Pripremni plan za radionicu, Beleške' predlog Metodika nastave. Universiteti i Arteve
Caca96
Caca96

Pripremni plan za radionicu, Beleške' predlog Metodika nastave. Universiteti i Arteve

7 str.
42broj poseta
Opis
SMER: Strukovni vaspitač dece predškolskog uzrasta Tema: Kulturno nasledje
20 poeni
poeni preuzimanja potrebni da se preuzme
ovaj dokument
preuzmi dokument
pregled3 str. / 7
ovo je samo pregled
3 prikazano na 7 str.
preuzmi dokument
ovo je samo pregled
3 prikazano na 7 str.
preuzmi dokument
ovo je samo pregled
3 prikazano na 7 str.
preuzmi dokument
ovo je samo pregled
3 prikazano na 7 str.
preuzmi dokument

VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAČA

SMER: Strukovni vaspitač dece predškolskog uzrasta

PREDMET: Metodičke aktivnosti iz likovnog vaspitanja

PISANA PRIPREMA ZA AKTIVNOST

TEMA: KULTURNO NASLEĐE

Profesor: Student:

dr. Milorad Stepanov Aleksandra Radivojev

Kikinda, 2017/2018.

NAZIV VRTIĆA: „Kolibri“

IME I PREZIME VASPITAČA: Sanja Konjik, Ivana Zeljković

UZRASNA GRUPA: Mlađa

BROJ DECE: 23

TEMA AKTIVNOSTI: Kulturno nasleđe

CILJ AKTIVNOSTI: Razvijanje dečje mašte i kreativnosti, sticanje novih znanja

kroz razgovor sa decom i približavanje vrednosti i značaja umetničkih dela.

VASPITNO-OBRAZOVNI ZADACI: Podsticanje pozitivnog stava prema umetnosti,

i stvaranje podsticajne atmosfere, razgovor o umetničkim delima.

OBLICI RADA: Frontalni, individualni, grupni

METODE RADA: Metode razgovora, metode opisivanja

LIKOVNO PODRUČJE: Film

LIKOVNI I RADNO-IGROVNI MATERIJALI: Reprodukcija umetničkih dela

KORELACIJA: Metodika razvoja govora, metodika upoznavanja okoline, metodika

likovnog vaspitanja

Uvodni deo: 5 minuta

(Ulazim u prostoriju i predstavljam se deci)

Dobar dan deco, moje ime je Aleksandra. Nešto sam vam donela. Pokazujem im

razne skulpture od gline.

Obraćam se deci: “ Deco da li znate šta sam vam donela?”

Očekujem potvrdne odgovore da bismo mogli nastaviti komunikaciju. Zatim ih pitam da li znaju od čega su napravljene i da li znaju šta je napravljeno. Pustila bih ih da ih dodirnu, da osete pod prstima kakav je materijal, da pogledaju svaki detalj.

Centralni deo: 15-20 min

Najavljujem deci kratak film o prvim arheološkim istraživanjima na Lepenskom

Viru. Upoznajući se sa jedinstvenim kulturnim nasleđem saznaće zbog čega je ovo

praistorijsko naselje iz mezolita jedno od najznačajnijih arheoloških nalazista ne

samo u Srbiji, već i u evropskim i svetskim okvirima. Pošto su odgledali film,

obraćam se deci sledećim rečima: “Deco, da li znate o čemu govori ovaj

film?” (Zavisno od odgovora, nastavljam izlaganje). Ovo je bio film o Lepenskom

Viru. To je nalazište raznih skulptura, sličnih kao ove što sam vam donela, koje se

nalazi u Đerdapskoj klisuri.

Tamo su ljudi, koji se zovu arheolozi(to su ljudi koji se bave kopanjem zemlje, da

bi tražili razne ostatke životinja, ljudi) pronašli razne ostatke kuća i razne skulpture

koje ću vam sada pokazati na slikama.

Pokazujm im slike.

Arheološka nalazište ispod staklenog krova

Lokalitet Lepenski Vir - ostaci kuće sa trapezastom osnovom.

Lokalitet Lepenski Vir - ostaci kuće, zaštićenog starom konstrukcijom.

Kameno ognjište.

Izgled glavnog nalazišta Lepenskog Vira.

Izgled glavnog nalazišta Lepenskog Vira zaštićenog starom konstrukcijom.

Lepenski Vir:Praroditeljka, skulptura iz svetilišta XLIV

Završni deo : 5-10 min

Okupljam decu u polu-krug i pitam ih kako ima se dopalo današnje druženje i zahvaljujem im se što su mi pomogli. Za decu sam napravila malu radionicu, gde sam im donela glinu i plastelin. Prvo sam ih podelila u manje grupe, pokazala im kako se radi sa tim materijalom i pustila ih da sami odaberu sta će napraviti. Na kraju, svačiji rad sam pokazala ostaloj deci, pitala dete (čiji je rad) šta je napravilo i zašto baš to.

Zatim se pozdravljam sa decom i govorim im da ću opet doći.

nema postavljenih komentara
ovo je samo pregled
3 prikazano na 7 str.
preuzmi dokument