Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Scenariusz zajęć edukacyjnych z historii w klasie I gimnazjum, Publikacje z Historia

TEMAT LEKCJI: Ustrój Sparty i wychowanie spartańskie. ... ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, mapa „Starożytna Grecja”, atlas, ... Podanie notatki do lekcji.

Typologia: Publikacje

2022/2023

Załadowany 23.02.2023

Monika_B
Monika_B 🇵🇱

4.9

(38)

307 dokumenty

1 / 4

Toggle sidebar

Ta strona nie jest widoczna w podglądzie

Nie przegap ważnych części!

bg1
Scenariusz zajęć edukacyjnych z historii w klasie I gimnazjum
OPRACOWAŁA : Jolanta Grelak – nauczyciel historii
PRZEDMIOT :historia
DATA :.
KLASA:I
TEMAT LEKCJI: Ustrój Sparty i wychowanie spartańskie.
CEL OGÓLNY: poznanie stylu i warunków życia oraz zasad wychowania mieszkańców
Sparty
CELE OPERACYJNE:
A: Zapamiętanie wiadomości:
-pojęcia: spartiaci
periojkowie
heloci
geruzja (Rada Starszych)
eforowie
apella (Zgromadzenie Ludowe)
-krainy geograficzne: Lakonia
Messenia
Góry Tajget
Sparta
-postaci: Likurg
B: Rozumienie wiadomości:
-znaczenia poznanych pojęć
-wpływu warunków naturalnych na zajęcia ludności
-zależności między mieszkańcami Sparty
C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
-wskazanie na mapie Sparty, krain geograficznych, gór
-prawidłowe operowanie pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
-wyjaśnienie na czym opierał się spartański model wychowania
D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
-wskazanie różnic w organizacji i systemie politycznym Aten i Sparty
-wyjaśnienie zwrotów : „mówić lakonicznie” , „wrócić z tarczą lub na tarczy”
-porównanie wychowania spartańskiego ze współczesnym
METODY DYDAKTYCZNE: praca z podręcznikiem, praca z tekstem źródłowym, praca z
mapą, praca ze słownikiem, pogadanka, debata za i przeciw
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, mapa „Starożytna Grecja”, atlas, tekst źródłowy
(Plutarch „ Lykurgos”), zdjęcie wojownika spartańskiego, Słownik Wyrazów Obcych,
Słownik kultury antycznej
TOK LEKCJI
Czynności nauczyciela Czynności uczniów
Czynności organizacyjno-porządkowe:
-sprawdzenie listy obecności
-wpisanie tematu lekcji do dziennika
Rekapitulacja wtórna:
-Proszę wskazać na mapie Ateny
Przygotowują się do lekcji
Odpowiadają uczniowie wskazani przez
nauczyciela
pf3
pf4

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Scenariusz zajęć edukacyjnych z historii w klasie I gimnazjum i więcej Publikacje w PDF z Historia tylko na Docsity!

Scenariusz zajęć edukacyjnych z historii w klasie I gimnazjum

OPRACOWAŁA : Jolanta Grelak – nauczyciel historii

PRZEDMIOT :historia DATA :. KLASA:I TEMAT LEKCJI: Ustrój Sparty i wychowanie spartańskie. CEL OGÓLNY: poznanie stylu i warunków życia oraz zasad wychowania mieszkańców Sparty CELE OPERACYJNE: A: Zapamiętanie wiadomości: -pojęcia: spartiaci periojkowie heloci geruzja (Rada Starszych) eforowie apella (Zgromadzenie Ludowe) -krainy geograficzne: Lakonia Messenia Góry Tajget Sparta -postaci: Likurg B: Rozumienie wiadomości: -znaczenia poznanych pojęć -wpływu warunków naturalnych na zajęcia ludności -zależności między mieszkańcami Sparty C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych: -wskazanie na mapie Sparty, krain geograficznych, gór -prawidłowe operowanie pojęciami poznanymi w trakcie lekcji -wyjaśnienie na czym opierał się spartański model wychowania D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych: -wskazanie różnic w organizacji i systemie politycznym Aten i Sparty -wyjaśnienie zwrotów : „mówić lakonicznie” , „wrócić z tarczą lub na tarczy” -porównanie wychowania spartańskiego ze współczesnym METODY DYDAKTYCZNE: praca z podręcznikiem, praca z tekstem źródłowym, praca z mapą, praca ze słownikiem, pogadanka, debata za i przeciw ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, mapa „Starożytna Grecja”, atlas, tekst źródłowy (Plutarch „ Lykurgos”), zdjęcie wojownika spartańskiego, Słownik Wyrazów Obcych, Słownik kultury antycznej

TOK LEKCJI

Czynności nauczyciela Czynności uczniów

Czynności organizacyjno-porządkowe: -sprawdzenie listy obecności -wpisanie tematu lekcji do dziennika Rekapitulacja wtórna: -Proszę wskazać na mapie Ateny

Przygotowują się do lekcji

Odpowiadają uczniowie wskazani przez nauczyciela

-Jaki ustrój wykształcił się w Atenach? -Kto wprowadził reformy w tym polis? -Jakie reformy wprowadził Solon? -Co zmieniło się za czasów Klejstenesa? -Jakie zmiany przeprowadził Perykles? Wprowadzenie do tematy lekcji Podanie tematu lekcji: Ustrój Sparty i wychowanie spartańskie. Podanie zagadnień: 1.Kształtowanie się państwa spartańskiego. 2.Ustrój Sparty. 3.Wychowanie spartańskie. Wskazanie na mapie Sparty i omówienie warunków geograficznych. Jaki wpływ miały warunki geograficzne na zajęcia ludności? Omówienie struktury społecznej w Sparcie (praca z podręcznikiem) -dwaj królowie -eforowie(5 urzędników) -geruzja(Rada Starszych licząca 28 członków i 2 królów) -Zgromadzenie Ludowe (apella) Przedstawienie podziału społecznego dokonanego przez Likurga: 1.spartiaci 2.periojkowie 3.heloci Zapoznanie uczniów z tekstem źródłowym- wychowanie spartańskie. -Kto zajmował się wychowaniem młodego chłopca i dziewczynki w Sparcie? -Jakie metody wychowawcze stosowano w szkole spartańskiej? -Na które umiejętności zwracano szczególną uwagę? -W jakim celu stosowano takie metody wychowawcze? -Jak oceniasz je z punktu widzenia współczesnych norm moralnych? (debata za i przeciw) za przeciw

Gdybyś musiał wybierać między życiem w

Słuchają Zapisują

Zapisują

Wskazuje uczeń chętny

Odpowiadają

Praca z podręcznikiem

Słuchają

Czytają tekst źródłowy

Odpowiadają

Odpowiadają , wnioski zapisują na tablicy

Odpowiadają

Wyjaśnienie przy pomocy słownika