwetki E. Stachury (głośne odczytanie przez uczniów informacji na temat życia i twórczości poety / podr. s. 234 – 235 /, losowanie i wybieranie z rozsypanki zdań: prawda / fałsz prawdziwych informacji na jego temat, przypinanie ich do gazetki, przepisanie powstałej mapy mentalnej do zeszytów).
  3. Wysłuchanie nagrania z kasety – muzycznej interpretacji wiersza E. Stachury „Życie to nie teatr” w wykonaniu Jacka Różańskiego.

III. Badanie i przekształcanie

  1. Cicha lektura utworu ukierunkowana pytaniami i poleceniami nauczyciela; następnie uczniowie: a) nazywają formę wypowiedzi dominującą w wierszu (monolog liryczny) b) wyodrębniają nadawcę i odbiorcę oraz próbują ich „ukonkretnienić” („ja” liryczne – poeta?, „ty” liryczne – przyjaciel?, aktor?, kobieta?, drugie „ja” nadawcy?) c) określają poglądy, postawy wobec życia nadawcy i odbiorcy; postawy skrajne, różne, przeciwstawne, opozycyjne (odbiorca: „Życie to jest teatr”, nadawca : „Życie to nie teatr”)

Uzupełnienie schematu wynikami przeprowadzonej analizy: NADAWCA ODBIORCA ............................................. ............................................. ..............................................

  • ............................... - ...............................
    • ...............................
    • ...............................
    • ............................... ............................................. POSTAWY ŻYCIOWE

............................................... ..............................................

KTO MA RACJ Ę?

( Ż YCIE JEST / NIE JEST TEATREM)

Jak jest? Jak by ć powinno?

  • udajemy, gramy, nakładamy maski
  • jesteśmy sztuczni, nienaturalni, fałszywi
  • żyjemy w zakłamaniu, oszukujemy innych i siebie
  • nie okazujemy prawdziwych uczuć,
  • jesteśmy zniewoleni
    • jesteśmy szczerzy, autentyczni, otwarci
    • nie udajemy
    • cenimy prawdę
    • ujawniamy swe przeżycia
    • jesteśmy wolni i nieskrępowani
    • jesteśmy asertywni

Dlaczego nie jest tak, jak by ć powinno?

  • chcemy zrobić dobre wrażenie
  • wstydzimy się, boimy się ośmieszenia, odrzucenia, zranienia
  • chcemy zachować odrobinę prywatności
  • czujemy się pewniej, bezpieczniej
  • mamy święty spokój

Co nale ż y zmieni ć – wnioski:

  • w życiu ważna jest szczerość wobec siebie i innych
  • odwaga bycia sobą często wiąże się z cierpieniem, ale czyni wolnym
  • będąc sobą zdobywamy szacunek otoczenia
  • każdy z nas odgrywa swoją życiową rolę

Ocena pracy poszczególnych grup. Uczniowie nanoszą ewentualne poprawki / uzupełniają własne schematy metaplanu.

V. Refleksja i ewaluacja

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat lekcji (jak się czułem?, co mi się podobało / co bym zmienił?)
  2. Wypełnienie anonimowych ankiet:

Praca domowa :

  1. Rozwiąż krzyżówkę (nazwij kogoś, kto...), a dowiesz się, jaki był pseudonim autora wiersza „Życie to nie teatr”
  2. ...poszukuje
  3. ...buntuje się
  4. ...tworzy poezję
  5. ...wędruje
  6. Uzupełnij tekst z lukami.

Wiersz E. Stachury przypomina ......................., ponieważ składa się ze zwrotek i .............. Strofy i wersy mają ..................................... budowę. Język utworu jest .............................., zbliżony do ................................ Środki stylistyczne to ....................................................... .......................................................................

  1. Przeprowadź wywiad z „ja” lub „ty” lirycznym występującym w utworze Stachury (ułóż 5 pytań i 5 odpowiedzi).

Opracowała mgr Zofia Ratkiewicz Gimnazjum nr 1 w Łapach

Oceń dzisiejszą lekcję w skali 1 - 6. Wpisz, ile „Złotych Masek” przyznałbyś za: a) postawę nauczyciela x …. b) metody i formy pracy x …. c) własną pracę x …. d) pracę kolegów x …. e) pomoce naukowe x …. f) atmosferę na lekcji x ….