Docsity
Docsity

Prepara tus exámenes
Prepara tus exámenes

Prepara tus exámenes y mejora tus resultados gracias a la gran cantidad de recursos disponibles en Docsity


Consigue puntos base para descargar
Consigue puntos base para descargar

Gana puntos ayudando a otros estudiantes o consíguelos activando un Plan Premium


Orientación Universidad
Orientación Universidad


Unitat didactica, Apuntes de Química

Asignatura: Últimas Tendencias del Arte, Profesor: Fina Fina, Carrera: Química, Universidad: UNED

Tipo: Apuntes

2014/2015

Subido el 10/11/2015

apuntescine
apuntescine 🇪🇸

3

(5)

10 documentos

1 / 9

Toggle sidebar

Esta página no es visible en la vista previa

¡No te pierdas las partes importantes!

bg1
GRUP CLASSE: Quart d’ESO DURADA: 5 sessions ÀREES/MATÈRIES: Llengua anglesa
TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT: MUSIC, CINEMA AND TV Aquesta UD permet reflexionar i ampliar els coneixements
musicals, televisius i cinematogràfics del món anglosaxó. També ofereix l’oportunitat de profunditzar en les seves preferències i
d’aconseguir que es sentin partícips del seu propi aprenentatge.
CONTEXT: Grup classe de quart d’ESO amb alumnes d’aptituds mitges, un petit grup d’aptituds baixes i dos nouvinguts
OBJECTIUS DIDÀCTICS COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ
1.- Identificar els diferents tipus d’arts
populars que existeixen (7)
2.- Visualitzar exemples musicals, televisius
i cinematogràfics en format digital (3,7)
3.- Comprendre la gramàtica i el seu ús:
Saber expressar les preferències (Likes and
dislikes) (1,6)
4.- Interactuar en petits grups i respectar les
opinions a través de debats (5, 6, 8)
5.- Recollir i saber aplicar el vocabulari
específic de la matèria (1, 5, 6, 7)
6.- Comprendre les diferents manifestacions
comunicatives (orals i escrites) de la llengua
anglesa (1, 3, 5, 6, 7, 8)
1. Comunicativa, lingüística i audiovisual
2. Artística i cultural
3. Tractament de la informació i competència
digital
4. Matemàtica
5. Aprendre a aprendre
6. Autonomia i iniciativa personal
7. Coneixement i interacció amb el món físic
8. Social i ciutadania
Competències pròpies de la matèria
A. Plurilingüe i intercultural
B. Comunicativa (oral, escrita i audiovisual)
C. Literària
Elaborar textos orals i escrits utilitzant
el vocabulari i la gramàtica apresos (3,
4, 5, 7, 9)
Elaborar i representar una entrevista
respectant el temps establert (4, 7, 9,
10, 14)
Autoavaluar-se i reflexionar de manera
individual i col·lectiva sobre les
diferents activitats (4, 7, 8, 11, 12, 13)
Respectar els altres i saber treballar en
grup (3, 4, 8, 10, 11)
Expressar opinions pròpies de forma
coherent en llengua anglesa (1, 3, 4, 5,
7, 8, 10)
pf3
pf4
pf5
pf8
pf9

Vista previa parcial del texto

¡Descarga Unitat didactica y más Apuntes en PDF de Química solo en Docsity!

GRUP CLASSE: Quart d’ESO DURADA: 5 sessions ÀREES/MATÈRIES: Llengua anglesa TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT: MUSIC, CINEMA AND TV Aquesta UD permet reflexionar i ampliar els coneixements musicals, televisius i cinematogràfics del món anglosaxó. També ofereix l’oportunitat de profunditzar en les seves preferències i d’aconseguir que es sentin partícips del seu propi aprenentatge. CONTEXT: Grup classe de quart d’ESO amb alumnes d’aptituds mitges, un petit grup d’aptituds baixes i dos nouvinguts

OBJECTIUS DIDÀCTICS COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ 1.- Identificar els diferents tipus d’arts populars que existeixen (7) 2.- Visualitzar exemples musicals, televisius i cinematogràfics en format digital (3,7) 3.- Comprendre la gramàtica i el seu ús: Saber expressar les preferències (Likes and dislikes) (1,6) 4.- Interactuar en petits grups i respectar les opinions a través de debats (5, 6, 8) 5.- Recollir i saber aplicar el vocabulari específic de la matèria (1, 5, 6, 7) 6.- Comprendre les diferents manifestacions comunicatives (orals i escrites) de la llengua anglesa (1, 3, 5, 6, 7, 8)

  1. Comunicativa, lingüística i audiovisual
  2. Artística i cultural
  3. Tractament de la informació i competència digital
  4. Matemàtica
  5. Aprendre a aprendre
  6. (^) Autonomia i iniciativa personal
  7. Coneixement i interacció amb el món físic
  8. Social i ciutadania Competències pròpies de la matèria A. Plurilingüe i intercultural B. Comunicativa (oral, escrita i audiovisual) C. Literària
  • Elaborar textos orals i escrits utilitzant el vocabulari i la gramàtica apresos (3, 4, 5, 7, 9)
  • Elaborar i representar una entrevista respectant el temps establert (4, 7, 9, 10, 14)
  • (^) Autoavaluar-se i reflexionar de manera individual i col·lectiva sobre les diferents activitats (4, 7, 8, 11, 12, 13)
  • Respectar els altres i saber treballar en grup (3, 4, 8, 10, 11)
  • Expressar opinions pròpies de forma coherent en llengua anglesa (1, 3, 4, 5, 7, 8, 10)

7.- Expressar de forma coherent i respondre els diferents problemes plantejats (1, 5, 6, 7) 8.- Tenir una actitud crítica envers el tema tractat (1, 5, 6, 7, 8) 9.- Elaborar una entrevista i empatitzar en els diferents rols (1, 2, 4, 5, 6, 7, 8) 10.- Interpretar un role-play (1, 2, 4, 5, 6, 7,

11.- Col·laborar en grups grans i petits, heterogenis i homogenis (1, 5, 8) 12.- Reflexionar sobre els resultats de les activitats (5, 6) 13.- Valorar el treball tan cooperatiu com individual (5, 6, 8) 14.- Utilitzar les TIC com a eina de treball (3, 5)

  • Saber aplicar la gramàtica apresa a classe mitjançant exercicis orals i escrits (3, 4, 7, 9)
  • Percebre correctament les manifestacions orals (1, 2, 4, 5, 6, 7, 8)
  • Identificar i enumerar els diferents arts populars i posar-ne exemples (1, 2)

CONTINGUTS • Tipus d’art popular: música, cinema i televisió

  • Likes and dislikes : formes afirmativa, negativa i interrogativa
  • Gèneres musicals i el seu vocabulari: música clàssica, pop, rock, cantant, guitarrista, etc.

AVALUACIÓ • Avaluació inicial: debat (10%). Principalment l’expressió, la participació i les estructures gramaticals bàsiques.

  • Avaluació formativa: exercicis de gramàtica, de comprensió i expressió oral i escrita (entrevista, preguntes i respostes, omplir els buits d’una cançó i biografia) (80%)
  • Avaluació sumativa: avaluació final oral (10%). Principalment el vocabulari i les estructures gramaticals tractades a classe.

Connexions amb altres matèries

Àmbit de llengües: Llengua catalana i literatura i Llengua castellana i literatura (correccions, dubtes) Educació visual i plàstica (PPT, DVD, interpretació entrevista) Ciències socials, geografia i història (evolució històrica i cultural) Educació per al desenvolupament personal i ciutadania (treball cooperatiu) Música (cançons) Tecnologia (TIC: PPT, plataformes educatives online, DVD)

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA I DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS.

PRIMERA SESSIÓ

RECURSOS ORGANITZACIÓ

GRUP/ AT. DIV.

TEMPO-

RITZACIÓ

AVALUA-

CIÓ

INTRODUCCIÓ Avaluació inicial sobre tipus d’art popular (música, cinema i televisió)

Presentació de fotografies, cançons, escenes televisives i cinematogràfiques, pintures, etc.

Reflexió col·lectiva oral

PPT

Gran grup

Resum del PPT amb el glossari bàsic del tema

Debat

DESENVOLUPAMENT Introducció a la gramàtica de Likes and dislikes

Explicació de les formes afirmativa, negativa i interrogativa

Pissarra

Gran grup

Fitxa resum

20’ Exercicis de gramàtica

APLICACIÓ

SÍNTESI

Dinàmica de grup de relació i d’aplicació de la gramàtica: joc amb pilota, qui tingui la pilota formula una pregunta sobre preferències artístiques i la passa a la persona que respondrà

Pilota Grups reduïts de col·laboració

15’ Expressió oral

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA I DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS.

SEGONA SESSIÓ

RECURSOS ORGANITZACIÓ

GRUP/ AT. DIV.

TEMPO-

RITZACIÓ

AVALUA-

CIÓ

INTRODUCCIÓ Preguntes sobre preferències musicals

Introducció al vocabulari de gèneres musicals

Reflexió col·lectiva oral

Fragments de cançons

Gran grup

Glossari

Debat Expressió oral

DESENVOLUPAMENT Lectura d’una biografia d’un grup musical (Coldplay) Fitxa

Individual

Posta en comú

25’ Comprensió lectora

estrella... (online)

APLICACIÓ

SÍNTESI

Representació de les entrevistes

Reflexió comú sobre les entrevistes

Esquema de l’entrevista

Treball cooperatiu en grups heterogenis de 5

Gran grup

20’ Expressió i comprensió oral

Autoavaluació

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA I DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS.

QUARTA SESSIÓ

RECURSOS ORGANITZACIÓ

GRUP/ AT. DIV.

TEMPO-

RITZACIÓ

AVALUA-

CIÓ

INTRODUCCIÓ Preguntes sobre preferències cinematogràfiques i televisives

Introducció al vocabulari de gèneres cinematogràfics i tipus de programes televisius

Reflexió col·lectiva oral

PPT

Gran grup

Resum del PPT amb el glossari bàsic del tema

Debat

DESENVOLUPAMENT Introducció de l’ús del gerundi i l’infinitiu aplicat Pissarra Gran grup 25’ Exercicis de

al tema Likes and dislikes

Exercicis d’aplicació de la gramàtica Fitxa

Resum de la gramàtica

Individual Posta en comú

gramàtica

APLICACIÓ

SÍNTESI

Dinàmica de relació en parelles: preguntes sobre cinema, preferències d’actors, de pel·lícules, etc. -

Parelles heterogènies 10’ Comprensió i expressió oral

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA I DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS.

CINQUENA SESSIÓ

RECURSOS ORGANITZACIÓ

GRUP/ AT. DIV.

TEMPO-

RITZACIÓ

AVALUA-

CIÓ

INTRODUCCIÓ Dinàmica de grup: endevinar l’actor o actriu que porten escrit a un post-it al front

Repàs vocabulari

Post-it Grups heterogenis reduïts

Fitxa característiques actors coneguts

Expressió i comprensió oral

DESENVOLUPAMENT Mirar una sèrie (Friends) DVD Gran grup Subtítols

25’ Comprensió oral i expressió