Pobierz Rodzaje literackie i więcej Streszczenia w PDF z Język polski tylko na Docsity! Rodzaje literackie Pakiet składa się ze scenariusza 45-minutowych zajęć i 3 fragmentów filmowych. Zajęcia służą powtórzeniu i podsumowaniu wiadomości na temat gatunków literackich. Jeden z filmów to interpretacja fragmentu monologu Harpagona z komedii Moliera "Skąpiec" w wykonaniu Wiesława Komasy. Drugi film to fragment noweli "Kamizelka" Bolesława Prusa czytany przez Wiesława Komasę. Trzeci film zawiera wypowiedź Wiesława Komasy, aktora i profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, na temat poezji. Mówi Harpagon Fragment „Kamizelki” O poezji Treść ujęta w formę, czyli powtórzenie o rodzajach i gatunkach literackich Mówi Harpagon Interpretacja fragmentu monologu Harpagona z komedii Moliera „Skąpiec” w wykonaniu Wiesława Komasy, aktora i profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Film dostępny na portalu epodreczniki.pl Treść ujęta w formę, czyli powtórzenie o rodzajach i gatunkach literackich Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, język polski Temat: Treść ujęta w formę, czyli powtórzenie o rodzajach i gatunkach literackich Treści kształcenia: II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela. 2. Analiza. Uczeń: 6) przypisuje czytany utwór do właściwego rodzaju literackiego (epika, liryka, dramat). Cele operacyjne: Swobodne różnicowanie rodzajów i gatunków literackich, Umiejętność przypisania utworu literackiego do odpowiedniego rodzaju i gatunku. Nabywane umiejętności: Uczeń: Wymienia rodzaje i gatunki literackie, Wskazuje wyróżniki rodzajów literackich, Swobodnie posługuje się terminami dotyczącymi rodzajów i gatunków literackich, Przypisuje konkretny utwór do rodzaju i gatunku literackiego, Analizuje utwór poetycki, Dokonuje przekładu intersemiotycznego dzieła literackiego (ilustracja plastyczna), Współpracuje w grupie. Kompetencje kluczowe: Porozumiewanie się w języku ojczystym, Umiejętność uczenia się, Świadomość i ekspresja kulturalna. Środki dydaktyczne: Zasoby multimedialne: filmy „Mówi Harpagon”, „Fragment Kamizelki”, „O poezji”, Sprzęt multimedialny: komputer lub podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna, Kserokopia utworu J. Kochanowskiego „Na dom w Czarnolesie” oraz fragmentów „Zemsty” A. Fredry, „Latarnika” H. Sienkiewicza i liryku „Testament mój” J. Słowackiego, Zestaw kopert (po sześć dla każdej z pięciu grup) z zadaniami do wykonania, Słowniki terminów literackich. Metody nauczania: Problemowa: rozmowa kierowana, aktywizująca: inscenizacja, Praktyczna: praca z tekstem, Eksponująca: film. Formy pracy: Grupowa jednolita, Grupowa zróżnicowana. Przebieg zajęć: Etap wstępny Prowadzący zajęcia zapisuje temat lekcji na tablicy, zapoznaje uczniów z jej celami. Następuje przypomnienie podziału utworów literackich na rodzaje i gatunki. Chętni uczniowie wskazują, jakie są wyróżniki epiki, liryki i dramatu oraz jakie gatunki literackie należą do poszczególnych rodzajów. Etap realizacji Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda otrzymuje zestaw sześciu kopert z zadaniami do wykonania. Wybrany członek każdej grupy otwiera pierwszą kopertę; polecenie brzmi: „Wpisz hasła poboczne do haseł głównych (zapisanych w pionie): epika, liryka, dramat, wybierając odpowiednie spośród następujących terminów: epos, elegia, didaskalia, rola, wiersz, powieść, opowiadanie, tren, akt, monolog, hymn, bajka, nowela, fraszka, dialog, strofa, aktor”. Na sygnał nauczyciela grupy kończą pracę. Drugie zadanie zespoły zaczynają i kończą równocześnie, na sygnał prowadzącego. Brzmi ono następująco: „Dopisz autora lub tytuł utworu należącego do epiki: Iliada – (autor) .............., H. Sienkiewicz – (tytuł)..................., Wesele w Atomicach – (autor)..............., I. Krasicki – (tytuł).............., Kamizelka – (autor).................”. Trzecie zadanie brzmi następująco: „Wymień cechy charakterystyczne dla dramatu, epiki i liryki, wykorzystaj do tego celu kserokopie fragmentów utworów: A. Fredro, Zemsta, 1 2 3 4 H. Sienkiewicz, Latarnik, J. Słowacki, Testament mój”. Lider prezentuje wyniki pracy grupy. Kolejne zadanie związane jest z projekcją filmów z zasobów multimedialnych. Brzmi ono następująco: „Wysłuchaj fragmentów utworów literackich oraz wypowiedzi, odgadnij (zapisz) ich tytuły i autorów oraz określ rodzaj i gatunek literacki utworów, a także zapisz, o jakim gatunku literackim mówi osoba wypowiadająca się”. Po obejrzeniu filmów z zasobów internetowych grupy wykonują zadanie. Następnie zespoły jednocześnie otwierają koperty z zadaniem piątym; znajduje się tam kserokopia fraszki Kochanowskiego „Na dom w Czarnolesie” i następujące polecenie: „W formie mapy pamięci dokonaj zapisu analizy utworu Na dom w Czarnolesie, umieszczając w notatce następujące informacje: autor utworu, adresat, rodzaj i gatunek literacki, problematyka, przesłanie utworu, środki artystyczne (apostrofa, epitety, rymy), archaizmy (przykłady)”. Po sygnale nauczyciela grupy otwierają koperty z zadaniem szóstym, które brzmi: „Przedstaw w formie pantomimy wybrany fragment utworu: I grupa – Przypowieść o synu marnotrawnym, II grupa – Skąpiec, III grupa – Krzyżacy, IV grupa – Kamienie na szaniec, V grupa – Mały Książę”. Inscenizacje nagradzane są brawami. Etap końcowy Każda z grup deleguje jednego członka do składu jury. Jurorzy dokonują oceny poszczególnych zadań według ustalonych przez siebie kryteriów. Pozostali uczniowie zapisują tymczasem zadanie domowe. Praca domowa: 1. Przedstaw w dowolnej formie (np. mapy myśli, tabelki, prezentacji multimedialnej, notatki) podział literatury na rodzaje i gatunki literackie, uwzględniając przykładowe tytuły utworów. 2. Zawartą w utworze „Na dom w Czarnolesie” refleksję dotyczącą wartości w życiu człowieka przedstaw we własnej interpretacji w formie wiersza, opowiadania lub fragmentu dramatu. 1. Proponowane źródło: Jan Kochanowski, Fraszki, Wydawnictwo Greg, Kraków 2010.↩ 2. Proponowane źródło: Aleksander Fredro, Zemsta, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2004.↩ 3. Proponowane źródło: Henryk Sienkiewicz, Latarnik, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2004.↩ 4. Proponowane źródło: Juliusz Słowacki, Poezje, Wydawnictwo Prószyński i S‐ka, Warszawa 2000.↩ Plik o rozmiarze 100.00 KB w języku polskim