Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

twórcze ćwiczenia przeprowadzone z dziećmi , Schematy z Pedagogika małego dziecka

W jaki sposób zachęcić dzieci do wspólnej zabawy

Typologia: Schematy

2021/2022

Załadowany 05.05.2024

zosia-mierzwa
zosia-mierzwa 🇵🇱

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz twórcze ćwiczenia przeprowadzone z dziećmi i więcej Schematy w PDF z Pedagogika małego dziecka tylko na Docsity!

  • Twórcza aktywność dziecka Mierzwa Marta

Scenariusz

Cele:

ogólne:

  • wspieranie rozwoju zdolności dzieci szczegółowe: -rozwijanie twórczego myślenia, -rozwijanie wyobraźni, -rozwijanie spostrzegawczości, -pobudzanie do aktywnego myślenia, -nauka tolerancji -zachęcanie do realizacji własnych pomysłów

Metody i formy pracy:

  • praca indywidualna,
  • praca w grupach.

Faza wprowadzająca do zabawy.

Zabawa integracyjna ”Prześlij uścisk”- ustawiamy się w koło kolejno

każdy z uczestników według wskazówek zegara ściska dłoń kolegi,

koleżanki.

Zabawa pantomimiczna - powolne ruchy przy muzyce relaksacyjnej

„Taniec płatków śniegu” (dowolne figury, ruchy ciała)

https://youtu.be/t83H7GMBjqQ?si=Fz2De211aeZDpA9z

Realizacja zabaw

Zabawa nr 1

Każdy z uczestników zabawy podaje swoje imię i określa z jakim kolorem mu się jego
imię kojarzy, dlaczego chce się nazwać tym kolorem i dlaczego

Zabawa nr 2

Każdy z uczestników zabawy mówi jaką cechę w sobie lubi, a jakiej nie pochwala
(może krótko uzasadnić)

Zabawa nr 3

Uczestnicy dobierają się w pary. Siadają naprzeciwko siebie, przez dłuższą chwilę
patrzą na osobę z pary. Następnie siadają tyłem do siebie i opisują jak wygląda
osoba z pary.

Zabawa 6 Uczniowie po usłyszeniu pytania tworzą odpowiedzi w sposób twórczy Przykładowe pytania:

  • Gdybyś mogła podróżować w czasie, w który okres chciałabyś się udać i dlaczego?
  • Jak wyobrażasz sobie dom przyszłości? Co w nim będzie niezwykłego?
  • Co byś zrobiła gdybyś znalazła magiczną różdżkę?
  • Jakie super moce chciałabyś mieć i dlaczego?
  • Jakie zadania miałby twój robot – domowy pomocnik? Zabawa 7 Uczestnicy wymyślają jak najwięcej imion dla czarnego kotka, który nie ma oczka i uwielbia waniliowe mleczko. Zabawa 8 Narysuj dowolne pojęcie abstrakcyjne:
  • empatia
  • szczęście
  • świadomość
  • miłość
  • Rozmowa na temat własnych uczuć związanych z wykonywaniem zadań
  • Co było ciekawe, co nie zainteresowało uczestników? Czy wszystkie zadania były
zrozumiałe. Łatwe do wykonania.
  • Czy są elementy które byś zmienił?
Źródła
https://www.edukacja.edux.pl/p-2127-scenariusze-zajec-rozwijajacych-aktywnosc.php
https://autyzm.life/2021/05/07/scenariusz-zajec-rozwijajacych-zdolnosci-tworcze-u-
uczniow-szkol-podstawowych/