Pobierz Temat: Charakterystyka klimatu Polski. i więcej Notatki w PDF z Rolnictwo tylko na Docsity!
SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE Ś REDNIEJ
Opracowała: El ż bieta Paluchowska
Temat : Charakterystyka klimatu Polski.
Cele lekcji: uczeń zna czynniki kształtujące klimat w Polsce, potrafi podzielić je na meteorologiczne i geograficzne zna rozkład w Europie stałych ośrodków barycznych wie jakie masy powietrza kształtują pogodę w Polsce i skąd napływają charakteryzuje poszczególne składniki klimatu wyjaśnia w czym się przejawia przejściowość klimatu Polski potrafi dostrzec związki przyczynowo – skutkowe w zakresie omawianego zagadnienia korzysta z różnych źródeł informacji geograficznej
Czas trwania: 45 minut
Metody i formy pracy: pogadanka, dyskusja, praca w zespołach dwuosobowych, mapa myśli
Materiały i pomoce dydaktyczne: podręcznik „Polska w Europie”, mapa fizyczna Polski i Europy strzałki wycięte z papieru (do przedstawienia kierunków napływu mas powietrza) zadania do opracowania w zespołach dwuosobowych na paskach papieru tabela z danymi klimatycznymi dla wybranych miast w Polsce plansze: fen i bryza
Literatura dla ucznia: Harasymowicz J., Wojtkowicz Z. „Polska w Europie”
Literatura dla nauczyciela: Kondracki J. „Geografia fizyczna Polski”
Przebieg lekcji
- Czynności organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności).
- Podanie tematu i celów lekcji; uczniowie zapisują temat w zeszytach.
- Nauczyciel zadaje pytanie „co to jest klimat i jakie czynniki go kształtuj ą ?” Uczniowie wymieniają czynniki meteorologiczne i geograficzne kształtujące klimat na wybranym obszarze – powstaje mapa myśli (zał. 1).
- Nauczyciel wskazuje na mapie Europy stałe ośrodki baryczne: Niż Islandzki, Wyż Azorski, Wyż Azjatycki.
- Nauczyciel wymienia masy powietrza napływające nad Polskę w różnych porach roku, a uczniowie znaczą na mapie za pomocą strzałek kierunki skąd napływają i starają się określić jaką pogodę kształtują. 6. Ćwiczenie: „Przeczytam dwie prognozy pogody. Waszym zadaniem b ę dzie okre ś li ć jakie o ś rodki baryczne i masy powietrza kształtuj ą takie stany pogody.”
Wrocław, 15 lipca – W ci ą gu dnia ci ś nienie spadnie do około 985 hPa; temperatura w ci ą gu dnia około 16 o^ C a w nocy 13 o^ C; zachmurzenie całkowite i ci ą głe opady.
Suwałki, 8 stycznia – W ci ą gu dnia utrzyma si ę stałe ci ś nienie około 1015 hPa; zachmurzenie małe; wiatr słaby wschodni; temperatura w dzie ń –12o^ C, a w nocy spadek do –22o^ C.
- Praca w zespołach dwuosobowych. Każda dwójka otrzymuje pasek papieru z krótkim zadaniem do wykonania (zał. 2), z wykorzystaniem podręcznika, mapy Polski lub tablicy poglądowej. Jeżeli w klasie jest więcej uczniów niż zadań, można to samo zagadnienie dać do opracowania również w innym zespole dwuosobowym. Następnie po upływie 4 minut nauczyciel odczytuje polecenia, a uczniowie omawiają je. W ten sposób zostają scharakteryzowane poszczególne składniki klimatyczne, tzn. temperatura, opady, wiatry, okres wegetacyjny, klimatyczne pory roku.
- Nauczyciel prosi, aby uczniowie wymienili cechy klimatu Polski świadczące o jego przejściowości i zapisali je na tablicy.
- Ćwiczenie podsumowujące. Nauczyciel wywiesza tabelę z danymi klimatycznymi dla wybranych miast w Polsce (zał. 3). Zadaniem uczniów jest dopasowanie odpowiedniej miejscowości do danych klimatycznych i uzasadnienie swojej decyzji. 10. Zadanie domowe: „Opisz wpływ klimatu na transport (budownictwo, turystyk ę , rolnictwo). Poprzyj sw ą wypowied ź przykładami z obszaru Polski.”
Zał ą cznik 2
Ile wynosi średnia roczna temperatura powietrza w Polsce?
Wskaż na mapie regiony geograficzne o najwyższej i najniższej temperaturze
powietrza.
W oparciu o mapkę w podręczniku (strona 33) omów i uzasadnij rozkład
temperatury na obszarze Polski w styczniu.
W oparciu o mapkę w podręczniku (strona 33) omów i uzasadnij rozkład
temperatury na obszarze Polski w lipcu.
Co to jest amplituda temperatury? Omów zróżnicowanie amplitudy temperatury
na obszarze Polski.
Ile wynosi średnia roczna suma opadów atmosferycznych w Polsce? Kiedy w
naszym kraju mamy maksimum opadowe?
Na podstawie mapki w podręczniku (strona 35) wskaż na mapie Polski krainy
geograficzne o najniższej i najwyższej sumie opadów atmosferycznych.
Określ dominujący kierunek wiatrów w Polsce.
Wykorzystując planszę wyjaśnij mechanizm wiatru fenowego i określ jego
cechy.
Jaki wpływ na życie ludzi w obszarach górskich naszego kraju ma wiatr halny?
Wykorzystując planszę wyjaśnij mechanizm powstawania bryzy i wskaż gdzie
ten wiatr występuje.
Wyjaśnij pojęcie „okres wegetacyjny”.
Na podstawie mapki w podręczniku (strona 37) omów zróżnicowanie długości
okresu wegetacyjnego w Polsce.
Wymień nazwy klimatycznych pór roku.
Zał ą cznik 3
Ś rednia temperatura w oC Stacja meteorologiczna I VII Rok
Roczna suma opadów w mm
- 4,1 17,6 6,1 569 0,1 17,5 8,2 574
- 2,4 18,7 7,8 469
- 4,8 14,8 4,9 1095
Stacje meteorologiczne do wyboru:
Ś WINOUJ Ś CIE
SUWAŁKI
WARSZAW
ZAKOPANE