Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Tekst jest o ćwiczeniach., Ćwiczenia z Fizyka

Chcesz sobie powtórzyć przed sprawdzianem z magnetyzmu??

Typologia: Ćwiczenia

2023/2024

Załadowany 22.04.2024

rafal-ozga
rafal-ozga 🇵🇱

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Tekst jest o ćwiczeniach. i więcej Ćwiczenia w PDF z Fizyka tylko na Docsity!

Test z działu magnetyzm

Scenariusz lekcji fizyki zawierający test z działu magnetyzm, sprawdzający wiedzę i umiejętności uczniów.

Test z działu magnetyzm

Test z działu magnetyzm

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji
    1. Wiadomości Uczeń wie: co to jest pole magnetyczne; jak oddziałują na siebie bieguny magnetyczne; co to jest magnes trwały; jaki kształt mają linie pola magnetycznego; co to jest ferromagnetyk i jak jest zbudowany oraz na czym polega namagnesowanie ferromagnetyka; jaki jest kształt linii pola magnetycznego utworzonych przez magnes trwały (sztabkowy); że wokół przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny, istnieje pole magnetyczne; jak wyznaczyć biegunowość pola magnetycznego wokół przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny; jak oddziałują na siebie przewodniki, przez które płynie prąd elektryczny; jak jest zbudowany i jak działa elektromagnes; jakie zastosowanie ma elektromagnes; jak działa silnik elektryczny; co to jest siła elektrodynamiczna; od czego zależy wartość siły elektromotorycznej; na czym polega zjawisko indukcji elektromagnetycznej; jak wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego; jakie są sposoby otrzymywania prądu indukcyjnego.
  2. Umiejętności Uczeń umie: zademonstrować oddziaływanie biegunów magnetycznych; wskazać, że przewodnik, przez który płynie prąd elektryczny, wytwarza wokół siebie pole magnetyczne; określić kierunek i zwrot siły elektrodynamicznej.
  3. Metoda pracy Praca pisemna.
  4. Środki dydaktyczne Test
  5. Przebieg lekcji
  6. Faza przygotowawcza
  7. Sprawy organizacyjno – porządkowe:

A) N,N,N

B) S,S,N

C) S,S,S,

D) N,N,S Zad.2 Rysunki przedstawiają linie pola magnetycznego wytwarzanego przez następujące źródła: a) magnes sztabkowy, (b) prostoliniowy przewodnik z prądem, (c) magnes podkowiasty. Przyporządkuj źródłom wytwarzane przez nie pola.

A) (a)–3, (b)–2, (c)– B) (a)–3, (b)–1, (c)– C) (a)–2, (b)–1, (c)– D) (a)–1, (b)–3, (c)–

Zad.3 Rysunek pokazuje sposób zastosowania reguły prawej dłoni. Co wskazuje kciuk, a co pozostałe palce?

A) Kciuk siłę elektrodynamiczną, a palce przepływ prądu. B) Kciuk siłę elektrodynamiczną, a palce linie pola magnetycznego. C) Kciuk kierunek prądu, palce linie pola magnetycznego. D) Kciuk kierunek prądu, a palce linie pola elektrycznego.

Zad.4 Rysunki przedstawiają pierścienie, w których płynie prąd I w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Który rysunek poprawnie pokazuje przebieg linii pola magnetycznego w środku pierścienia?

Zad.5 Który z rysunków poprawnie przedstawia kształt i zwrot linii pola magnetycznego między biegunami magnesów?

Zad.6 Między biegunami dwóch magnesów znajduje się prostoliniowy przewodnik, w którym płynie prąd w stronę obserwatora (prostopadle do

A) 1

B) 2

C) 3

D) 4

Zad.10 Przed trzema przewodnikami kołowymi z prądem I umieszczono identyczne magnesy. W którym układzie na przewodnik i magnes działa siła wzajemnego przyciągania?

A) 1

B) 2

C) 3

D) 1 i 3

Zad.11 Jak jest zwrócona siła elektrodynamiczna działająca na element A – B przewodu, którym płynie prąd w sytuacji przedstawionej na rysunku?

A) w dół B) w górę C) w lewo D) w prawo

Zad.12 Zbliżając magnes do wiszącego na nici lekkiego miedzianego pierścienia, wzbudzamy w nim prąd elektryczny ( rysunek).W którą stronę płynie prąd w pierścieniu i jak zachowuje się pierścień?

A) zgodnie ze wskazaniem strzałki 1, pierścień odchyla się w prawo B) zgodnie ze wskazaniem strzałki 1, pierścień odchyla się w lewo C) zgodnie ze wskazaniem strzałki 2, pierścień odchyla się w prawo D) zgodnie ze wskazaniem strzałki 2, pierścień odchyla się w lewo