Docsity
Docsity

Przygotuj się do egzaminów
Przygotuj się do egzaminów

Studiuj dzięki licznym zasobom udostępnionym na Docsity


Otrzymaj punkty, aby pobrać
Otrzymaj punkty, aby pobrać

Zdobywaj punkty, pomagając innym studentom lub wykup je w ramach planu Premium


Informacje i wskazówki
Informacje i wskazówki

Temat: Czasy Ottonów, Ćwiczenia z Historia

'-wyjaśnia ideę monarchii uniwersalnej;. - poprawnie posługuje się terminami: runy, drakkar, trybut, monarchia uniwersalna;. - określa czas wydarzeń: 814 r.

Typologia: Ćwiczenia

2022/2023

Załadowany 24.02.2023

Grzegorz
Grzegorz 🇵🇱

4.5

(103)

516 dokumenty

Podgląd częściowego tekstu

Pobierz Temat: Czasy Ottonów i więcej Ćwiczenia w PDF z Historia tylko na Docsity! Adam Przechrzta Historia kl. I ( po szkole podstawowej) Scenariusz lekcji z wykorzystaniem podręcznika, karty pracy i tablicy elektronicznej Temat: Czasy Ottonów Czas: 45 minut Cele lekcji: Uczeń zna: - omawia postanowienia traktatu w Verdun; - wyjaśnia okoliczności dojścia Ludolfingów do władzy w państwie wschodniofrankijskim; - opisuje rolę i działalność wikingów we wczesnym średniowieczu; - omawia znaczenie bitwy nad rzeką Lech; - wymienia najważniejsze osiągnięcia Ottona I; - wyjaśnia okoliczności i znaczenie koronacji cesarskiej w 962 r.; - omawia rządy Ottona III i główne kierunki polityki cesarza; -wyjaśnia ideę monarchii uniwersalnej; - poprawnie posługuje się terminami: runy, drakkar, trybut, monarchia uniwersalna; - określa czas wydarzeń: 814 r. – śmierć Karola Wielkiego, 843 r. – traktat z Verdun, 955 r. – bitwa nad rzeką Lech, 962 r. – koronacja cesarska Ottona I, 1002 r. – śmierć Ottona III; - omawia rolę postaci: Ludwika Pobożnego, Lotara, Karola Łysego, Ludwika Niemieckiego, Ottona I, Ottona III. Metody: - metoda aktywizująca – skrzynka pytań, - elementy wykładu, - praca z tekstem źródłowym, - praca z mapą, - praca z tekstem podręcznika, - praca z ilustracjami Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa. Środki dydaktyczne: - podręcznik „Poznać przeszłość 1” (s. 165–169), - karta pracy „Czasy Ottonów”. - tablica elektroniczna Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji. 2. Prowadzący poleca uczniom scharakteryzować panowanie Karola Wielkiego. W wypowiedziach uczniów podkreśla zasięg terytorialny państwa Franków i koronację Karola Wielkiego na cesarza. Prowadzący zwraca uwagę, że choć odbudowane cesarstwo objęło swoim zasięgiem większość ziem Europy Zachodniej, to było wewnętrznie mocno zróżnicowane. 3. Nauczyciel informuje uczniów, że w czasie lekcji poznają dalsze losy wschodniej części państwa Karola Wielkiego i okoliczności przejęcia korony cesarskiej przed władców niemieckich. Faza realizacyjna 1. Nauczyciel wyjaśnia, że po śmierci Karola Wielkiego władzę objął Ludwik Pobożny. Jego trzej synowie rywalizowali z nim o władzę, a po śmierci Pobożnego i okresie walk postanowili podzielić państwo między siebie. Uczniowie analizują mapę na s. 165 podręcznika i wymieniają, które terytoria otrzymali Lotar, Karol Łysy i Ludwik Niemiecki. Prowadzący rozdaje uczniom kartę pracy „Czasy Ottonów”. Uczestnicy zajęć wykonują zadanie 1. 2. Uczniowie zapoznają się z infografiką „Wikingowie – najeźdźcy z północy” na s. 166–167 podręcznika i ilustracjami demonstrowanymi przez nauczyciela za pomocą tablicy elektronicznej. Dzięki uzyskanym informacjom odpowiadają, dlaczego wikingów określa się jako północnych najeźdźców, oraz wyjaśniają, co umożliwiało im sprawne podboje i dalekie podróże morskie. 3. Prowadzący w formie krótkiego wykładu omawia okoliczności dojścia na tronie wschodniofrankijskim do władzy Ludolfingów. Następnie opisuje wojny i podboje Ottona I oraz konsekwencje, jakie z tego wynikły dla Węgrów, Czechów, Słowian i Słowian połabskich. Nauczyciel poleca uczniom lekturę tekstu źródłowego na s. 168. Uczestnicy zajęć wyjaśniają kulisy interwencji Ottona I w Italii i jej skutki. Prowadzący omawia rezultaty koronacji i analizuje, z czym wiązało się przyjęcie przez Ottona korony cesarskiej z rąk papieża. 4. Nauczyciel charakteryzuje sytuację w państwie niemieckim po śmierci Ottona I, wskazując na krótki czas panowania Ottona II i regencję Teofano ( demonstrując materiał ikonograficzny związany z cesarzowa Teofano, za pomocą tablicy elektronicznej). Następnie prowadzący przybliża uczniom charakter dworu Ottona III, zwracając uwagę na podobieństwa do Bizancjum. Nauczyciel wyjaśnia, na czym polegała idea monarchii uniwersalnej. Uczniowie analizują ilustrację na s. 169 podręcznika i odpowiadają, z jakich krain wedle lansowanej przez władcę koncepcji miało składać się imperium Ottona III. Faza podsumowująca Na zakończenie lekcji uczniowie powtarzają zdobyte informacje dzięki skrzynce pytań (opis metody znajduje się w Materiałach dla nauczyciela). Nauczyciel dzieli klasę na pięć zespołów. Każdy zespół losuje pytania z przygotowanej przez nauczyciela skrzynki pytań. Za każdą poprawną odpowiedź grupa otrzymuje punkt. Wygrywa grupa, która zdobędzie najwięcej punktów. Materiały dla nauczyciela Krótki opis metody – skrzynka pytań Metoda ta może być wykorzystywana do podsumowań i powtórzeń większych partii materiału. Konkursowa forma, oparta na zasadach zdrowej rywalizacji, sprzyja utrwaleniu